Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araç Şarj Aleti

Elektrikli Araç Şarj Aleti

Yazı İçeriği

Elektrikli araç şarj aleti, %100 elektrikli ya da hibrit araba modellerinin elektrik enerjisiyle çalışabilmesi için şarj etmek amacıyla kullanılan teknolojik sistemdir.

Günümüzde sürdürülebilir yeşil yaşam alanlarına verilen önemin artmasıyla birlikte teknolojinin yeni ürünleri olan elektrikli araçlar da ilgi odağı haline gelmiştir. Geleneksel arabalar benzin ve motorin gibi fosil yakıtlar ile çalışmakla birlikte aynı zamanda içten yanmalı motora sahiptir. Dolayısıyla da bu araçlar çalışırken çevreye büyük oranda zarar verecek karbon gazı salgılar.

Klasik araçlara kıyasla elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilen ve tüm enerjisini yenilenebilir enerji kaynağı olan elektrik enerjisinden alan elektrikli araçlar, sessiz elektrik motoru ile üretilmiştir. Bu sayede temiz ve yenilenebilir elektrik enerjisiyle çalışır ve bu sayede çevreye yok denecek kadar az oranda karbon salınımı yapar.

Elektrikle çalışan arabaların tüm bu özellikleri sessiz ve temiz bir çevre için elektrikle çalışan araçlara olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Haliyle bu araçların sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için elektrikli araç şarj aleti modelleri de en önemli ve gerekli ekipmanların başında gelmektedir. Tıpkı elektrikli araçlar gibi elektrikli araç şarj aleti modelleri de teknolojinin gelişme göstermesiyle birlikte farklı model ve özelliklerde üretilir. Dolayısıyla da kullanıcıların bu alanda ihtiyaçları doğrultusunda tercih edebilecekleri modeller oldukça çeşitlidir.

Elektrikli Araç Şarj Aleti Nedir?

Elektrikli araç şarj aleti, elektrikli araba modellerinin batarya sistemine elektrik enerjisinin doldurulmasını ve bu sayede bu araçların çalışmasını sağlayan teknolojik yapıdır. Elektrikli araç şarj aleti çeşitleri AC ve DC akım özelliği ile üretilir. Bazı modeller AC akıma sahip olurken bazı modelleri ise daha hızlı şarj eden DC akıma sahip modellerdir.

Elektrikli araç şarj aleti ihtiyacı duyan kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda ev tipi ya da ticari amaçlı olarak kullanılabilen farklı modeller bulabilir. Ev tipi elektrik şarj istasyonları, daha düşük güç çıkışına sahip olmakla birlikte ticari ya da kamusal amaçla kullanılan modellerin güç çıkışı daha yüksek olduğundan daha çok araç şarj etme özelliğine sahip modellerdir.

Elektrikli Araç Nasıl Şarj Olur?

Yenilenebilir elektrik enerjisiyle çalışan arabaların şarj etme süreci son derece pratik ve kolaydır. Elektrikli araba şarj istasyonu ile araç bağlantısını bir kablo ile sağlayarak şarj etme sürecini kısa sürede başlatabilirsiniz.

Elektrikli arabaların doğru ve güvenli bir şekilde şarj edilebilmesi için öncelikle aracınıza uygun güvenli bir elektrikli araç şarj aleti tercih etmelisiniz. Bununla birlikte şarj aletinin teknik özellikleri ve kullanım talimatı hakkında bilgi sahibi olmanız da sürecin daha güvenli olabilmesi adına son derece kritik öneme sahiptir.

Elektrikli aracın şarj olabilmesi için öncelikle elektrikli araç şarj aletinin prize bağlı olması ve tüm bağlantılarının güvenli bir şekilde yapılmış olması gereklidir. Daha sonrasında şarj kablosu ile araç, şarj aletine bağlanır ve böylece araç şarj olmaya başlar.

Elektrikli Araç Şarj Aleti Modelleri

Elektrikli araç şarj aleti modelleri teknolojinin beraberinde otomotiv sektörünün de gelişmesiyle birlikte hızlı bir ivme kazanarak geniş yelpazeye sahip hale gelmiştir. Modeller arasında ev tipi ve ticari kullanım amacıyla üretilen farklı modeller vardır. Ev tipi modeller arasında ise taşınabilir ve sabit modellerle birlikte aynı zamanda ihtiyaçlara göre AC ya da DC akım modeller bulabilmeniz mümkündür. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; ev tipi yani bir ya da iki aracı şarj etmek için bireysel kullanım amacına sahip olan şarj istasyonlarının güç çıkışı, ticari amaçlı birden çok aracı şarj etmeye yönelik tasarlanan şarj istasyonlarına göre daha düşüktür.

Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj Aleti

Taşınabilir elektrikli araç şarj aleti, taşınabilir kompakt forma tasarlanmış olan şarj aleti modelidir. Özellikle sürekli uzun yıl seyahati yapan ya da prizin olduğu her noktada aracını şarj etmek isteyen kullanıcılar için bu modeller oldukça fonksiyoneldir.

Taşınabilir şarj aletleri, ev tipi standart prizlere bağlanabilen ve aynı zamanda hem küçük hem hafif olan modellerdir. Dolayısıyla da araç bagajında kolayca muhafaza edilerek prizin olduğu her yerde aracın şarj edilmesini mümkün kılar. En çok tercih edilen kaliteli ve güvenli taşınabilir elektrikli araç şarj aleti modellerinin başında;

Sabit Elektrikli Araç Şarj Aleti

Sabit elektrikli araç şarj aleti, duvara ya da yere monte edilerek yani sabit bir noktada kullanılabilen şarj aleti modelidir. Bu modellerin özellikle ev tipi çeşitleri iş yeri, ev ya da kamuya açık alan gibi birçok yerde kullanılabilmektedir. Sabit şarj istasyonları genellikle yüksek güç çıkışına sahip olmakla birlikte aynı zamanda özel şarj kablolarına ve bağlantı noktalarına sahiptir. Bu sayede söz konusu ürünler elektrikli araç kullanıcılarına son derece güvenli ve kolay şarj deneyimi vaat etmektedir. En çok tercih edilen sabit elektrikli şarj aletinin başında;

AC Elektrikli Araç Şarj Aleti

AC elektrikli araç şarj aleti, alternatif akım ile çalışan modellere verilen genel isimdir. Bu cihazlar sayesinde elektrikli arabaların ev ve iş yeri gibi yaşam alanlarında şarj edilmesi mümkün hale gelmektedir. 120 V ila 230 V prizlere bağlanarak çalışabilen bu şarj aletleri, standart düzeyde ortalama 8 ila 10 saat arasında şarj süresini tamamlar.

AC akım şarj istasyonu, DC akım şarj istasyonu ile kıyasla daha düşük şarj hızına sahiptir. Bu nedenle de DC şarj istasyonu modellerine kıyasla maliyeti daha düşüktür. Ayrıca bu modellerde Type 1 ve Type 2 gibi çeşitli bağlantı tipleri yer alır. Bu sebeple şarj öncesinde aracın bağlantı noktası ile şarj istasyonunun bağlantı noktasının uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bununla birlikte AC elektrikli araç şarj üniteleri ortalama olarak 3 kW ila 22 kW arasında güç çıkışı sunabilmektedir.

DC Hızlı Elektrikli Araç Şarj Aleti

DC hızlı elektrikli araç şarj aleti, elektrikli otomobillerin güvenli ve aynı zamanda daha hızlı şarj olmasını sağlar. Şarj süresini AC şarj istasyonlarına kıyasla yarı yarıya kısaltan DC hızlı şarj istasyonları, daha yüksek güç çıkışına sahiptir. Bu sayede DC şarj istasyonları ile elektrikli araç şarj süresi çok daha kısa bir zaman dilimine sahiptir. Öyle ki; bu şarj aletleri sayesinde 30 dakika gibi kısa bir sürede aracın batarya doluluk oranının %80’e çıkması mümkündür.

Şarj Aleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli araçlar için en temel ihtiyaç öncelikle şarj aletidir. Elektrikli araçlar elektrik enerjisiyle çalışır ve elektrik enerjisini aracın bataryasına depolamak için mutlaka bir şarj istasyonuna ihtiyaç vardır. Elektrikli araç kullanıcıları için bu zorunlu ihtiyaç doğrultusunda günümüzde hem bireysel kullanıma uygun hem de ticari kullanıma uygun farklı modeller üretilmektedir.

Elektrikli araç modelleri nasıl ki farklı özelliklerde üretiliyorsa aynı şekilde otomotiv sanayisinin gelişmesiyle birlikte şarj aleti modelleri de çeşitli özelliklere sahiptir. Bu çeşitlilik elektrikli araç kullanıcıları için şarj aleti seçerken bazı hususlara dikkat etmeleri zorunluluğunu da beraberinde getirir. Özellikle araç ile şarj aletinin uyumu, şarj aletinin güç kapasitesi, şarj aletinin kurulumu ve bakım ihtiyaçları ve son olarak da şarj aletinin fiyat seçenekleri ile üretici firmanın sunduğu garanti süreci dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.

Uyumluluk: Aracınızın Şarj Aleti ile Uyumlu Olup Olmadığını Kontrol Etme

Elektrikli araçlar gibi aynı zamanda şarj aletleri de farklı özelliklere sahip olabilir. Bu noktada elektrikli araç şarj aleti seçerken mutlaka araç ile şarj aletinin uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Özellikle bağlantı noktalarının boyutu ve özellikleri uyumluluk konusunda mutlaka dikkat etmeniz gereken hususlardır.

Güç Kapasitesi: Şarj Hızını Etkileyen Güç Kapasitesinin Anlaşılması

Şarj aletinin elektrikli aracı şarj etme hızı ile güç kapasitesi doğru orantılıdır. Bir şarj aleti ne kadar yüksek güç kapasitesine sahipse şarj etme süresi de o kadar kısa olacaktır. Ancak bilinenin aksine bu durum aracın batarya kapasitesi ile ilgili değildir. Dolayısıyla da seçim öncesinde mutlaka şarj aletinin güç kapasitesi ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda göz önünde bulundurulmalıdır.

Kurulum ve Bakım: Elektrikli Araç Şarj Aletinin Kurulum Süreci ve Bakım Gereksinimleri

Aracın güvenli şarj süreci geçirebilmesi ve diğer yandan şarj aletinin uzun süre güvenli ve verimli kullanılabilmesi içim kurulum süreci ile bakımları kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda öncelikle şarj aletinin tüm bakım ve temizliği kullanma talimatında belirtildiği şekilde düzenli olarak yapılmalıdır.

Her kullanım öncesinde ve sonrasında bağlantı noktalarının, giriş yerlerinin kontrol edilmesi gereklidir. Eğer şarj aleti sürekli kullanılmıyorsa dahi hem bu kontrollerinin hem de şarj aleti temizliğinin düzenli olarak mutlaka talimata uygun olarak yapılması şarttır.

Fiyat ve Garanti: Farklı Fiyat Seçenekleri ve Garantinin Önemi

Elektrikli otomobillere olan ilginin sürekli artıyor olması aynı zamanda bu alanda hem elektrikli araçların hem de elektrikli araç şarj aletlerinin çeşitli modellerde üretilmesine ortam hazırlamıştır. Dolayısıyla da üretici firmalar arasında rekabet ve müşteri memnuniyeti amacıyla firmalardan kullanıcılara farklı fiyat ve garanti seçenekleri sunulmaktadır.

Elektrikli araç şarj aleti tercih ederken tabi ki öncelik kalite ve güvenliktir. Ancak seçim sırasında mutlaka ürünlerin fiyatları karşılaştırılırken diğer yandan firmaların sunduğu garanti imkanları da incelenmelidir. Bu noktada en iyi garanti imkanlarını sunan üretici firmaları tercih etmek yaşayabileceğiniz herhangi bir sorunun daha kısa sürede çözümlenmesinde doğrudan etkili olacaktır.

Şarj Aleti Kullanımı ve Bakımı

Şarj aletinin doğru bir şekilde kullanılması ve bakımlarının doğru zamanlarda, bakım talimatına uygun bir şekilde yapılması şarj aletinin verimini ve kullanım süresini de uzatacaktır. Bu sebeple şarj aletinin kurulumunun doğru bir şekilde yapılmasının ardından bakım ve temizliklerinin doğru bir şekilde, düzenli periyotlarda yapılması da büyük öneme sahiptir.

Elektrikli Araç Şarj Aletinin Doğru Kullanımı

Elektrikli araçlar elektrik motoruyla tasarlanan araçlardır. Dolayısıyla da bu elektrik motorunun aracı çalıştırabilmesi için bataryanın elektrik enerjisiyle dolu olması gereklidir. Haliyle elektrikli araç şarj aleti ne kadar doğru kullanılırsa şarj süresi o kadar güvenli, şarj aletinin performansı da o denli yüksek olacaktır.

Şarj aletini doğru kullanabilmek için öncelikle şarj aletinin talimatı incelenmeli ve şarj aleti ile aracın bağlantısı doğru kablo ile doğru bir şekilde yapılmalıdır. Şarj süreci tamamlandığında ise şarj aletinin güvenliği için mutlaka elektrik bağlantısı kesilmelidir.

Şarj Aletinin Bakımı ve Uzun Ömürlü Olması İçin İpuçları

Şarj aletinizin uzun ömürlü ve yüksek performanslı olmasını istiyorsanız öncelikle şarj aletinizin bakımını ve temizliğini düzenli ve doğru bir şekilde yapmalısınız. Şayet şarj aletinin temizliği doğru ve düzenli periyotlarda yapılmaz ise bu durumda bağlantı noktalarında toz ve kir birikebileceğinden şarj aletinin performansı düşebilir ve bir süre sonra beklenilen performansı gösteremeyebilir.

Güvenlik Önlemleri ve Şarj Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli araç şarj aletinin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için alınması gereken ilk güvenlik önlemi kurulum sırasında bağlantıları doğru bir şekilde yapmaktır. Kurulum yapılırken bağlantı kablolarında kesik, kırık ve benzeri gibi hasarlı bölgelerin olmaması, bağlantı noktalarının ya da kablolarının herhangi bir sıvıya maruz kalmaması ciddi kazaların önlenmesi adına son derece önemli güvenli önlemlerinin başında gelir.

Şarj sırasında olduğu gibi şarj süreci tamamlandıktan sonra da alınacak güvenlik önlemleri son derece önemlidir. Aracın şarj süreci tamamlandıktan sonra araç ile şarj aletinin bağlantısı doğru bir şekilde ayrılmalı, şarj aletinin elektriği kesilmelidir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.