Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Şarj İstasyonu

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Rehberi

Yazı İçeriği

Elektrikli araba şarj istasyonu, elektrikle çalışan araçların bataryalarının elektrik enerjisiyle doldurulması için son derece önemli ekipmanlardır.

Teknolojinin gelişmesi ve taleplerin değişkenlik göstermesiyle birlikte elektrikle çalışan yeni nesil arabalara olan ilgi de her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu arabalar, elektrik motoruyla çalışan ve içerisinde batarya olan arabalardır. Dolayısıyla da şarj edilerek çalışır vaziyete gelebilmeleri için mutlaka elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilmeleri gereklidir.

Gelişen teknolojiyle birlikte otomotiv sanayisindeki gelişmeler doğrultusunda elektrikli araba şarj istasyonu modelleri de çeşitli özelliklerde üretilmektedir. Bu sayede şarj istasyonları sayesinde elektrikle çalışan arabaları otoparklarda, alışveriş merkezlerinde, yolda ya da evinizin bahçesinde pratik şekilde şarj etmek son derece kolay hale gelmiştir.

Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli araba, geleneksel tarzda üretilen ve fosil yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlu arabalardan tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Elektrikli arabalar, elektrik motoru ve batarya gibi bileşenlerle üretilen ve elektrik enerjisiyle çalışan arabalardır.

Söz konusu yeni nesil çevre dostu arabaların elektrik enerjisiyle çalışması aynı zamanda çevre kirliğini önlerken enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkarır. Zira geleneksel içten yanmalı motorlu araçların emisyon salınımı yüksekken elektrikle çalışan arabaların emisyon salınımı yok denecek kadar azdır.

Elektrik şarj istasyonları, otomotiv sektöründeki gelişmeler doğrultusunda her geçen gün daha gelişmiş özelliklerle üretilmektedir. Dolayısıyla da sürdürülebilir ulaşım için elektrikli otomobiller, temel yapı taşlarının başında gelmektedir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araba şarj istasyonu, elektrikli arabalarda bulunan bataryaları şarj etmek yani elektrik enerjisiyle doldurmak için özel tasarlanmış ekipmanlardır. Elektrikli araba şarj istasyonu modelleri, ev tipi kullanıma uygun olmakla birlikte aynı zamanda otoparklarda, kamuya açık olan otoban noktalarında ya da alışveriş merkezlerinde de kullanıma uygundur.

Gelişmiş alt yapıya sahip olan elektrikli araba şarj istasyonu modelleri, kullanıcılarına farklı özellikler sunabilmektedir. Bu nedenle de özellikle ev tipi kullanılmak üzere tercih edilecek elektrikli araba şarj istasyonu, özellikleri göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Modelleri

Elektrikli araç şarj üniteleri, farklı model ve farklı özelliklerde tasarlanabilen teknolojik ekipmanlardır. Dolayısıyla da ihtiyaçlarınıza, aracınızın modeline, özelliklerine ve kullanım alanınıza göre farklı modeller bulabilmeniz de mümkündür.

Elektrikli araç şarj istasyonları temelde birbirinden ayrılan dört özellikte üretilmiştir. Bunlar taşınabilir şarj istasyonları, sabit şarj istasyonları, AC şarj istasyonları ve DC hızlı şarj istasyonlarıdır. Bu şarj istasyonları ekipmanları, temelde elektrikli arabaları şarj etme işlevini görse de sunduğu kullanım özellikleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Ayrıca söz konusu model kategorileri kendi içlerinde de farklı özellikler sunan alt modelleri barındırmaktadır.

Taşınabilir Şarj İstasyonları

Taşınabilir şarj istasyonları, elektrikli araba kullananlar için son derece işlevsel modellerin başında gelir. Küçük ebatlarda ve taşınabilir formda tasarlanan bu şarj istasyonlarını aracınızı evinizin önünde şarj ederken kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda seyahate giderken ya da acil durumlarda da kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Taşınabilir şarj istasyonları hafif ve küçük boyutlu olduğundan arabanın bagajında kolayca taşınabilmektedir. Bu modeller ev tipi tüm prizlerde çalışan modeller olabilmekle birlikte bazıları enerji kaynağını güneş enerjisinden alacak şekilde de üretilmiştir. Farklı bağlantı özellikleri sunabilen taşınabilir şarj istasyonları, kullanıcılar için son derece işlevsel ürünlerin başında gelmektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonları konusunda garantili ve kaliteli ürünleri kullanıcıları ile buluşturan Bolt Energy Solutions bünyesinde beklentilerinizi en üst seviyede karşılayabileceğiniz çeşitli taşınabilir şarj istasyonu modelleri bulabilirsiniz.

Bu modeller Bolt Energy Solutions güvencesiyle tercih edebileceğiniz üst düzey kaliteye sahip olan taşınabilir şarj istasyonları modelleridir.

Sabit Şarj İstasyonları

Sabit şarj istasyonları, adından da anlaşılabileceği gibi işlevsel ve doğru bir şekilde kullanılabilmesi için öncesinde sabit bir yere kurulması gereken şarj istasyonlarıdır. Genellikle yüksek güç akımına sahip olan sabit şarj istasyonları, elektrikli otomobillerin bataryalarını daha hızlı doldurma özelliğine de sahip olabilmektedir. Sabit şarj istasyonları arasında AC şarj istasyonları ve DC şarj istasyonları gibi farklı modeller mevcuttur.

Üst düzey kaliteye sahip Bolt Energy Solutions firmasının geniş ürün yelpazesi içerisinde beklentilerinizin üzerinden size hizmet edecek şu modeller mevcuttur;

AC Şarj İstasyonları

AC şarj istasyonları, alternatif akım ile şarj işlemini gerçekleştiren şarj istasyonlarıdır. Ev tipi olan tüm prizler alternatif akımlı prizlerdir. AC şarj istasyonları, içerisinde bulunan dönüştürme sistemi sayesinde prizden aldığı alternatif akımlı elektrik enerjisini doğru akıma dönüştürerek elektrikli arabanın bataryasına gönderir. Böylece şarj sürecinin güvenli bir süreç haline gelmesine yardımcı olur.

Bolt Energy Solutions bünyesinde sizlere sunulan modeller arasında yer alan;

 • Juice Booster 2 Basic Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 2 EV Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 2 TR Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 3 Air Basic Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Charger Me Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Optimal Set AC Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Standart & Schuko Adaptör Set AC Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Standart AC Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • TeltoCharge 22kW Kablolu Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • TeltoCharge 22kW Soketli Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Vestel EVC04-AC22 22 kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu modelleri AC şarj istasyonları modelleri olmakla birlikte alternatif akım ile şarj eden şarj istasyonlarıdır.

DC Hızlı Şarj İstasyonları

DC hızlı şarj istasyonları, elektrikli araçların şarj süresini neredeyse %50’ye kadar kısaltan hızlı şarj istasyonlarıdır. Genel olarak yüksek akım gücü ile üretilmiş olan DC hızlı şarj istasyonları sayesinde elektrikli araç şarj süresi çok daha kısa bir zaman dilimine düşmektedir. Bu nedenle trafik akışının yoğun olduğu alışveriş merkezleri, otoparklar ve şehirlerarası şarj istasyonu noktalarında hızlı şarj istasyonları yaygın olarak görülmektedir.

Hızlı şarj istasyonları sadece kamuya açık alanlarda değil aynı zamanda ev tipi kullanıma da uygundur. Bolt Energy Solutions markasının geniş ürün yelpazesinde yer alan;

 • Juice Ultra 150kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Ultra 300kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu modelleri sabit şarj istasyonları modelleri arasında yer alırken aynı zamanda DC hızlı şarj istasyonları modelleridir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Fiyatları

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatı birçok değişkene göre farklılık gösterebilir. Fiyatların belirlenmesinde en önemli etkenlerin başında modellerin teknik özellikleri gelir. Elektrikli araç şarj istasyonları taşınabilir ve sabit üretilebildiği gibi aynı zamanda AC ve DC akımlı olmak üzere iki farklı teknik özellikte üretilir.

Modellerin akım gücü gibi teknik özelliklerinin yanı sıra özellikle AC ve DC akım özellikleri ücretler üzerinde doğrudan etkilidir. DC akımlı şarj istasyonları şarj süresini neredeyse yarı yarıya kısalttığından AC akımlı modellere göre daha yüksek fiyatlıdır. Ancak modeller arasında ekonomik fiyatlı ancak yüksek performanslı modeller yer aldığından her bütçeye uygun elektrikli araç şarj istasyonu olduğunu söylemek mümkündür.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Açmak

Elektrikli otomobil kullanımının her geçen gün daha da yaygınlaşması beraberinde kamuya açık işletmeler olarak tıpkı akaryakıt istasyonları gibi elektrikli araç şarj istasyonlarına olan ihtiyaçları da arttırmaktadır. Bu konuda dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de devlet tarafından çeşitli düzenlemeler yapılmakla birlikte girişimcilere teşvikler de sunulmaktadır.

Elektrikli araç şarj istasyonu açmak isteyen girişimcilerin öncelikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmeliğe uygun olmaları ve gerekli şartları karşılamaları gereklidir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Maliyeti

Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti her kullanıcıya göre, çeşitli değişkenlere bağlı olarak farklılaşabilir. Hem ticari hem de bireysel ev tipi olarak kullanıma uygun olarak tasarlanan elektrikli araç şarj istasyonları, farklı tasarımlarda ve çeşitli teknik özellikleri ile üretilir.

Modellerin priz sayısı, enerji çıkış gücü ve benzeri gibi teknik özelliklerinin yanı sıra şarj istasyonunun kurulacağı yerin de maliyetler üzerinde doğrudan etkisi vardır. Konumun alt yapısal özellikleri öncelikle maliyeti direk etkiler. Eğer konum istasyonun kurulmasına hazır ve gelişmiş bir alt yapıya sahipse maliyet de aynı oranda düşecektir.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Bayilik

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği almak isteyen girişimcilerin öncelikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun çıkarmış olduğu “Şarj Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında uygun olması gereklidir. Söz konusu yönetmelikte şarj istasyonu açmak için gerekli konum özellikleri, girişimci şartları ve benzeri gibi tüm detaylar yer almaktadır.

Söz konu yönetmelikte yer alan tüm şartlara uygun olan girişimciler 49 yıl süreliğine elektrikli araba şarj istasyonu bayilik lisansı alma hakkına sahip olabilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.