Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Motoru

Elektrikli Araba Motoru

Yazı İçeriği

Elektrikli araba motoru, yeni nesil çevreci taşıtların çalışabilir hale gelmesi için en önemli bileşenlerin başında gelir.

Elektrikli araba modelleri, benzin ya da dizel gibi yakıtlarla çalışan araç modellerine göre çok daha farklı bir iç aksama sahiptir. Yakıtlı araçların içerisinde içten yanmalı motor vardır. Ancak elektrik enerjisiyle çalışan araçların içerisinde enerjisini elektrikten alan ve aracın çalışmasını sağlayan elektrik motoru bulunur.

Yeni nesil ve çevreci taşıtlar olarak bilinen, her geçen gün çok daha fazla ilgi gören elektrikli araba modelleri, elektrikli araç şarj istasyonu sayesinde şarj olabilen ve bu sayede elektrik enerjisinin bataryaya depolanarak elektrik motoru sayesinde çalışabilen araçlardır. Bu sebeple de bir elektrikli aracın çalışabilmesi için mutlaka elektrik motoruna ihtiyacı vardır.

Elektrikli Araba Motoru Nedir?

Elektrikli araba motoru, aynı zamanda elektrikli otomobil modellerinin güç kaynağı misyonunu üstlenen önemli bir parçadır. Aracın elektrik enerjisi ile çalışmasını sağlayan mekanik bir cihaz olarak da tanımlanabilen elektrikli araba motoru, sadece tam elektrikli olan araçlarda ve hem elektrik hem de yakıtla çalışabilen hibrit araçlarda bulunur.

Sıfır emisyona sahip çevreci yeni nesil taşıtlar olan ve elektrik şarj istasyonları ile şarj olabilen elektrikli arabaların çalışması için elektrikli araba motoru elzem bir ihtiyaçtır. Yakıtlı araçların içten yanmalı motorları gibi atmosfere karbondioksit salınımı yapmadığı için de oldukça çevrecidir.

Elektrikli Araba Motoru Nasıl Yapılır?

Elektrikli araba motoru bir elektrik makinesi için üretilmiş olmakla birlikte aynı zamanda elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj olan arabalar için üretilmiştir. Bu nedenle de elektrikli araba motorlarının yapımında birçok elektronik ve mekanik parçalar kullanılır.

Elektrikli araba motorunun kullanımında motorun dönmesine yardımcı olan rotor, rotoru saran ve elektrik akımının dönüştürülmesini sağlayan stator, motorun verimliğinin kontrol edilmesini sağlayan kontrol ünitesi, motorun çalışma hızını kontrol etmek için kullanılan bir mekanik cihaz olan redüktör ve motorun elektrik enerjisi ile besleyen akü gibi bileşenler kullanılır. Bu bileşenler uygun tekniklerle birleştirilerek elektrik motoru üretimi yapılır.

Elektrikli araba motorlarının üretimi farklı modellerde ve boyutlarda yapılabildiğinden her modelin verimliliğinin ve performansının farklı olduğunu da söylemek mümkündür. Elektrikli araçlar için son derece önemli bir parça olduğundan elektrikli araba motorlarının üretimi mühendislik bilimi, elektronik, mekanik tasarım ya da elektrik alanında uzman olan kişilerin kontrol ve denetiminde yapılır.

Elektrikli Araba Motoru Nasıl Çalışır?

Elektrikli araba motorunun çalışma prensibi yakıtlı araçlar ile benzer olsa da ciddi farklılıklar da vardır. Elektrikli arabalar çalışmak için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi elektrik motoruna bağlı olan ve elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj edilmiş olan bataryadan alır. Bu doğrultuda aracın gaz pedalına basıldığı takdirde bataryadaki kinetik elektrik enerjisi elektrik motoruna iletilir ve hareket enerjisine dönüştürülerek tekerlerin dönmesini ve böylece aracın çalışmasını sağlar.

Elektrikli Araba Motoru Kiti

Elektrikli araba motoru kiti, bir nevi benzinle çalışan aracın LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) ile çalışabilmesi için araca takılan LGP tankına benzer bir mekanik cihazdır. Elektrikli araba kiti, benzin ya da dizel gibi yakıtlarla çalışan aracın aynı zamanda elektrik enerjisiyle de çalışmasını sağlayan ve aracın hibrit özelliğine sahip olmasını sağlayan bir parçadır.

Yakıtlı araçlara elektrikli araba motoru kiti takılarak bu araçların aynı zamanda elektrik enerjisi ile çalışması ve hızlı şarj istasyonları ile şarj edilerek hibrit araç modeline dönüşmesi sağlanabilir. Hızlı şarj istasyonu maliyeti farklılık gösterebilmektedir. Özellikle yakıtlı araç sahibi olanların ve elektrikli araç kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği yeni bir elektrikli araba fiyatına göre çok daha ekonomik bir yöntemdir.

50 KW Elektrikli Araba Motoru

Elektrikli araç üretiminde kullanılan 50 kW elektrik motoru, akü ya da bataryada bulunan elektrik enerjisi ile beslenerek çalışır ve bu sayede aracın da çalışır vaziyete gelmesini sağlar. 50 kW güce sahip olan bir elektrik motoru, genellikle her elektrikli araç modeli için yeteri kadar güç kaynağı sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Dizel ve benzin motoru ile kıyaslandığında elektrikli araba motoru, sıfır emisyon salınımı ile çevreci ve üst düzey verimliliğe sahip olmakla birlikte aynı zamanda bakımı daha kolay motordur. Bununla birlikte içten yanmalı motorlara göre elektrik motorları daha sessiz çalışarak üst düzey güç desteği sunar.

Elektrikli Araba Motor Sürücüsü

Elektrikli araba motor sürücüsü, elektrik motorunun kontörlünü yapan ve motorun yönetimini üstlenen elektronik parça olmakla birlikte aynı zamanda motor performansını ve verimliliğini izleyerek gerekli durumda müdahale eder. Bu parça aynı zamanda güç ve hız ayarlarını da kontrol ederek sürüş performansını iyileştirmeye yardımcı olur.

Elektrikli arabalarda konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sunan elektrikli araba motor sürücüsü, aynı zamanda elektrikli araçların beyni olarak da bilinir. Bu nedenle de aracın enerji sarfiyatını minimuma indirerek enerji performansını maksimum seviyeye çıkarmak için çalışır.

Yerli Elektrikli Araba Motoru

Birçok dünya ülkesi gibi Türkiye de elektrikli araba sektörüne ciddi düzeyde yatırımlar yapan ülkeler arasında yer almaya başlamıştır. Dolayısıyla da yeni nesil çevreci araçların temel bileşeni olan elektrikli araba motoru da Türkiye’de yerli olarak üretilen cihazlar arasında yerini almıştır.

Türkiye’de yerli elektrikli araba motoru yapan önemli firmaların başında Aselsan gelir. Aselsan’ın ürettiği %100 yerli elektrikli araba motoru bu anlamda sektörde oldukça başarılı bir ürün haline gelmiştir. Yerli ve milli olarak Aselsan tarafından üretilen elektrikli araba motoru, aynı zamanda farklı modeller için de kullanılabilecek özelliğe sahiptir.

Elektrikli Araba Motoru Fiyatlar

Elektrikli araba motoru, elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj olarak elektrik enerjisiyle çalışan araçların çalışır vaziyete gelebilmesi için en önemli parçaların başında gelir. Bu nedenle de elektrik motorları farklı güç ve performans özellikleri ile farklı boyutlarda üretilebilir. Dolayısıyla ücretler de birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Elektrik motorları, benzin ve dizel ile çalışan yakıtlı arabaların motorları ile kıyaslandığında daha yüksek fiyatlara satılır. Ancak elektrikli arabaların bakım gereksinimi yakıtlı araçlara göre çok daha az ve dolayısıyla da ucuz maliyetlidir. Bu nedenle de elektrikli araba motorları pahalı olmalarına rağmen uzun vadede ciddi oranda tasarruf ettirmektedir.

Piyasa şartları, sürekli gelişen teknoloji ile birlikte doğal olarak motorların üretim teknolojilerinin de gelişmesi fiyatların hızlı bir şekilde değişmesine ortam hazırlar. Tüm bu nedenlerden dolayı elektrikli araba motoru konusunda fiyatlar ancak üretici firmalar tarafından en doğru ve güncel şekilde öğrenilebilir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.