Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrik Şarj İstasyonları

Elektrik Şarj İstasyonları

Yazı İçeriği

Elektrik şarj istasyonları, elektrikli taşıtların şarj edilerek çalışır hale getirilebilmesi için gerekli olan ekipmanların başında gelir.

Elektrikli araç şarj istasyonu, her geçen gün daha da rağbet gören elektrikli araç modelleri için temel ihtiyaçtır. Enerjisini elektrikten alan yeni nesil taşıtlar, şarj istasyonları ile şarj edilir. Bunun için de günümü üretim sanayisinde hem bireysel olarak kullanılabilecek hem de ticari olarak kullanılabilen taşınabilir, sabit ya da hızlı şarj istasyonları gibi farklı modeller üretilmektedir. Hızlı şarj istasyonu maliyeti de farklı olabilmektedir.

Klasik benzin ya da motorin gibi yakıtlarla çalışan araçların aksine yeni nesil çevreci taşıt modellerinde elektrik motoru vardır. Elektrikli araba motoru sayesinde aracın içinde bulunan aküye elektrikli araba şarj istasyonu sayesinde doldurulan elektrik enerjisi kinetik enerjiye dönüştürülerek aracın çalışmasını sağlar.

Elektrik Şarj İstasyonları Nedir?

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları, elektrikli otomobil modellerinin çalışır hale gelmesi için temel ihtiyaçtır. Elektrikli otomobil şarj istasyonları, elektrikle çalışan araçların şarj olabilmesi için özel olarak tasarlanan teknolojik ekipmanlardır. Özel tasarımı sayesinde elektrikli araçların içerisinde bulunan bataryanın şarj edilmesini sağlayarak aynı zamanda yeni nesil araçların enerji ihtiyacını da karşılamış olur.

Elektrik şarj istasyonları, bireysel olarak kullanıma uygun olarak tasarlanabildiği gibi aynı zamanda halka açık olarak birçok farklı noktada da kullanılabilecek elverişli tasarıma sahiptir. Elektrikli araç şarj süresi her istasyonun teknik özellikleri doğrultusunda değişebilir. Eğer hızlı şarj istasyonu ise aracın tam şarj olma süresi çok daha kısa olacaktır.

Elektrik Şarj İstasyonları Nerelerde Var?

Elektrikli araba kullanımının sadece Türkiye’de değil tüm dünya genelinde her geçen gün daha fazla yaygınlaştığı aşikardır. Elektrikli araçlara gösterilen bu rağbet aynı zamanda elektrikli araç şarj üniteleri ihtiyacını da zaruri hale getirmektedir. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de tüm büyükşehirler başta olmak üzere neredeyse tüm illerde, birçok ilçede ve hatta şehirlerarası yollarda birçok noktada halka açık elektrikli şarj istasyonları bulmak mümkün hale gelmiştir.

Özellikle uzun yolculuklarda sorunsuz ve kesintisiz seyahatler için elektrikli araç sahiplerince en önemli konulardan birisi şarj istasyonlarının lokasyonlarıdır. Şarj istasyon noktalarını bildiğiniz takdirde aracınızın şarj sürecini ve kateteceği yolu daha doğru hesaplayabilir, böylece seyahatinizin kesintisiz devam etmesini sağlayabilirsiniz.  

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Haritası

Elektrik şarj istasyonları haritası, elektrikli araba kullanıcılarının kendi konumlarında şarj istasyonlarının nerede olduğunu bulabilmeleri konusunda oldukça etkilidir. Elektrikli araba şarj istasyonlarını gösteren haritaları farklı uygulamalar ya da web siteleri üzerinden bulmak mümkündür.

Günümüzde elektrikli araç üretimi yapan marka ve şirketlerin neredeyse tamamı kendi bünyelerinde şarj istasyonu ağlarını göstermeye yönelik hizmetler de sunar. Ancak her kullanıcı ihtiyaç duyduğu her noktada farklı şirketlerin elektrikli şarj istasyonunu kullanma hakkına sahiptir. Dolayısıyla da en hızlı şekilde haritaya ulaşmanın birinci yolu Google Maps platformudur.

Cihazınızda konum özelliğiniz açık olduğu takdirde Google Maps yani Google Haritalar uygulaması üzerinden bulunduğunuz konumda ya da konumunuza en yakın olan elektrik şarj istasyonlarını kısa zamanda bulabilirsiniz.

Söz konusu elektrikli araç şarj istasyonları haritası Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından oluşturulmuştur. Bu harita sayesinde konumunuza en yakın tüm istasyonları kısa sürede bulabilirsiniz. Ayrıca harita EPDK tarafından sürekli olarak güncellenmektedir.

Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı her geçen gün elektrikli taşıtların rağbet görmesiyle daha da artmaktadır. Bu nedenle elektrikli araç kullanıcılarının Türkiye genelinde tüm noktalarda bulunan istasyonların konumlarını görebilmeleri için farklı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde Türkiye’nin hemen her noktasındaki elektrikli araç şarj üniteleri konumlarını görebilmeniz mümkündür.

Aşağıdaki uygulamaları kullanarak elektrikli aracınızı size en yakın yerde ve en hızlı şekilde şarj edebilirsiniz;

ZES: Türkiye’nin 81 ilinde yaygın olarak elektrikli araç şarj istasyonları kuran bir şirkettir. Geniş bir hizmet ağına sahip olan ZES, aynı zamanda web sitesinde kullanıcılarına Türkiye genelinde bulunan elektrikli araç şarj istasyonları haritası da sunar.

PlugShare: Dünya çapında en büyük elektrikli araç kullanıcıları topluluğu olan PlugShare, aynı zamanda hem Türkiye bazında hem de dünya genelinde elektrikli araç şarj istasyonlarının konumunu gösteren web sitesi olmaktadır. Ayrıca uygulama olarak Google Play Store mağazası üzerinden indirerek uygulamaya daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Eşarj: Türkiye genelinde elektrikli araba kullanıcılarına hızlı ve güvenilir şarj hizmeti veren şirketlerden birisi de Eşarj olmaktadır. Bulunduğunuz bölgede şarj noktasının en yakın nerde olduğunu görebilmek için Eşarj web sitesinden de faydalanmanız mümkündür.

En çok kullanılan web site ve uygulamaların yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından oluşturulan elektrikli araç şarj istasyonları haritası sürekli güncellendiğinden en doğru konum bilgisi alabileceğiniz güvenilir yöntemler arasında yer alır.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonları

Elektrikli otomobil şarj istasyonları, Türkiye’nin tüm büyük şehirlerinde bulunurken günümüzde artık küçük illerde ve hatta birçok gelişmiş ilçede de bulunmaktadır. Genellikle şehir merkezlerinde bulunan şarj istasyonları, şehirlerarası güzergahlarda ise otoban kenarlarında konumlandırılır.

Elektrikli arabaların kullanımının artmasıyla birlikte günümüzde birçok alışveriş merkezi, restoran, rezidans, büyük çaplı marketler gibi işletmelerin de müşterilerine elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti sunduğunu söylemek mümkündür.

Elektrikli araba şarj istasyonları genellikle navigasyonlar ile kolaylıkla bulunabilir. Özellikle EPDK tarafından hazırlanan elektrikli araç şarj istasyonları haritası üzerinden ya da Google Maps uygulaması üzerinde şarj istasyonlarını bulmak son derece kolaydır. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz uygulama ve web sitelerinde de elektrik şarj istasyonları haritaları mevcuttur.

Ankara Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli araçların yaygın olarak kullanıldığı büyükşehirlerden birisi Ankara ilidir. Dolayısıyla da şarj istasyonları da oldukça fazladır. Ankara’da elektrikli araç şarj istasyonlarının konumları Eşarj ve ZES şirketlerinin web siteleri üzerinden kolaylıkla bulunabilir.

ZES ve Eşarj şirketleri Türkiye’nin 81 ilinde geniş bir hizmet lokasyonuna sahip olan elektrikli araç şarj istasyonu şirketi olarak Ankara’da da geniş bir hizmet ağına sahiptir. Dolayısıyla da marka ve elektrikli araba modelleri fark etmeksizin Ankara’da elektrikli aracınızı standart şarj istasyonlarında ya da hızlı şarj istasyonlarında şarj edebilirsiniz.

İstanbul Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

İstanbul’un birçok noktasında elektrikli aracınızı şarj etmek için şarj istasyonu bulabilmeniz son derece kolaydır. İstanbul’da şarj istasyonu bulabilmek için aracınızın navigasyonunu kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda ZES ve Eşarj gibi 81 ilde geniş hizmet ağına sahip şirketlerin web sitesindeki elektrikli araç şarj istasyonu haritalarından da faydalanabilirsiniz.

İstanbul’da şarj istasyonu bulabilmenin bir diğer yolu ise EPDK’nın Google Maps üzerinden sürekli güncellemiş olduğu elektrikli araç şarj istasyonları haritasıdır. Bu harita, bulunduğunuz konumu baz alarak size en yakın şarj istasyonlarını sizlere bulur ve yol tarifi yapar.

Elektrik Şarj İstasyonu Ücreti

Elektrikli şarj istasyonu için belirlenen fiyatlar, şarj istasyonunun özelliklerine ve şarj dolum süresine göre değişkenlik gösterebilir. Şarj istasyonlarında AC ve DC yani hızlı şarj istasyonu olmak üzere iki tip şarj istasyonu bulunur. Ücretler de bu doğrultuda şarj süresine göre değişir.

AC elektrikli araç şarj istasyonlarının ücretleri dakikada ortalama 5 ila 10 TL arasında seyreder. Ancak DC yani hızlı şarj istasyonları söz konusu olduğunda bu fiyat iki kat daha artış gösterebilir. Fiyatlar, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından her yıl yeniden düzenlenir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.