Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Fiyatları

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Fiyatları

Yazı İçeriği

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları, şarj istasyonlarının kullanım amacına ve teknik özelliklerine göre modelden modele değişebilir.

Yeni nesil elektrikli araba modelleri, %100 elektrik enerjisiyle çalışması sayesinde çevre dostu araçlardır. Karbon salınımı yok denecek kadar az olan bu araçlar, aynı zamanda sessiz elektrik motoru sayesinde gürültü kirliliğini de büyük oranda önler. Dolayısıyla da son dönemlerde çok fazla rağbet gören modeller arasında yer alan elektrikli arabaların elektrikli araç şarj istasyonu sistemleri de büyük merak konusu haline gelmiştir.

Elektrikli arabaların çalışır vaziyete gelebilmesi için en önemli ihtiyaç elektrikli araba şarj istasyonu olmaktadır. Dolayısıyla da özellikle yeni kullanıcılar tarafından elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları önemli bir belirleyici konudur. Ancak günümüzde üretimin çeşitli olması sebebiyle farklı modeller üretilmektedir. Bu modellerin teknik özellikleri farklı olduğundan elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları da bu farklar doğrultusunda çeşitli seviyelerde seyredebilmektedir.

Ev tipi yani bireysel kullanım amacıyla üretilen elektrik şarj istasyonları, aynı zamanda kamusal ve ticari amaçla kullanılmak üzere de farklı özelliklerde üretilebilir. Bu modeller arasında AC ve DC şarj istasyonları gibi farklı modeller vardır. Dolayısıyla da şarj istasyonlarının akım özelliği, coğrafi konumun alt yapı özellikleri ve benzeri gibi ayrıntılar fiyatlar üzerinde doğrudan etki gösterebilir.

Elektrikli otomobillerin kullanıcılara birçok avantaj sunması bu araçların gün geçtikçe çok daha fazla ilgi görmesine ortam hazırlamıştır. Diğer yandan artan ilgi ile birlikte üretimin artması ve çeşitlenmesiyle birlikte rekabetin de baş göstermesi elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarının çeşitlenmesiyle birlikte aynı zamanda fiyatlarda düşüş görülmesine de sebebiyet vermiştir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araba şarj istasyonu, elektrikle çalışan araçların şarj edilmesini sağlayan teknolojik ekipmanlardır. Bu ekipmanlar kendilerine has çalışma prensipleri sayesinde prizden aldığı elektriği bir kablo bağlantısı yardımıyla elektrikli aracın batarya sistemine gönderir ve bu elektrik enerjisinin aküde depolanmasını sağlar.

Elektrikli otomobil şarj istasyonu ev tipi olarak evin bahçesinde ya da otoparkında kullanılabileceği gibi aynı zamanda alışveriş merkezi, otopark ve benzeri gibi işletmelerde de kullanılabilecek farklı modelleri içerisinde barındırmaktadır.

AC ve DC akım ile çalışan farklı modeller bulabileceğiniz şarj istasyonları ev tipi modellerin yanı sıra aynı zamanda daha yüksek enerji çıkışına sahip olan ticari modelleri de kapsar. Bu sebeple elektrikli araçların şarj edilmesinde kritik öneme sahip olan elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları da değişken fiyatlardır.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Türleri

Elektrikli araba şarj istasyonları kullanım amaçlarına, kullanım alanlarına ve kullanım sıklığına göre farklı özelliklere sahip olabildiğinden bu kategorideki ürünler de oldukça çeşitlidir. Modeller arasında ev tipi bireysel kullanıma uygun olan modeller çok fazla tercih edilse de aynı zamanda ticari şarj istasyonları ve kamusal istasyonlar da ilgi ve ihtiyaç duyulan modeller arasındadır.

Ev tipi şarj istasyonları bireysel kullanıma uygun, daha basit çalışma prensiplerine sahip olurken kamusal şarj istasyonları ve ticari istasyonlar daha sık kullanıma uygun ve güç çıkışı çok daha yüksek olan modellerdir.

Ev Tipi Şarj İstasyonları: Avantajları ve Dezavantajları

Ev tipi şarj istasyonları, elektrikli araç kullanıcılarının evlerindeki priz ile araçlarını kolayca şarj edebilme imkanı sunar. Bu elektrikli şarj üniteleri, bireysel olarak kullanılan özel ekipmanlar olduğundan öncelikle kullanıcılar araçlarını kullanmadıkları zamanlarda herhangi bir aceleye gerek olmadan rahatlıkla şarj edebilirler. Özellikle gece saatlerinde rahatlıkla şarj imkanı sunan ev tipi şarj istasyonları bu zaman diliminde elektrik enerjisinin de daha ekonomik olmasına da olanak tanır.

Ev tipi şarj istasyonları kolay kurulumu ile de kullanıcılara avantajlar sunar. Böylece kullanıcıların ev ortamında ev tipi priz ile araçlarını şarj etme süreçleri çok daha kolay ve pratik bir hale gelebilir. Ev tipi elektrikli araba şarj istasyonları fiyatları daha ekonomik düzeyde olsa da bu şarj istasyonlarının tek dezavantajı şarj etme hızları diğer modellere göre daha yavaştır.

Kamusal Şarj İstasyonları: Avantajları ve Dezavantajları

Kamusal şarj istasyonları, kısaca elektrikli araç kullanıcılarının yolculuk sırasında erişebilecekleri noktada bulunan şarj istasyonlarıdır. Bu şarj istasyonları kamu kullanımına açık olduğundan özellikle ev tipi modellere göre çıkış gücü ve şarj etme hızı daha yüksektir.

Kamusal şarj istasyonları geniş bir kullanıcıya yönelik üretildiğinden bu modeller arasında hızlı şarj istasyonları da vardır. Bu şarj istasyonlarının en büyük avantajı ise şarj süresinin esnek, konumunun erişilebilir olmasıdır. Ancak bu şarj istasyonları kullanıcılara avantajlar sunsa da kullanım yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde kullanıcılar için bekleme süresi uzun olacağından bu durum kullanıcılara dezavantaj olarak geri dönüş yapabilmektedir.

Ticari Şarj İstasyonları: Avantajları ve Dezavantajları

Ticari şarj istasyonları, tıpkı klasik araçlar için ihtiyaç duyulan akaryakıt istasyonları gibi elektrikli araçlar için aynı işlevi gören istasyonlardır. Ticari şarj istasyonları, kamuya açık olarak hizmet veren işletmelerdir. Bu şarj istasyonları şehir içinde birçok noktada bulunurken aynı zamanda şehirler arası yol güzergahı üzerinde de yer almaktadır.

Ticari şarj istasyonları özellikle bireysel ev tipi şarj istasyonu sahibi olmayan kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Diğer yanda kurulum için birtakım gereklilikler gerektiren bu istasyonlar, yüksek maliyetiyle işletme sahiplerine birçok dezavantajı da beraberinde getirebilmektedir. Dolayısıyla da yüksek kurulum maliyetleri kullanıcılara daha yüksek fiyatlı hizmet olarak geri dönmektedir.

Şarj İstasyonu Türlerinin Kısa Karşılaştırması

Şarj istasyonlarının özellikleri her modelin kullanım amacına ve teknik özelliklerine göre değişebilir. Zira elektrikli araba şarj istasyonları kullanım amaçlarına göre farklı teknik özelliklere sahiptir. Örneğin; ev tipi şarj istasyonları sadece bir ya da en fazla iki arabanın şarj edilebileceği ekipmanlar olduğundan daha basit bir çalışma prensibine sahip olmakla birlikte aynı zamanda güç çıkışı diğerlerine göre daha az, şarj etme süresi ise daha uzundur.

Kamusal ve ticari şarj istasyonları ise kullanım sıklığı çok fazla olan ve çok fazla aracı şarj etme kapasitesi olan şarj istasyonlarıdır. Dolayısıyla da bu şarj istasyonlarının enerji çıkışı daha yüksek olmakla birlikte aynı zamanda sık kullanıma bağlı olarak bakım ve onarım maliyetleri ve sıklığı çok daha fazla olmaktadır. Tüm bunlar sonucunda ev tipi modellere göre kamusal ve ticari elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları çok daha yüksek seviyede seyretmektedir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Modelleri ve Fiyatları

Elektrikli araba şarj istasyonları kullanıcıların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda farklı modellerde tasarlanan ekipmanlar olduğundan her modelin farklı özellikler ve avantajlar sunduğunu söylemek de mümkündür. Özellikle priz tipi, güç çıkışı, akım özelliği ve benzeri gibi tüm özellikler elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları üzerinde etki gösterir.

Elektrikli araba şarj istasyonlarının ticari ve kamusal modelleri belli başlı özelliklere sahiptir. Ancak ev tipi modelleri arasında taşınabilir ve sabit gibi farklı özelliklere sahip ürünler bulmak mümkündür. Ayrıca ev tipi elektrik şarj istasyonları AC akım ve DC akım özellikte de üretilebilmektedir. Dolayısıyla da geniş bir ürün yelpazesine sahip olan elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları da tıpkı ürünler gibi geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Taşınabilir Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

Taşınabilir elektrikli araba şarj istasyonu modelleri, anlaşılabileceği gibi sabitleme ihtiyacı duymayan ve dilediğiniz yere götürebileceğiniz modellerdir. Bu modeller portatif olduğundan ağırlıkları oldukça az ve ölçüleri minimal düzeydedir. Dolayısıyla da arabanın bagajında özel çantasının içerisinde kolayca muhafaza etme imkanı vardır.

Taşınabilir özelliğe sahip olan bu şarj istasyonları, tüm ev tipi prizlerinde çalışma özelliğine sahiptir. Bu sayede özellikle uzun mesafeli yolculuklarda kullanıcılar için büyük konfor sunar. Eğer taşınabilir tasarıma sahip kaliteli ve güvenilir şarj istasyonu arıyorsanız Bolt Energy Solutions ürün yelpazesinde yer alan;

Sabit Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

Sabit elektrikli araba şarj istasyonları, duvara ya da zemine sabit bir şekilde monte edilerek kullanılır. Dolayısıyla da bu ürünler için aracınızı şarj edeceğiniz en uygun bir noktayı sabit olarak belirlemeniz gerekecektir. Duvara ya da zemine monte edildikten sonra ev tipi modeller arasında yer alan sabit şarj istasyonları, ev tipi prizler sayesinde sadece bir kablo bağlantısı ile kolayca şarj edebilmektedir.

Taşınabilir modellere göre daha uygun fiyatlı olan sabit elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları, AC ve DC akım özelliğinde üretilebilir. Bu doğrultuda fiyatlar ortalama olarak €899,00 ila €1.019,00 bandında seyreder. Tercih edebileceğiniz en güvenilir sabit elektrikli araba şarj istasyonu modelleri ise;

AC Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

AC elektrikli araba şarj istasyonları, içerisinde alternatif akım dönüşüm özelliğine sahiptir. Alternatif akım dönüşüm kiti sayesinde bu şarj istasyonları prizden çektiği alternatif akımlı elektrik enerjisini kolay bir şekilde doğru akıma dönüştürerek aracın akü sistemine gönderebilmektedir.

AC elektrikli araba şarj istasyonları elektriği kendi içerisinde dönüştürüp araca gönderir ve bu da belirli bir zaman gerektirir. Dolayısıyla da bu şarj istasyonlarının elektrikli araç şarj süresi 8 ila 10 saat arasında değişebilir. Ancak bununla birlikte elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları modellere göre değişmekle birlikte ortalama €899,00 – €1.249,00 fiyat bandındadır.

DC Hızlı Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

DC elektrikli araba şarj istasyonları, prizden aldığı alternatif akımlı elektrik enerjisini doğrudan doğru akım olarak aracın akü sistemine hızlı bir şekilde gönderebilir. Dolayısıyla da DC elektrikli şarj istasyonlarının elektrikli araç şarj süresi AC şarj istasyonlarına göre neredeyse yarı yarıya daha kısadır.

DC hızlı şarj istasyonları ev tipi modeller olduğundan bireysel olarak evde kullanılabildiği gibi aynı zamanda otopark, alışveriş merkezi hatta ticari ve kamusal elektrikli araç şarj istasyonu gibi alanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu şarj istasyonları daha hızlı şarj etme özelliğine sahip olduğundan DC elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları AC şarj istasyonlarına göre biraz daha yüksektir. En düşük modeller ortalama €1.250,00 gibi fiyatlardan başlar.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları çeşitli hususlara bağlı olarak değişebileceğinden tüm modeller için tek bir fiyat bandı verebilmek mümkün değildir. Öncelikle üretici markanın fiyat politikası başta olmak üzere aynı zamanda modellerin sahip olduğu güç kapasitesi, elektrik akım özelliği, priz sayısı ve şarj süresi gibi teknik özellikleri elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarının belirlenmesinde doğrudan etkilidir.

Teknik özelliklerin yanı sıra elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları modellerin donanım özelliklerine göre de değişebilir. Özellikle RFID okuyucu, wifi bağlantısı olan elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarının daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerden birisi de kurulum gereklilikleri ve maliyetlerdir. Özellikle şarj istasyonunun kurulacağı konum ve bu konumun alt yapı özellikleri son derece önemlidir. Şarj Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında belirtilen diğer hususlar da fiyatlar üzerinde etkili olabilmektedir.

Güç Kapasitesi (KW Cinsinden)

Elektrikli araba şarj istasyonları fiyatlarının belirlenmesinde en önemli faktörlerden birisi şarj istasyonunun KW cinsinden güç kapasitesidir. Şarj istasyonunun güç kapasitesi ne kadar yüksek olursa elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları da aynı oranda yükselecektir.

Şarj Hızı (AC/DC Şarj)

Elektrikli araba şarj istasyonlarının şarj hızı elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarını etkilen önemli faktörlerden bir diğeridir. Şarj istasyonlarının hızı şarj istasyonunun AC ve DC olmasına göre belirlenir. AC elektrik şarj istasyonları ortalama 8 ila 10 saat arasında şarj ederken DC elektrik şarj istasyonları 4 saate kadar şarj süresini düşürebilir. Ayrıca elektrikli aracın modeline ve özelliklerine göre bu süre 30 dakikaya kadar düşebilir. Bu sebeple DC şarj istasyonları, AC elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarına göre daha yüksek seviyededir.

Ek Özellikler: Wifi Bağlantısı, Ekran, RFID Okuyucu vs.

Elektrikli araç şarj istasyonlarına eklenen her yeni bir özellik aynı oranda fiyatların da yükselmesine ortam hazırlar. Dolayısıyla da wifi ve RFID gibi ek özellikleri bulunan şarj istasyonlarının fiyatları diğer modellere göre daha yüksektir.

Kurulum Maliyetleri ve Gereklilikleri

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatlarını doğrudan etkileyen önemli faktörler arasında kurulum maliyetleri ve gereklilikler de yer alır. Şarj istasyonunun kurulacağı konumun alt yapısal özellikleri ve alt yapının gereklilikleri özellikle ticari ve kamusal şarj istasyonları için önemli bir konuma sahiptir.

Şarj istasyonunun kurulacağı konumun alt yapısal özellikleri ne kadar elverişli ise maliyetler ve gereklilikler de aynı oranda düşük olacaktır.

Yatırım Geri Dönüşümü

Ticari şarj istasyonu kurmak ve bu alanda girişimci işletmeci olmak isteyen kişiler için önemli konulardan birisi de yatırım geri dönüşüm süreci olmaktadır. Bu sürecin en başında ise elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti gelir. Ancak yatırımın ne sürede ve ne oranla yatırımcıya geri dönüş yapacağı birçok değişken hususa göre değişebilmektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum ve alt yapı maliyetleri ne kadar az olursa yatırımın geri dönüş süresi de aynı oranda o kadar hızlı ve kısa olacaktır. Bununla birlikte yatırımcılar işletme fiyatlandırmasını doğru bir politikada yaparlarsa fiyatlandırma politikası da yatırımın geri dönüş süresini doğru oranda hızlandıracaktır.

Yatırımın geri dönüş süresini belirleyen önemli konulardan birisi de elektrik maliyeti ve elektrik enerjisi teşvikleridir. Elektrik maliyetinin düşük olması ve teşviklerin fazla olması diğer yandan yatırımın daha hızlı bir şekilde geri dönmesine de ortam hazırlayacaktır.

Genel olarak yatırımın geri dönüş süresi 1 yıl gibi kısa olabileceği gibi 10 yıl gibi uzun bir süreye de yayılabilir. Bu sürenin ne kadar olacağı maliyetlerin yanı sıra yatırımcının izleyeceği politikalara göre de değişebilmektedir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Fiyatları| Şarj İstasyonu Yatırımının Maliyeti

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları ve maliyeti her yatırımcıya, her konuma ve çeşitli faktörlere göre değişebilir. İstasyonunun kurulacağı konum ve konumun alt yapısının teknik özellikleri bu sürece maliyet açısından doğrudan etki etmektedir. Kurulum yapılacak olan konumun alt yapısının teknik özellikleri ne kadar elverişli olursa şarj istasyonu yatırım maliyeti aynı oranda düşük seviyede seyredecektir.

Operasyonel Maliyetler ve Enerji Tüketimi

Elektrikli araç şarj istasyonunun kullanım sıklığı yani kullanım yoğunluğu aynı zamanda operasyonel maliyetleri ve enerji tüketimini etkileyen faktörlerdir. Bir elektrikli araç şarj istasyonunun kullanımı ne kadar yoğunsa yani gün içerisinde ne kadar çok araç şarj ediliyorsa o şarj istasyonunun bakım ve onarım ihtiyaçları, elektrik tüketimi, personel gideri gibi giderleri ve elektrikli araba şarj istasyonu fiyatları da o kadar fazla olacaktır.

Şarj istasyonunun yoğun bir şekilde kullanılması istasyonun şarj etme süresini ve güç kapasitesini etkilerken aynı zamanda enerji tüketiminin de artmasına neden olur. Bu gibi durumlarda şarj istasyonlarında hızlı şarj istasyonları sistemlerinin tercih edilmesi enerji tüketiminin daha az olmasını sağlayacaktır. Bu noktada elektrikli araçlarda akıllı batarya yönetim sistemleri tercih etmek de önemli zaman yönetimi ve ekonomik elektrikli araç şarj istasyonları fiyatları için önemli yöntemler arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli Araba Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulum maliyeti, kurulum lokasyonunun alt yapısal özelliklerine ve şarj istasyonunun tasarım özelliklerine göre farklılık gösterir.

Ev Tipi ve Kamusal Şarj İstasyonları Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Ev tipi şarj istasyonları bireysel kullanıma uygun olmakla birlikte az sayıda aracı şarj etme özelliğine sahiptir. Kamusal şarj istasyonları ise daha çok aracı şarj edebilecek yüksek güce sahip istasyonlardır.

Türkiye’deki Elektrikli Araba Sahipleri İçin Mevcut Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araba kullanıcılarına teşvik amacıyla vergi indirimi ve benzeri gibi teşvikler sunulmaktadır.

Şarj İstasyonu Seçerken Hangi Teknik Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Şarj istasyonu seçerken aracın özellikleri, kullanım sıklığı ve kullanım amacı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Farklı Şarj İstasyonu Modelleri Arasında Enerji Verimliliği Açısından Farklar Var mı?

Şarj istasyonları farklı güç çıkışı gibi özelliklere sahip olabileceğinden aynı zamanda enerji verimliliği konusunda da farklar söz konusu olabilir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonlarının Bakım Gereksinimleri Nelerdir?

Elektrikli araba şarj istasyonlarının performansının düşmemesi için şarj istasyonlarının talimatları doğrultusunda düzenli periyotlarda bakım ve temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Şarj İstasyonlarının Kullanıcı Dostu Arayüzleri Nasıl Olmalı?

Şarj istasyonlarının arayüzleri, kullanıcının şarj süresini kolayca takip edebileceği kullanımı kolay ve güvenilir olmalıdır.

Şarj İstasyonlarının Yatırım Geri Dönüşüm Süresi Genellikle Ne Kadar Sürer?

Yatırımın geri dönüş süresi alt yapı özelliklerine, enerji tüketimine ve yatırımcının izlediği fiyatlandırma politikalarına göre değişebilir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.