Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araç Şarj Fiyatları

Elektrikli Araç Şarj Fiyatları

Yazı İçeriği

Elektrikli araç şarj fiyatları bölgenin coğrafi konum özelliklerine ve şarj istasyonunun özelliklerine göre farklılık gösterebilir.

Elektrikle çalışan yeni nesil araç modelleri olan elektrikli arabaların popülaritesinin her geçen gün daha da artması beraberinde elektrikli araç şarj istasyonuna olan ihtiyacın da artmasına ortam hazırlamıştır. Bu doğrultuda otomotiv sektöründe hem sanayi tipi yani yüksek güç çıkışlı hem de ev tipi yani bireysel kullanıma uygun çeşitli özelliklerde elektrik şarj istasyonları üretilmektedir.

Elektrikli araç şarj fiyatlarının belirlenmesinde birçok faktör etkilidir. Bu faktörlerin başında ise elektrikli araba şarj istasyonunun kurulacağı bölgenin alt yapı özellikleri gelir. Konumun alt yapısı ne kadar hazırsa ücretler de aynı oranda düşecektir. Diğer yandan şarj istasyonunun çeşidi yani AC ya da DC akımlı olması, enerji sağlayıcısı yani elektrik tarifeleri, işletme türü ve abonelik sistemi gibi durumlar da elektrikli araç şarj fiyatlarını doğrudan etkileyen önemli konulardır. Tüm bu detaylar elektrikli araç şarj fiyatlarının ülkenin farklı noktalarında dahi değişkenlik göstermesine ortam hazırlayabilir.

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli araç, geleneksel içten yanmalı motora sahip araçların tasarımından çok daha farklı özelliklerde üretilmiş olan araç modelidir. Bu araçların en önemli özelliklerinin başında içlerinde içten yanmalı motor yerine elektrik motoru olmasıdır. Ayrıca bu araçlarda yakıt deposu yerine batarya sistemi yer almaktadır.

Elektrikli arabaların çalışma prensibi yenilenebilir enerji kaynakları üzerine kurulmuştur. Buna göre elektrikli arabalar elektrik enerjisiyle çalışır. Bu sayede çevreye karbon salınımı yapmazken diğer yandan sessiz elektrik motoru sayesinde büyük oranda çevre ve gürültü kirliliğinin de önüne geçer.

Çevre dostu yeni nesil araçların elektrik enerjisiyle çalışması büyük oranda yakıt tasarrufu yapmasını sağlasa da bu araçların fiyatları geleneksel araçlara göre daha yüksek fiyatlıdır. Ancak elektrikli arabaların bakım ve onarım ihtiyaçlarının daha az olması uzun vadede elektrikli otomobil modellerinin daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Elektrikli Araç Nasıl Şarj Olur?

Elektrikli araçların şarj olma prensibi oldukça basit ve bu araçları şarj etmek son derece kolaydır. Elektrikli otomobillerin şarj olabilmesi için öncelikle elektrikli araç şarj ünitelerine ihtiyaç vardır. Bu arabaların şarj edilmesi için kullanılan elektrikli otomobil şarj istasyonları ev tipi ve sanayi tipi olmak üzere iki farklı şekilde ve onlarca farklı modelde üretilmektedir.

Aracın şarj edildiği elektrikli araç istasyonunun özellikleri doğrultusunda elektrikli araç şarj süresi ve benzeri gibi birçok husus değişkenlik gösterse de tüm istasyon tiplerinde şarj etme adımları benzerdir. Genel olarak prize takılı olan şarj istasyonuna aracı kablo yardımı ile bağlamak şarj sürecini başlatmak için yeterli olacaktır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; şarj istasyonlarının özellikleri aynı zamanda elektrikli araç şarj fiyatları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj Fiyatları| Elektrikli Araç Şarj Dolum Fiyatları

Elektrikli araç şarj dolum fiyatları hakkında tek bir fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Zira tıpkı elektrikli araç şarj fiyatları gibi elektrikli araç şarj dolum fiyatları da birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Ticari bir elektrikli araç şarj istasyonu açılacak ise bu durumda açılacak olan işletmenin türü, enerjisi sağlayıcısının yani elektrik tarifeleri gibi unsurlar belirleyici unsurlardır. Bununla birlikte ev tipi ya da ticari şarj istasyonu fark etmeksizin coğrafi konumun özellikleri, şarj istasyonunun kapasitesi, ne kadar sıklıkla ne hangi saat aralıklarında kullanıldığı gibi ayrıntılar da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır.

AC şarj istasyonları ve DC şarj istasyonları arasında da ciddi bir elektrikli araç şarj dolum fiyat farkı meydana gelebilir. AC yani alternatif akım şarj istasyonları yüksek enerji çıkışlı olsa da aynı zamanda daha yaş şarj eder. DC akım şarj istasyonları aksine daha şarj süresi daha kısa olan hızlı şarj istasyonları olmaktadır. Bu farklılık aynı zamanda DC elektrikli araç şarj fiyatlarının AC elektrikli araç şarj fiyatlarına göre daha yüksek olmasına ortam hazırlar. Ancak tüm bu etkenler her ülkede hatta her ülkenin farklı bölgelerinde bile farklılık arz edebilir.

Şarj Maliyetlerinin Belirlenmesi

Elektrikli araç şarj maliyetlerinin belirlenmesinde birçok faktörün etkili olduğunu söylemek mümkündür. Elektrikli araçlar yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olarak bilinen elektrik enerjisiyle şarj edilir. Dolayısıyla da şarj maliyetlerinin belirlenmesinde en önemli etken elektrik tarifeleridir. Bununla birlikte elektrikli şarj istasyonunun AC ya da DC olması yani şarj süresi de maliyetlerin belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Elektrikli aracın modeli ve aracın batarya kapasitesi de şarj maliyetlerini doğrudan etkiler. Özellikle aracın bataryasının büyüklüğü ile şarj maliyeti doğru orantılıdır. Buna göre aracın batarya kapasitesi ne kadar büyükse şarj maliyeti de aynı oranda artış gösterecektir. Eğer şarj istasyonu ticari amaçla kullanılacak ise bu durumda aboneliğin modeli ve bölgenin özellikleri de şarj maliyetlerine etki edecektir.

Elektrik Tarifeleri

Şarj maliyetlerinin belirlenmesinde en önemli belirleyici faktörlerin başında elektrik tarifeleri gelir. Genel olarak elektrik tarifeleri kWh cinsinden harcanan elektrik miktarına göre belirlenir. Ancak bu tarifeler ev tipi kullanıcılar ve ticari şarj istasyonları için farklılık gösterir. Eğer söz konusu ev tipi bir şarj istasyonu ise bu durumda gece saatlerinde kullanılan elektrik tarifesi daha uygun fiyatlı olabilir.

Ticari amaçlı olan şarj istasyonları için ise işletme türü ve şarj hızı elektrik tarifelerini doğrudan etkiler. Bazı ticari şarj istasyonları herkes için sabit ücret tarifesi uygularken bazı istasyonlarda ise kullanılan elektrik miktarına göre ücretlendirme yapılabilir.

Şarj Süresi

Şarj maliyetlerini etkileyen hususlardan birisi de şarj süresidir. Elektrikli şarj istasyonları AC akım ve DC akım olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. DC akım şarj istasyonları, AC akım şarj istasyonlarına kıyasla daha hızlı şarj eder. Bu noktada eğer söz konusu şarj istasyonları hızlı şarj istasyonları ise bu şarj istasyonları daha yüksek miktarda elektrik kullanacağından daha maliyetli olabilir.

Araç Modeli ve Batarya Kapasitesi

Bir elektrikli aracın batarya kapasitesi ne kadar büyükse bu aynı zamanda o aracın o kadar fazla elektrik enerjisi depolayabileceği anlamına gelir. Bu sebeple büyük kapasiteli bataryaya sahip olan araçlar daha yoğun elektrik enerjisi kullanacağından yüksek modelli ve büyük kapasiteli bataryaya sahip elektrikli araçların şarj maliyeti, küçük batarya kapasitesi olan araçlara göre çok daha yüksek olabilir.

Abonelik Modelleri ve Seans Ücretleri

Ticari amaçlı yani abonelik ile işletilen şarj istasyonlarına dair birçok farklı aboneli modeli vardır. Bu abonelik modellerinin kapsamı farklı olduğundan aynı zamanda ücretleri de farklılık gösterir. Dolayısıyla da şarj maliyetini hesaplarken aynı zamanda abonelik türünü de göz önünde bulundurmak gerekir.

Elektrikli Araç Şarj Fiyatları ve Bölgesel Fiyat Farklılıkları

Şarj maliyetleri her ülkede farklılık gösterebileceği gibi aynı zamanda bir ülke içerisinde bölgeden bölgeye de farklılık gösterebilir. Bölgenin elektrik enerjisi fiyatlandırma politikaları, coğrafi konum özellikleri ve diğer yandan arz-talep ilişkisi de tıpkı elektrikli araç şarj fiyatları gibi şarj maliyeti üzerinde de etkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Elektrikli Araç Şarjı Ne Kadar Sürer?

Elektrikli aracın şarj süresi aracın modeline, motor gücüne ve batarya kapasitesine göre değişkenlik gösterir.

Elektrikli Araç Şarjı İçin En İyi Zaman Nedir?

Elektrikli araç şarjı için en iyi zaman elektrik tüketimin en düşük olduğu zamanlardır. Bu zamanlar genellikle gece saatleri ya da sabahın erken saatleridir.

Elektrikli Araç Şarjı Güvenli mi?

Elektrikli aracın şarj edilmesi için aracın modeline ve özelliklerine uygun, bakımları düzenli olarak yapılan bir elektrikli araç şarjı tercih edildiğinde elektrikli araç şarjı son derece güvenlidir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.