Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?

Yazı İçeriği

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur? Elektrikli araba kaç saatte şarj olur sorusunun cevabı aracın ve aynı zamanda şarj için kullanılan istasyonun özelliklerine göre değişir. 

Elektrikli araba modellerine olan ilgi tüm dünya genelinde her gün daha da artar duruma gelmiştir. Elektrikle çalışan araçlar, elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilen yeni nesil araçlardır. Söz konusu araçlarda klasik içten yanmalı motorlu olan araçların aksine elektrik motoru ve batarya vardır. Bu sistem sayesinde araç ve elektrik şarj istasyonları ile bir kablo sayesinde bir bağlantı kurulur, istasyondan alınan kinetik enerji kablo vasıtasıyla aracın bataryasına depolanır. 

Bataryası elektrik enerjisiyle dolu olan bir elektrikli araç, kinetik enerjiyi potansiyel enerjiye dönüştürerek çalışır vaziyete gelir. Dolayısıyla da elektrikle çalışan araç almayı düşünen ya da söz konusu araçları yeni kullanmaya başlayan kişiler için elektrikli araba kaç saatte şarj olur sorusu son derece önemli soruların başında gelir. 

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?: Elektrikli Araba Nasıl Şarj Olur?

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur? Elektrikli otomobil çeşitleri, elektrik şarj istasyonları ile şarj edilen ve dolayısıyla da elektrik enerjisi sayesinde çalışabilir hale gelen araçlardır. Elektrikle çalışan araçların temel çalışma prensibi elektrik motoru ve elektrik enerjisinin depolandığı batarya sistemi üzerine kurulmuştur. 

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur? Elektrikle çalışan araçlar, farklı elektrikli araba markalarının ürettiği elektrikli araba modelleri ve özelliklerde üretilmiş olan elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj olur. Söz konusu şarj istasyonları ev tipi priz olan tüm priz noktalarında şarj etme özelliğine sahiptir. Ancak günümüzde elektrikle çalışan araçlara olan ilginin artmasıyla birlikte otomotiv sektöründe farklı özelliklerde elektrikli araç üretiminin yanı sıra aynı zamanda AC akımlı standart şarj istasyonlarının yanı sıra aynı zamanda DC akımlı hızlı şarj istasyonları da birçok üretici tarafından üretilmeye başlanmıştır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti şarj süresine göre değişebilmektedir.

Elektrikli arabaların şarj etme mantığı aslında son derece basittir. Sabit ya da taşınabilir olan şarj istasyonları ev tipi prizlere uyumlu olarak tasarlanır. Bu sayede elektrikli arabayı bir kablo ile şarj istasyonuna bağladığınızda aracın kolay bir şekilde şarj olduğunu görebilirsiniz. 

Günümüzde kamuya açık alanlarda, şehir içi ya da şehirlerarası güzergahlarda elektrikli otomobil şarj istasyonları sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bununla birlikte modeller arasında ev tipi kullanılabilecek sabit ya da taşınabilir şarj istasyonları da vardır. Dolayısıyla da aracınızın özelliklerini de göz önünde bulundurarak şarj edilecek elektrik şarj ünitesinin çalışma sistemi doğrultusunda elektrikli otomobilinizi istasyona bağlayarak kolay bir şekilde şarj olmasını sağlayabilirsiniz. 

Elektrikli otomobillerin şarj edilebilmesi için farklı özelliklerde ve tasarımlarda üretilen elektrikli araç şarj istasyonları aynı zamanda elektrikli taşıtların her mekanda kolayca şarj edilmesine imkan tanır. Evde bireysel olarak kullanılan şarj istasyonlarının yanı sıra aynı zamanda elektrikli araçları halka açık kamu alanlarında, iş ya da alışveriş merkezlerinde araç ve şarj istasyonu arasında kablo ile bağlantı kurarak elektrikli taşıtı şarj etmek oldukça kolay bir işlemdir. 

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?: Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Dolar?

Türkiye Elektrikli Arabaları Kaç Saatte Şarj Olur? Her elektrikli araba, markasına ve modeline göre çeşitli teknik ve tasarım özelliklerine sahiptir. Bu doğrultuda elektrik motorunun gücü, batarya kapasitesi gibi durumlar aracın şarj süresini etkilerken aynı zamanda şarj edilen elektrikli araç üniteleri ve özellikleri de şarj süresini doğrudan etkiler. 

Elektrikli araç şarj süresi üzerinde en önemli belirleyici faktörlerden birisi de şarj istasyonunun özellikleridir. Günümüzde AC akımlı ve DC akımlı olmak üzere iki tip şarj istasyonu vardır. AC akımlı yani Alternatif akımlı şarj istasyonlarının standart özelliklere sahip bir elektrikli aracı şarj etme süreci 8 ila 10 saat arasındadır. DC akımlı şarj istasyonları ise hızlı şarj istasyonlarıdır. Dolayısıyla da aracın şarj olma süresini %50 daha kısaltarak 4 saate kadar düşürebilir. Elbette bu sürelerin daha uzun ya da kısa olması şarj edilen aracın motor gücüne ve bataryanın büyüklüğüne de bağlıdır. Örneğin; şehir içi kullanımı için tasarlanmış, kompakt tasarımlı ve küçük batarya kapasitesine sahip bir araç, AC akımlı bir şarj istasyonunda daha büyük bir elektrikli araca göre küçük bataryaya sahip olduğundan çok daha kısa sürede şarj olacaktır. 

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda her elektrikli araba için genel-geçer bir şarj süresi söyleyebilmek mümkün değildir. Aracın bileşenlerinin özellikleri, elektrikli araç şarj istasyonunun özellikleri şarj olma süresinin üzerinde doğrudan etkili olacağından her araç için bu süre farklılık gösterebilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.