Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Yazı İçeriği

Elektrikli araba kaç km gider sorusu elektrikli aracın motor ve tork gücüne göre çeşitli şekillerde cevaplandırılabilir. 

Elektrikli otomobiller, fosil yakıtla çalışan içten yanmalı motorların aksine elektrik motoruyla çalışan ve gücünü elektrik enerjisinden alan modellerdir. Bu sayede emisyon salınımı oldukça az çevre dostu taşıtlar olarak hem son derece ekonomik hem de kullanışlı olmalarıyla ilgi odağı haline gelmiştir. 

Elektrikli araç şarj istasyonu ile sadece bir kablo bağlantısı kurularak şarj olabilen yeni nesil araçlar, elektrik motoruyla üretilse de her modelin motor gücüne bağlı olarak tork gücü ve dolayısıyla da saatlik hızı ile tam dolu şarjla katettiği yol mesafesi değişkendir. 

Günümüzde neredeyse tüm araba markaları elektrikli araba üretimi yaparken aynı zamanda birçok marka elektrik şarj istasyonları da üretmektedir. Haliyle günümüzde otomotiv sektöründe elektrikli arabalar geniş bir alana yayılmış durumdadır. Farklı markaların üretmiş olduğu farklı modellerin özellikleri doğrultusunda her bir modelin menzili yani kaç km yol gideceği de değişkenlik göstermektedir. 

Elektrikli Araba Kaç Km Gider: Elektrikli Araba Kaç Km Yol Gider?

Elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj edilerek çalışan elektrikli araç modellerin kaç km yol gidebileceği yani menzil özellikleri birçok değişkene göre farklılık gösterir. Bu değişkenlerin başında batarya kapasitesi gelir. Bataryanın kapasitesi ne kadar büyükse aynı şekilde aracın gidebileceği yol da daha uzun olur. 

Elektrikli arabaların menzilini etkileyen önemli faktörlerden birisi de sürüş tarzı ve yol koşullarıdır. Genellikle şehir içinde kullanılan araçların menzili şehir için kullanım hızının daha düşük olmasından dolayı daha uzundur. Fakat şehirler arası ve yüksek hızlı sürüşlerde menzil daha da düşebilmektedir. 

Elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj olarak elektrikle çalışan elektrikli otomobillerin kaç kilometre gideceği hava şartlarına da bağlıdır. Havanın soğuk ve yağışlı olması bataryanın performansını azaltacağından menzili yani gidebileceği kilometre de azalacaktır. 

Sürüş tarzı da araçların menzil özelliğini doğrudan etkiler. Özellikle bir anda hızlanmak, aracı hızlı sürmek de bataryanın çok hızlı bitmesine ve menzilin de azalmasına ortam hazırlar. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak bir ortalama vermek gerekirse; elektrikli arabaların menzil özelliği ortalama 150 km ila 600 km arasında değişkendir. 

Elektrikli Araba Kaç Km Gider: Tesla Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Tesla, gelişmiş teknolojik tasarımlar ile donatılmış olan elektrikli araba modelleriyle tanınmış markalardan birisidir. Hızlı şarj istasyonları ile kısa sürede şarj olabilme özelliğine sahip birçok farklı özellikte Tesla elektrikli araç modeli vardır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti şarj süresine göre farklılaşabilmektedir.

Tesla elektrikli araba modelleri, genellikle yüksek menzile sahip olan modellerdir. Tesla markasının Model S, Model 3, Model X ve Model Y olmak üzere farklı modelleri vardır. Modellerin kilometre özelliği sürüş tarzı, hava koşulları gibi faktörlere bağlı olarak 160 km ila 580 km arasında değişir. Dolayısıyla da Tesla elektrikli arabalar uzun yol için tasarlanmış modellerdir. 

BMW Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

BMW elektrikli arabalar genellikle yüksek kilometre özelliğine sahip olan araçlardır. Üst düzey teknolojiye ve güvenlik sistemlerine sahip olan BMW elektrikli araba modelleri içerisinde en düşük menzil özelliğine sahip elektrikli araba modelleri ortalama 400 km yol gidebilmektedir. 

BMW markasının çıkarmış olduğu yeni elektrikli araba modellerinden birisi olan BMW İX xDrive50 modeli elektrikli araç şarj üniteleri ile tam dolu şarj edildiğinde gidebileceği km 633 km’ye kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple BMW elektrikli arabalar, en uzun yol gidebilen modellerin başında gelir. 

Renault Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Renault markası piyasaya iki farklı Renault elektrikli araba modeli çıkarmıştır. Renault fluence gibi eski modelleri de olan Renault markasının Zoe E-Tech ve Megane E-Tech olmak üzere iki farklı güncel modeli vardır. Ancak birçok marka gibi Renault markasının da ilerleyen zamanlarda farklı modellerinin çıkması muhtemeldir. 

Renault Zoe E-Tech modeli, markanın SUV modelidir. %100 elektrikli olan Zoe E-techa aracı, hızlı şarj olma özelliğine sahip olan ve maksimum menzili 386 km’yi bulabilen modeldir. Renault Megane E-Tech modeli ise 160 kW motor gücüne sahip, yüksek performansı ile 450 km sürüş menziline sahip modeldir. Renault Megane E-Tech modeli, hızlı şarj olma özelliği sayesinde elektrikli araç şarj süresi 30 dakikaya kadar düşen modeldir. 

Toyota Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Toyota markası, %100 elektrikli modellerin aksine genellikle hibrit yani hem elektrikli hem benzinli olan Toyota elektrikli araba modelleri üretmeyi tercih etmiştir. Toyota hibrit araçları hem elektrik hem de benzin ile çalıştığından dolayı doğrudan araçlara yönelik menzil özelliği sunmak da mümkün olmamaktadır. Ancak aracın sürüş hızına ve yol koşullarına göre Toyota hibrid araçlarının elektrik enerjisiyle gittiği yol mesafesi de değişmektedir. 

Elektrikli Araba Kaç Km Gider: Elektrikli Araba En Fazla Kaç Km Gider?

Elektrikli arabaların tam dolu batarya ile gidebilecekleri mesafe birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenlerin başında ise batarya kapasitesi ve elektrikli araba motoru gücü gelir. Aracın batarya kapasitesi ne kadar büyükse aynı zamanda aracın gidebileceği sürüş mesafesi de o kadar uzun olur. 

Her markanın ürettiği elektrikli otomobillerin beygir yani motor gücü, torku, batarya kapasitesi farklılık gösterdiğinden her markanın modellerinde de km özelliğinin değişebileceğini söylemek mümkündür. Tüm değişkenler göz önünde bulundurulduğunda bir elektrikli arabanın yüksek kapasiteli ve tam dolu bir batarya ile gidebileceği maksimum kilometre 600-650 km olmaktadır. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.