Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Yazı İçeriği

Elektrikli araba ne kadar yakar sorusunun cevabı sürüş modu, hava koşulları gibi birçok faktöre göre değişebilir. 

Elektrikli otomobil adı verilen yeni nesil taşıtlar %100 elektrik enerjisiyle çalışır ve elektrikli araç şarj istasyonu ile bağlanarak şarj edilir. Klasik içten yanmalı motora sahip araçlar ile kıyaslandığında özellikle motorin ve benzin gibi fosil yakıtlar yerine elektrik enerjisiyle çalışması yakıt tüketimini maddi açıdan oldukça ekonomik hale getirir. 

Hızlı şarj istasyonu maliyeti şarj süresine göre değişebilmektedir. Elektrikli araba modelleri, çalışmak için gerekli enerjiyi elektrik enerjisinden harcadığından yeni nesil araçları elektrikle şarj etmek fosil yakıt fiyatlarına göre çok daha uyguna gelmektedir. Ancak bir elektrikli arabanın ne kadar mesafede ne kadar yakıt tüketimi yapacağı birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Aynı zamana her elektrikli taşıtın batarya ve motor kapasitesinin farklı olduğu düşünüldüğünde de her araç için tek bir yakıt maliyeti çıkarabilmek çok da mümkün değildir. 

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?: Elektrikli Araba Km Ne Kadar Yakar?

Elektrik şarj istasyonları ile şarj olarak çalışan elektrikli bir taşıtın kilometrede ne yakacağı araç modeli, batarya kapasitesi ve sürüş tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Elektrikli olan arabaların yakıt tüketimi kWh olarak ölçümlenir. Yani bir elektrikli arabanın 1 kilometrede ne kadar elektrik yaktığı kWh cinsinden telaffuz edilir. 

Kullandığınız ya da almayı düşündüğünüz elektrikli araç modelinin km ne kadar yakıt tüketimi yaptığını anlayabilmenin en iyi yolu doğrudan aracın teknik donanımına yönelik kılavuzdan ya da üreticiden bilgi almaktır. Ayrıca aracın elektrikli araba şarj istasyonu ile tam şarj edildikten sonra katettiği yol, kullanılan sürüş modu da aracınızın kilometre başına yaktığı kWh değeri doğrudan etkileyecektir. 

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?: Elektrikli Araba 100 Km de Ne Kadar Yakar?

Elektrikli arabaların tümü için tek bir değer vermek mümkün olmasa da ortalama olarak bir elektrikli arabanın 100 kilometrede harcadığı enerji 15-20 kWh olmaktadır. Elektrikle çalışan araçların 100 km’de tükettiği elektrik enerjisi aracın modeline, bataryanın büyüklüğüne, sürüş tarzına ve hava koşullarına göre değişkenlik gösterir. Buna göre küçük, kompakt tasarıma ve verimli bir elektrik motoruna sahip olan elektrikli arabanın 100 km’de enerji tüketimi çok daha az olabilir. 

Elektrikli aracın km’de yaktığı enerji sürücüye ve hava koşullarına göre de farklılık gösterir. Sürünün sürekli hızlanması ya da frene çok fazla basması veya havanın yağmurlu olması gibi durumlar km başına sarf edilen enerji miktarını arttıracaktır. 

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?: Tesla Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Tesla, otomotiv sektörüne farklı elektrikli araba modelleri sunan dünyaca ünlü üreticilerden birisidir. Bugüne dek elektrikli araba markalarından olan Tesla elektrikli araba markası; Tesla Model S, Tesla Model 3, Tesla Model X ve Tesla Model Y olmak üzere birçok farklı elektrikli araba modeli vardır. Söz konusu araçlar genellikle büyük kapasiteli bataryaya ve güçlük elektrik motoruna sahip modellerdir. Ancak her modelin kendi teknik donanımları doğrultusunda harcadığı enerji de değişkenlik göstereceğinden tüm Tesla araçları için tek bir tüketim sarfiyatı değeri vermek mümkün değildir. 

Tesla modellerinin her birisi farklı batarya kapasitesine, hız sınırlamasına ve menzil özelliklerine sahiptir. Modeller arasında büyük batarya kapasiteli yani uzun menzilli araçlar da vardır. Ancak bu araçların 100 km’de yaktığı elektrik enerjisi sürüş tarzına ve hava koşullarına göre her seferinde değişebilmektedir. 

Tüm bu nedenlerden dolayı Tesla markası her modelinin enerji verimliliğini ve enerji tüketimini ürün kılavuzlarında detaylı olarak vermektedir. Dolayısıyla da en doğru bilgi ürün tercihi yapıldıktan sonra doğrudan üretici firma olan Tesla’dan alınan bilgi olacaktır. 

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?: Yerli Araba Ne Kadar Elektrik Yakar?

Türkiye elektrikli arabaları denince Türkiye’nin yerli ve milli arabası gelir ve “Togg” ismiyle piyasaya sürülmüştür. Togg, üretim sırasında birçok test aşamalarından geçti. Bu test aşamalarından birisi de menzil denemesi oldu. 1000 kilometrelik yolda Togg ile sürüş yapılarak aracın elektrik tüketimi de ortalama olarak ölçüldü. 

Elektrikli otomobil şarj istasyonları sayesinde kolayca şarj edilebilen Togg şarj istasyonları, hem AC hem de DC akımlı yani doğru akımlı hızlı elektrikli şarj üniteleri ile şarj edilebilmektedir. Son sistem son teknolojiler ile üretilmiş olan Togg elektrikli arabanın elektrik tüketimi ise üretici firmanın yapmış olduğu açıklamalara göre son derece ekonomik olmaktadır.

Birçok dünya markasına ait elektrikli arabalara kıyasla daha uygun elektrikli araba fiyatları ile satışa sunulan yerli araba Togg, 100 km’de 16.7 kWh elektrik yakıyor. Buna göre benzin ya da motorin ile çalışan klasik araçların gitti 1000 kilometre bir yolu Togg ile yarı fiyatına mal ederek gitmek oldukça mümkün görünüyor. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.