Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli Araba Nedir?

Yazı İçeriği

Elektrikli araba nedir sorusu, özellikle elektrikle çalışan arabaların yaygınlaşmaya başlamasıyla büyük bir merak konusu haline gelmiştir.

Elektrikli araba, enerjisini elektrikten karşılayan yeni nesil ve çevreci araba modeli olarak tanımlanır. Elektrikli arabaların üretiminde yakıtlı araçların aksine içten yanmalı motor değil elektrik motoru kullanılır. Ayrıca arabaların içerisinde bulunan batarya sayesinde tüm elektrik enerjisi pil içerisinde depolanır. Bu sayede arabanın elektrik ile yürür vaziyete gelmesi sağlanır.

Çalıştığı sırada atmosfere karbon salınımı yok denecek kadar az olan elektrikli arabalar, bu sayesinde son derece çevreci arabalar olmakla birlikte aynı zamanda elektrik enerjisiyle çalıştıkları için oldukça tasarruflu araçlardır.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Ne Demek?

Elektrikli araç, adından da anlaşılabileceği gibi elektrikle çalışan araba anlamına gelir. İç aksam olarak benzin ya da dizel gibi yakıtlarla çalışan arabalarla kıyasla farklı gibi yapıya sahiptir. Elektrikle çalışan araba modellerinin içerisinde elektrikli araba motoru ve batarya bulunur. Elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj olabilen bu araçlarda prizden gelen elektrik enerjisi aracın bataryasında depolanır.

Aracın gaz pedalına basıldığı anda bataryada depolanmış olan elektrik enerjisi ile birlikte elektrik motoru faaliyete geçer ve araç hareket etmeye başlar. Tam elektrikli araçlar sadece elektrik enerjisiyle çalıştığı için atmosfere karbon salınımı yapmayan sıfır emisyonlu araçlardır.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Özellikleri

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni nesil araç modelleri olarak bilinen elektrikli otomobil modelleri, sahip olduğu özellikler sayesinde her gün daha fazla ilgi görmeye ve tercih edilmeye devam etmektedir. Elektrikli otomobiller, ev tipi ya da ticari amaçlı kullanılmak üzere üretilmiş olan elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilir. Bunun yanı sıra elektrikli otomobiller;

Yakıtlı araçlar ile kıyaslandığında karbon emisyon üretimi yok denecek kadar az olduğu için hava kirliliğine yol açmadığı için son derece çevreci ve doğa dostu modellerdir.

Yakıtlı araçlar ile kıyaslandığında iç aksamlarında çok daha az parça vardır. Bu nedenle de fiyatlar yakılı araçlara göre yüksek olsa da daha az bakım gerektirdiği için hem bakım hem de sahiplik masrafları oldukça az modellerdir.

Çalışır vaziyetteyken enerji kaybının minimum düzeyde olması sebebi ile verimlilikleri son derece yüksek ve aynı zamanda yakıtlı araçlara göre daha az gürültülü araçlardır.

Benzin ve dizel gibi yakıtlarla çalışan araçlara göre elektrik enerjisi daha uygun fiyatlı olduğundan ciddi oranda yakıt tasarrufu yapar.

Modelden modele değişkenlik gösterse de genel olarak benzinli ya da dizel araçlarla kıyaslandığında daha hızlı hızlanabilen ve yavaşlayabilen modellerdir.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalarda elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren bir elektrik motoru ve aynı zamanda yakıtlı çalışan araçlardaki yakıt deposunun aksine batarya ve pil bulunmaktadır. Elektrikli araba herhangi bir güç kaynağı kullanılarak gerekli şarj istasyonları ekipmanları sayesinde şarj olduktan sonra tüm elektrik enerjisi pil ve batarya sistemlerinde depolanır.

Elektrikli arabanın gazına dokunulduğu anda pil ve batarya sistemindeki elektrik enerjisi motoru besleyerek arabanın çalışmasını sağlar. Ayrıca yakıtla çalışan araçların aksine bu araçlarda egzoz da yoktur. Bu sayede çalışma sırasında yakıtlı araçlarda olduğu gibi gürültü ve sarsılma görülmez.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli arabalar elektrik şarj istasyonları ile şarj edilerek kullanılabilen araba modelleridir. Herhangi bir prize bağlanarak elektrik enerjisinin aracın pil ve batarya sistemlerinde depolanmasını sağlayan elektrik şarj istasyonları, günümüzde bireysel olarak ev kullanımına uygun olarak üretilebildiği gibi ticari olarak da kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Taşınabilir ya da sabit olarak farklı özelliklerde üretilen şarj istasyonları, genellikle tüm prizlerde çalışma özelliğine sahiptir. Şarj bağlantı kablosu sayesinde aracın istasyon ile bağlantısı yapılır ve daha sonrasında arabanın şarj olması beklenir.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj olabilen ve elektrik enerjisiyle çalışan yeni nesil araçların enerji tüketimi her koşulda yakıtlı araçlara göre daha minimal seviyedir. Bir elektrikli araba düz yol koşullarında ortalama olarak 17.5 kWh elektrik harcar. Ancak dizel yakıtla çalışan bir binek araba ise aynı yol koşullarında ortalama 6 litre dizel tüketimi yapmaktadır. Dolayısıyla da elektrikli araçlar son derece tasarruflu ve ekonomik araçlardır.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Ne Kadar Sürede Şarj Olur?

Elektrikli arabaların şarj olma süresi öncelikle aracın özelliklerine ve şarj edilecek olan elektrikli araç şarj istasyonunun özelliklerine bağlıdır. Eğer AC tipi yani alternatif akım özelliğinde olan şarj istasyonunda şarj ediliyor ise bu durumda bir aracın full elektrikli araç şarj süresi 8 ila 10 saat arasında sürer.

Bir de DC tipi yani doğru akım özelliğinde olan hızlı şarj istasyonları kullanılır. Bu şarj istasyonları da tıpkı AC şarj istasyonları gibi bireysel ve ticari kullanıma uygundur ve hızlı şarj istasyonu maliyeti farklılaşabilmektedir. Hızlı şarj istasyonları aracın teknik özelliklerine göre değişmekle birlikte şarj süresini 1 ila 4 saate kadar düşürebilmektedir.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Fiyatları Ne Kadar?

Yeni nesil çevre dostu araçlara olan ilginin artmasıyla birlikte üretilen elektrikli araba modelleri de her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla da üretilen ve piyasaya sürülen her modelin farklı teknik ve tasarım özellikleri mevcuttur. Bu farklılık ücretler konusunda da farklılıkların ortaya çıkmasına ortam hazırlamıştır.

Elektrikli arabaların fiyatları öncelikle üretildiği bölgeye ve üretici firmaya göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte modellerin motor gücü, menzili, kişi kapasitesi, kullanılan malzemeleri, iç tasarım özellikleri gibi tüm ayrıntılar her modelin farklı fiyat skalasında yer almasına sebebiyet verir. Bu nedenle de en doğru fiyat araştırması tercih edilecek olan model belirlendikten sonra yapılmalıdır.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Parçaları Nelerdir?

Elektrikli arabalar, dizel motor ve benzinli motor arabalar ile karşılaştırıldığında daha az parçaya sahip olsa da önemli bileşenlere sahiptir. Bir elektrikli araba modelinin en önemli parçaları;

  • Elektrik motoru
  • Pil ve batarya sistemleri
  • Elektrikli araç şarj istasyonu
  • Güç göstergesi
  • Akım dönüştürücü

Elektrik motorunun doğru ve güvenli çalışabilmesi için en uygun frekans ve gerilimi hazırlayan güç inverteri

Akülerin aşırı ısınmasını engelleyen soğutma sistemi olmaktadır. Bu ana bileşenler çalışır vaziyette olduğunda elektrikli arabalarda keyifli ve güvenli sürüş deneyimi yakalamak mümkündür.

Elektrikli Araba Nedir: Elektrikli Araba Ne Kadar Hız Yapar?

Elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj edilerek enerji ihtiyacını karşılayan elektrikli araçların yaptığı hız her modelde çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterir. Bir elektrikli otomobilin yapabileceği hızı belirleyen en önemli etkenlerin başında motor yani beygir gücü gelir. Ayrıca aracın ağırlığı da hızı üzerinde doğrudan etkilidir.

Modeller arasında 300 km’ye kadar hıza çıkabilen yüksek performanslı modeller olabildiği gibi 55 km hıza sahip modeller de bulabilmek mümkündür.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.