Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araba Vergisi

Elektrikli Araba Vergisi

Yazı İçeriği

Elektrikli araba vergisi her ülkenin vergilendirme politikalarına göre değişkenlik gösterdiğinden ülkeden ülkeye değişebilir. 

Elektrikli araba modelleri, enerjisini elektrikten alan dolayısıyla da çevreye karbon salınımı yapmayan çevre dostu modeller olmaktadır. Klasik araçların aksine çevre dostu araçlar, elektrikli araç şarj istasyonu ile elektrikle şarj edilmesi sonucunda kullanıma hazır hale gelmektedir. Bu noktada elektrik araç kullanan ya da kullanmayı düşünen kişiler için elektrikli araba vergisi de merak edilen önemli konular arasında yer almaktadır. 

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de araç vergisi, ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak açısından her vatandaşın görevidir. Dolayısıyla da araç sahipleri de kullandıkları araca dair motorlu taşıtlar, özel tüketim ve katma değer vergisi gibi vergiler ödemektedir. Bu vergilendirmeye içten yanmalı motorlu olan klasik araç sahipleri gibi elektrikli otomobil sahipleri de dahildir.  

Elektrikli Araba Vergisi: Elektrikli Araba Vergisi Var mı?

Türkiye’de elektrikli araba vergisi, elektrikli araç sahiplerinden alınan vergi türlerinden birisidir. Türkiye’de EV yani elektrikli otomobil kullanan kişiler vatandaş olarak Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemekle yükümlüdür. Birçok ülkede elektrikli araç kullanımına yönelik teşvik amacıyla indirimler uygulandığı bilinse de Türkiye’de henüz bir indirim söz konusu olmamakla birlikte elektrikli araçların çevreye verdiği zararlar yok denecek kadar az olduğundan ÖTV oranı daha düşük oranlarda olmaktadır. 

Elektrik şarj istasyonları ile şarj edilerek elektrik enerjisiyle çalışan çevre dostu araçların son güncellemede vergi değerleme oranı 61,5 olarak belirlenmiştir. Ancak ödenecek olan MTV vergileri araçların motor gücüne göre her EV modeline göre farklılık göstermektedir. 

Elektrikli Araba Vergisi: Elektrikli Araba Pil Batarya Vergisi

Elektrikli otomobiller, klasik araçların aksine içerisinde elektrik motoru ve elektrik araba şarj istasyonu ile şarj edildiğinde elektrik enerjisinin depolandığı bataryası olan araçlardır. Tıpkı klasik araçlar gibi elektrikli arabalar da vergiye tabii olan araçlardır. Benzin ve motorin ile çalışan araçlardan alınan ÖTV, MTV ve KDV gibi vergi türleri elektrikli araç sahiplerinden de alınmaktadır. 

Tüm araçlardan alınan vergi türlerinin haricinde elektrikli otomobil sahiplerinden alınan ayrıca bir vergi yoktur. Dolayısıyla da EV araç sahiplerinin doğrudan ödemesi gereken pil batarya vergisi yoktur. Bunun yerine EV araç sahipleri belirlenen değerleme oranlarında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle sorumludur. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi, öncelikle benzin ve motorin gibi fosil yakıtlar ile çalışan araç sahiplerinden alınmaktadır. Genel bir tabir ile söz konusu MTV, aracın karbon salınımı sonrasında çevreye verdiği zarara hitaben alınmaktadır. Ancak elektrikli araçlar, elektrik enerjisiyle çalıştığından ve neredeyse tüm modelleri sıfır emisyon özelliği ile çevreye zarar vermediğinden içten yanmalı motorlu araçlara göre elektrikli arabalardan daha az oranda alınmaktadır.  

Elektrikli Araba Vergisi: Elektrikli Araba Gümrük Vergisi

Elektrikli araba kullanacak olan ve yurtdışından araç getirtecek olan kişilerin ödemesi gereken vergilerden birisi de gümrük vergisidir. Elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj edilen yani elektrik motoru ile çalışan elektrikli otomobiller 2022 yılı Temmuz ayında yayınlanan karar ile gümrük vergisi alınması gereken ürünler arasında yer almaya başlamıştır. 

Elektrikli araçlara yönelik düzenlenen gümrük vergisinin oranları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte aynı zamanda her ülkenin aracından da gümrük vergisi alınmamaktadır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda birçok AB ülkesinde üretilen araçlardan gümrük vergisi alınmamaktadır. Bu noktada gümrük vergisi alınacak ve alınmayacak olan elektrikli arabaların modelleri doğrudan üreticilerden daha doğru şekilde öğrenilebilmektedir. 

Elektrikli Araba Vergisi: Elektrikli Araba Yıllık Vergisi 

Elektrikli araç sahipleri yıllık olarak MTV ve ÖTV ödemekle yükümlüdür. Ancak her elektrikli otomobil modeline yönelik ödenmesi gereken yıllık vergi oranları aynı değildir. Elektrikli araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi, 1 Ocak 2023 tarihinden önce aracın yaşı, piyasa değeri, silindir hacmi ve ilk tescil edildiği tarih üzerinden belirleniyordu. Ancak söz konusu tarih sonrasında ise motor gücüne bağlı olarak kWh değerlerine göre vergilendirilmektedir. 

Elektrikli araç sahiplerinin yıllık vergi olarak ödedikleri Özel Tüketim Vergisi, elektrikli aracın motor gücüne ve piyasa değerine göre belirlenir. Türkiye’de yapılan son vergilendirme değişiklikleri doğrultusunda motor gücü 160 kWh ve altında olan elektrikli arabaların yıllık vergisi %10-%40 arasında değişir. 160 kWh ve üstü motor gücüne sahip araç sahiplerinin ise ödediği yıllık vergi %50-%60 arasında farklılık göstermektedir. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.