Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Markaları

Elektrikli Araba Markaları

Yazı İçeriği

Elektrikli araba markaları, elektrikle çalışan araçlara olan ilginin artmasıyla birlikte her geçen gün daha fazla model üretmektedir. 

Teknolojini sürekli bir gelişim evresinde olması birçok alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de ciddi gelişmelere ve yeniliklere de vesile olmuştur. Söz konusu önemli gelişmelerden birisi de elektrikli araba üretimleridir. 

Elektrikli otomobiller, benzin ya da motorin ile çalışan içten yanmalı motora sahip araçların tam aksine elektrik enerjisiyle çalışan, elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj olan, elektrik motoruna sahip çevre dostu arabalardır. Elektrik enerjisiyle çalışmalarından dolayı sıfır emisyon özelliği sayesinde doğaya karbon salınımı yapmamakla birlikte aynı zamanda ciddi düzeyde yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. 

Elektrikli araç modellerinin ekonomik olması ve teknik özelliklerinin oldukça çekici olması Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünya genelinde söz konusu araçlara olan ilgiyi arttırmıştır. Sürekli büyüyen ilgi doğrultusunda neredeyse tüm araba markaları elektrikli otomobil sektörüne büyük yatırımlar yaparak çeşitli modeller üretmeye başlamıştır. 

Elektrik şarj istasyonları sayesinde sadece bir kablo ile bağlanarak tüm priz noktalarında şarj edilebilen çevre dostu araçlar, aynı zamanda hızlı şarj istasyonları ile şarj olabildiğinden birçok modeli uzun yol seyahatlerinde de konforlu sürüş deneyimi sunmaktadır. 

Elektrikli Araba Markaları: Elektrikli Araba Üreten Markalar

Dünya genelinde elektrikli araç pazarı her geçen gün daha da geniş bir alana yayılmaktadır. Büyüyen bu pazara her gün başka bir araba markası dahil olmaktadır. Elektrikli araba üreten markaların arasında Ford, Hyundai, Nissan, Kia, Citroen, Renault, Regal Raptor, Honda, Toyota, Kral Motor, Regal, Smart, Fiat, Opel, Dacia, RKS Motor, Zoop, Peugeot, Tofaş, Kuba Motor, Volta, DMA, Skoda, Suzuki, DS, Mitsubishi ve Seat gibi lüks elektrikli araba modellerinin yanı sıra ekonomik modeller üreten markalar yer almaktadır. 

Ayrıca dünya genelinde ün yapmış ve özellikle ultra lüks özelliklere sahip olan klasik araba üretimleri yapan BMW, Tesla, Audi, Volkswagen (VW), Porsche, Mercedes Benz ve Volvo gibi büyük markalar da günümüzde üst düzey teknolojiye ve modern tasarımlara sahip SUV ve Sedan model elektrikli araçlar üretmektedir. Her markanın ürettiği arabaların teknik özellikleri farklı olduğundan elektrikli araba fiyatları da farklılık göstermektedir. Ancak modellerin hepsi elektrikli araba şarj istasyonu ile bir kablo aracılığıyla kolayca şarj edilebilmektedir. 

Elektrikli Araba Markaları: Çin Elektrikli Araba Markaları 

Dünya genelinde elektrikli araba pazarında önemli rol oynayan ve büyük bir dilime sahip olan ülkelerden birisi de şüphesiz ki Çin araba markalarıdır. Elektrikli araba sektörünün hızlı bir gelişim gösterdiği günümüzde Çin de gelişim hızına ayak uydurabilmek için kendi yerli araba üreticileri ile piyasaya sürekli yeni modeller sürmektedir. 

Elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj olabilen ve elektrik motoru ile çalışan elektrikli otomobiller, Çin’de genellikle Çin’in kendi yerli üreticileri tarafından üretilir. Bu üretici markaların başında Huawei, Yuki, MG, Yoyo markaları gelmektedir. Ayrıca bu araba markalarına ek olarak Çin’de yerli elektrikli araba üretimi yapan NIO, Xpeng Motors, Great Wall Motors ve Neta gibi araba markaları da vardır. Çin’de elektrikli otomobil üretimi yapan markaların fazla olması aynı zamanda Çin’in elektrikli taşıt pazarında kısa sürede büyük bir dilime sahip olmasına ortam hazırlamıştır. 

Elektrikli Araba Markaları: İlk Elektrikli Araba Hangi Marka?

Elektrikli arabanın tarihçesi asırlar öncesine dayanmaktadır. Her dönemde oluşturulan elektrik motoru daha da geliştirilerek hep bir üst seviyede olan modeli üretilmiştir. Dünya genelinde ilk elektrikli araba olarak bilinen 1894 yılında üretilmiş olan Electrobat elektrikli arabadır.

Üretim teknolojisinin birçok alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de gelişmesiyle birlikte elektrikli şarj üniteleri ile şarj olan arabaların modelleri de sürekli geliştirilmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda her ülke kendi yerli arabasını yerli üreticileriyle birlikte üretmeye başlamıştır. 

Türkiye’nin ürettiği ilk yerli elektrikli otomobil modeli ise Togg elektrikli arabadır. Togg elektrikli araç, sedan ve SUV olmak üzere iki farklı tasarımda ve yüksek menzil özelliği ile günümüzün en ileri teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Bu sayede elektrikli otomobil şarj istasyonları ile hızlı şarj olabilen Togg, aynı zamanda elektrikli araç şarj süresi de oldukça kısadır. 

5 kişilik oturma kapasitesine ve gelişmiş teknolojik tasarımlara sahip olan Togg yerli araba, Vestel ve benzeri gibi farklı firmaların üretmiş olduğu çeşitli şarj istasyonları ile sadece bir kablo bağlantısı kurularak şarj olabilmektedir. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.