Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti

Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti

Yazı İçeriği

Elektrikli araba dönüşüm kiti, klasik fosil yakıtlı araçların elektrikli araca dönüştürülmesi için kullanılan bir kombinasyon ürünler bütünüdür. 

Teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık günümüzde birçok alanda teknolojik icatlar yerini almıştır. Teknolojik gelişimlerin beraberinde getirdiği icatlardan birisi de çevre dostu yeni nesil taşıtlar olan elektrikli araba modelleridir. Yeni nesil taşıtlar, elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek bataryasına elektrik enerjisi doldurulan ve tüm gücünü elektrik enerjisinden alan araçlardır. 

Günümüzde nerdeyse tüm araba markaları tarafından elektrikli araç üretimi farklı özelliklerde ve teknolojik tasarımlarda yapılmaktadır. Ancak tüm araçların temel ortak özelliği elektrik şarj istasyonları ile şarj edilebiliyor olmalarıdır. 

Teknolojinin sürekli gelişme kaydetmesi otomotiv sektöründe de sürekli yeniliğe kapı aralamaktadır. Özellikle yeni nesil araçlara olan ilginin her geçen gün tüm dünya genelinde daha da artmasıyla benzin ve motorin gibi fosil yakıtlarla çalışan klasik araçların elektrikliye dönüştürülmesi için de çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde oluşturulan dönüşüm kiti, içten yanmalı motora sahip klasik araçların elektrikli olarak da kullanılmasına ortam hazırlamıştır. 

Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti Nedir?

Elektrikli araba dönüşüm kiti, klasik araçların yani içten yanmalı motora sahip olan araçların elektrikli araca çevrilebilmesi için kullanılan settir. Söz konusu kit yani set sayesinde benzin ya da motorin ile çalışan araçların elektrikli olarak çalışması sağlanabilir. Dönüşüm kitlerinin içerisinde bulunan elektrik motoru ve batarya sistemi sayesinde aracın dönüşümü kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. 

Elektrikli araba dönüşüm kiti içerisinde elektrik motoru ve batarya sisteminin yanı sıra aynı zamanda şarj kontrol ünitesi, güç dönüştürücü, elektrikli araba şarj istasyonu kablosu ve bağlantıları, soğutma sistemi bulunur. 

Dönüşüm kitleri, benzin ve motorin ile çalışan içten yanmalı motorlu araçların sürdürülebilir araçlar haline getirilmesine teşvik amacıyla üretilmiş ve son derece etkili olmuş sistem kombinasyonlarıdır. 

Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti: Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti Nasıl Uygulanır?

Elektrikli araba dönüşüm kitleri, klasik içten yanmalı motorlu araçların elektrikli otomobil olarak kullanılabilmesi için önemli sistemlerdir. İşlevsel bir sistem kombinasyonu olmakla birlikte elektronik bilgi ve deneyim gerektiren karmaşık bir kombinasyon olduğundan uygulama sırasında mutlaka bir uzmanlık gereklidir. Hatta dönüşüm kitlerinin uygulanma aşamalarının özel atölyelerde gerçekleştirilmesi çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır. 

Elektrikli araba dönüşüm kitlerinin uygulanması karmaşık aşamalardan oluştuğundan aynı zamanda güvenlik standartları ve yasal düzenlemeler doğrultusunda yapılmalıdır. Bu nedenle de herkesin gelişigüzel bir şekilde yapabileceği bir uygulama değildir. 

Uygulamanın ilk aşamasını araştırma oluşturur. Eğer fosil yakıtla çalışan aracınızı elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj olabilen elektrikli araca dönüştürmek istiyorsanız öncelikle söz konusu dönüşüme hangi araçların uygun olduğunu ve aracınıza uygun olan kiti araştırmalısınız. 

Doğru dönüşüm kiti belirlenip daha sonrasında kit satın alındıktan sonra uzman kişiler tarafından öncelikle aracın içerisindeki içten yanmalı motor mekanik bilgiler ışığında ve son derece dikkatli bir şekilde çıkarılır.

İçten yanmalı motor çıkarıldıktan sonra elektrik motoru ve batarya kiti doğru konumlandırılarak, ağırlık dengesi korunarak yerleştirilir ve monte edilir. Elektrik motorunun ve batarya sisteminin ağırlık dengesi ne kadar iyi korunur ve doğru monte edilirse aracın sürüş özellikleri de aynı oranda iyileştirilir. Daha sonrasında elektrik bağlantılarının yapılması için kablo ve bağlantılarının monte edilmesi gereklidir. 

Elektrik bağlantıları yapıldıktan sona elektrik motorunun ve bataryanın çok fazla ısınmasını engellemek için dönüşüm kitinin içerisinde bulunan soğutma sistemi kurularak araca monte edilir. Sonrasında sürüş sırasında şarj kontrolünün sağlanabilmesi için şarj kontrol ünitesi ve güç dönüştürücü elektrik devresine bağlanır. 

Dönüşüm kitinin tüm parçaları araca monte edildikten sonra aracın elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj olması, sürüş potansiyeli ve bataryanın işlevselliği test edilir ve son ayarları olması gerektiği şekilde yapılır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra elektrikli sisteme dönüştürülen aracınızın trafikte sorunsuz ve güvenli bir şekilde yer alabilmesi için gerekli mercilere giderek gerekli kontrolleri yaptırmalı ve onay belgelerinizi almalısınız. 

Elektrikli Araba Dönüşüm Kiti Fiyatları

Elektrikli araba dönüşüm kitleri birçok farklı değişkene bağlı olarak çeşitli fiyatlar ile satışa sunulur. Dönüşüm kitinin kalitesi, kiti oluşturan sistemlerin kapasitesi, aracın türü, montaj sisteminin karışıklık durumu yani işçilik ücretler üzerinde doğrudan etkili olur. 

Elektrikli otomobil dönüşüm kitlerinin piyasa fiyat skalası geniş bir aralığa sahiptir. Genellikle fiyatlar dolar üzerinden belirlenir. Bu doğrultuda karmaşık, kapsamlı ve yüksek performanslı olan dönüşüm kitleri çok daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bununla birlikte eğer aracınız büyük bir araçsa dönüşüm maliyeti de daha fazla olacağından dolayı fiyatların yine aynı oranda yükselmesi olasıdır. 

Elektrikli arabaların dönüşüm kitlerinin fiyatları her dönem farklı olabilir. Sektördeki ve ticaret pazarındaki fiyatlandırma koşulları, teknolojik gelişmeler ve teşvikler doğrultusunda tedarikçiler arasında fiyatların değişken olduğunu görebilmeniz mümkündür. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.