Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Çin Elektrikli Araba

Çin Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Çin elektrikli araba endüstrisinin büyük bir gelişme kaydetmesi Çin’in büyük elektrikli araba pazarı haline gelmesini sağlamıştır.

Elektrikli araba kullanımının son dönemlerde çok daha fazla artması aynı zamanda neredeyse tüm dünya ülkelerinde elektrikli araç sanayisine yapılan yatırımın da artmasına ortam hazırlamıştır. Çin de gelişmiş sanayiye sahip ileri seviyede olan bir ülke olarak elektrikli araç şarj istasyonu ve elektrikle çalışan araba üretiminde büyük bir gelişme kaydeden ülkelerin başında gelen ülkeler arasında yer almıştır.

Dünyanın en geniş elektrikli otomobil pazarı haline gelen Çin, günümüzde hem yerli üreticilerin hem de diğer yabancı üreticilerin araçlarını kendi pazarında tüm dünyaya açmaya başlamıştır.

Çin Malı Elektrikli Araba Markaları

Elektrikli arabalar ve elektrik şarj istasyonları üretiminde dünyada ilk gelen ülke olan Çin’de birçok Çin malı elektrikli araç üretimi yapılmaktadır. Gelişmiş teknolojiyle üretilen elektrikli araçlar ise günümüzde tüm dünyaya açılırken diğer yandan kullanıcıların da beklentilerini üst seviyede karşılayacak özelliklere sahiptir.

XPENG

2014 yılında Çin merkezli olarak kurulan XPENG markası, Çin merkezli elektrikli otomobil üreticisidir. Çin merkezli olmak üzere aynı zamanda XPENG modelleri Hollanda, ABD, Almanya ve Norveç gibi ülkelere de açılmış durumdadır. Şimdilerde uçan elektrikli aracını piyasaya sürmeye hazırlanan XPENG firması, Tesla modelini andıran özellikleriyle ve yarı-otonom sürüş sistemiyle ürettiği XPILOT ile de oldukça dikkat çekmiştir.

NIO Elektrikli Araba

Çin merkezli olan ve Çin’de sadece elektrikli araba üretimi yapan NIO firmasının elektrikli araç modelleri; bir takım dijital teknolojiler, yeni nesil bataryalar ve elektrik enerjisi aktarma organları kullanarak modern araçlar üretmektedir. Dolayısıyla da NIO modelleri beklentilerin üzerinde modeller olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Leap Motor Elektrikli Araba

Çin’in çok fazla ilgi gören elektrikli otomobil markalarından birisi de Leapmotor elektrikli araba modelleridir. Markanın üretmiş olduğu son modelde Tesla’da bulunan CTC yani araç şasisine entegre lityum iyon pil kullanması ise büyük bir beğeni ve ilgi toplamıştır.

BYD Elektrikli Araba

Çin’in en köklü ve en büyük markalarından olan Build Your Dreams markası hem ticari hem de binek araç üretimi yapmaktadır. Özellikl BYD Tang, BYD Qin, BYD Song modelleri kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştır.

Skywell

Skywell markası, Çin’de Yeni Enerji Otomobil Grup olarak önde gelen Çin markası haline gelmiştir. Özel amaçlı olarak kullanılabilecek binek araçların yanı sıra aynı zamanda Skywell markası elektrikli olarak orta ve büyük ölçekli otobüs, hafif otobüs ve lojistik araçları da üreten öncü bir markadır. 2022 yılında piyasada sürülen özel kullanım amaçlı üretilen Skywell ET5 modeli de 2021 yılında Türkiye’de satışa konulan ve büyük ilgi gören modellerinden birisidir.

Geely

Geelly Otomotiv Grubu, Çin merkezli kurulmuş bir Çin markası olmakla birlikte zamanla bünyesine Volvo, Smart ve Lotus gibi markaları da dahil etmiştir. 2021 yılında dünya genelinde 2,2 milyonu aşan satış yapan Çin markası Geely, rekor kırarak aynı zamanda Çin’in en çok satış yapan markası haline gelmiştir.

BAIC

Beijing Automotive Industry Holding yani BAIC markası, Çin merkezli bir marka olmakla birlikte onlarca farklı modelde elektrikli araç üretimine imza atmıştır. Özellikle BAIC-EU-Series ve BAIC EC-Series modelleri kullanıcılar tarafından en çok ilgi gören modellerinin başında gelmektedir.

Great Wall Motors

Great Wall Motors Çin merkezli kurulmuş ola Çin markalarından birisidir. Marka, ORA R1, ORA iQ gibi kompakt özelliklere sahip elektrikli modeller üreterek piyasaya sürmüştür.

Çin Elektrikli Araba Özellikleri

Çin elektrikli araba markaları, farklı model ve özelliklerde her kullanıcının beklentilerini karşılayabilecek arabalar üretmektedir.

Öncelikle Çin markalı elektrikli arabaların menzil özellikleri değişkenlik gösterdiğinden modeller arasında hem şehir içi kullanım için hem de uzun yol seyahati için üretilmiş farklı modeller vardır. Bu modellerin büyük bir çoğunluğu elektrikli araba motorunun hızlı tork özelliğine sahip olması sebebiyle hızlanma ve yüksek performans özelliğine sahiptir.

Çin elektrikli araba modellerinin neredeyse hepsi hızlı şarj istasyonları ile şarj edilme özelliğine sahiptir. Bu sayede elektrikli araç şarj süresi oldukça kısadır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti de şarj süresine göre değişebilmektedir. Güvenlik önlemlerinin oldukça yüksek olduğu Çin elektrikli arabalarda çarpışma önleme sistemi, hız sabitleyici, şerit takip özelliği gibi özellikler yer almaktadır. Ayrıca büyük ölçekli dokunmatik paneller, akıllı telefon entegrasyon özelliği ve sesli komut özelliği gibi teknolojik özellikler de elektrikli araçlarda görülen özellikler arasında gelir.

Elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj edilen araçların yanı sıra Çin elektrikli arabalar pil değişim özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde pil değişim istasyonlarında araçların boş pili çıkarılıp dolu pil takılabilmektedir. Zira araçlarda kullanılan bataryalar yüksek kapasiteli ve üst düzey teknolojiye sahip bataryalar olduğundan sunduğu performans ve pil ömrü de oldukça yüksektir.

Çin’den Elektrikli Araba Getirmek

Çin’den elektrikli araba getirmek elbette mümkündür. Ancak her ülkede olduğu gibi aynı şekilde Çin’in de kendi bünyesinde belirlediği bir takım ithalat ve gümrük prosedürleri vardır. Çin’den araba getirmek için öncelikle Çin’in oluşturduğu ithalat prosedürlerine uygunluk sağlamak gereklidir. Bunun yanı sıra gümrük geçişi için de belirli bir gümrük vergisi ödemesi yapılması gereklidir.

2023 yılının Mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Çin’den getirilecek olan elektrikli araçlardan ilave %40 oranında gümrük vergisi alınacağı açıklanmıştır. Bu ücretler 2023 yılı için geçerli olup her yıl değişkenlik gösterebilmektedir.

Çin Malı Ucuz Elektrikli Araba

Çin elektrikli araba modelleri günümüzde oldukça fazladır. Çin’de üretimi yapılan Çin menşeili araçlar içerisinde şehir içinde kullanıma uygun modellerin yanı sıra aynı zamanda uzun menzilli farklı modeller de vardır. Elbette modellerin özelliklerine göre fiyatları da değişmektedir.

Çin menşeili olan araçlardan birisi de Leap Motor markasına ait T03 modelidir. Leap Motor T03 modeli, aynı zamanda Çin arabaları arasında en ucuz model olarak bilinmektedir. 900.000 TL civarında satışa sunulan Leap Motor T03, 417 bin km menzil özelliğine sahiptir.

Çin Elektrikli Araba Fiyatları

Çin malı olan ve elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj edilebilen birçok farklı elektrikli otomobil modeli vardır. Modellerin sahip olduğu menzil, tork, şarj süresi ve benzeri gibi özellikleri doğrultusunda fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple Çin elektrikli araba fiyatları hakkında net bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

Çin elektrikli arabalar, üst düzey teknoloji ile tasarlanmış dolayısıyla da teknik özelliklerinin yanı sıra iç donanımında da kullanıcılara birçok konfor alanı sunulmaktadır. Araçların teknik ve modern özelliklerine göre de her modelin fiyatları farklılaşmaktadır.

İkinci el Çin malı elektrikli araba satın almak istiyorsanız fiyatlar sıfır modellere göre daha uygun olacaktır. Hatta galeriden alacağınız bir modeli sahibinden satın aldığınızda çok daha ucuza alabilmeniz de mümkündür.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.