Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak

Yazı İçeriği

Elektrikli araç şarj istasyonu kurmak gerek bireysel gerek ticari alanda olsun belirli şartlara bağlı olduğundan bu şartlara uymak gereklidir.

Elektrikli araç şarj üniteleri, her elektrikli araç kullanıcısının en temel ihtiyacı haline gelmiştir. Çevre dostu olan ve elektrik enerjisi ile çalışan bu yeni nesil araçlar, enerji ihtiyaçlarını elektrikli otomobil şarj istasyonları sayesinde karşılamaktadır. Dolayısıyla da araçların yürür vaziyette olması için mutlaka bir şarj istasyonuna bağlanması gereklidir.

Elektrikli araç şarj istasyonu modelleri, bireysel yaşam alanlarında kullanılabildiği gibi aynı zamanda ticari amaçla da tıpkı akaryakıt istasyonları gibi kurulabilen sistemlerdir. Bu konuda her araç modeline göre farklı teknik özelliklerde onlarca model üretimi yapılmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz şarj istasyonu türüne göre elektrikli araç şarj istasyonu kurmak mümkündür.

Elektrikli Şarj İstasyonu Kurmak

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurmak: Elektrikli araç modelleri için olmazsa olmaz temel enerji kaynağı olan elektrikli araç şarj istasyonu, aracın aküsünü elektrik enerjisi ile doldurarak aracın çalışmasını sağlayan teknolojik sistemlerdir. Eğer evinizde, iş yerinizde ya da otoparkınızda kısacası özel yaşam alanlarınızda elektrikli otomobil şarjınızı doldurmak istiyorsanız ev tipi kullanıma uygun olan ve aracınızın teknik özellikleri ile uyumlu olan modeller arasında tercih yaparak yaşam alanlarınıza kurulum yaptırabilirsiniz. Elektrikli araç şarj istasyonu kullanım alanları bir hayli geniştir.

Günümüzde elektrikli otomobil modellerinin yaygınlaşması aynı zamanda tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de şehir içi ve şehirlerarası yol güzergahları üzerinde elektrikli araba şarj istasyonu ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Bu noktadan EPDK, yatırımcı olmak isteyen kişilere ticari amaçlı elektrikli araba şarj istasyonları açabilme hakkı vermiştir. Ancak bu yatırımı ancak EPDK’nın hazırlamış olduğu yönetmelik kapsamında açıkça belirtilerin şartları karşılayanlar yapabilmektedir. Bu şartlara bağlı kalarak elektrikli araç şarj istasyonu kurmak mümkündür.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Yönetmeliği

Elektrikli araba şarj dolumu için ticari şarj istasyonları açmak isteyenler öncelikle EPDK’nın “Şarj İstasyonları Hizmetleri” yönetmeliğinde açıkça belirtile şartlara uymak durumundadırlar. Bu şartların başında ise öncelikle yatırımcıların limited ya da anonim şirket statüsünde olması gereklidir. Ayrıca yönetmelikte belirtilen miktarda teminat meblağsına sahip olmaları gerekmektedir.

Yönetmelikteki koşulları karşılayan kişiler, elektrik şarj istasyonları kurmak için EPDK’nın web sitesi üzerinden başvuru yapabilmektedir. Başvuru süreci olumlu olarak sonuçlandığı takdirde yatırımcılara şarj ağı işletmeciliği hizmeti verebilmeleri için 49 yıl süre ile lisans verilmektedir. Yönetmelik takip edildiği sürece elektrikli araç şarj istasyonu kurmakta bir sakınca yoktur.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları

Elektrikli araç modelleri için farklı elektrikli araba şarj istasyonu modelleri üretilmektedir. Şarj istasyonlarının enerji çıkış gücü, AC tipi ya da DC tipi olarak üretilmesi ve elektrikli araç şarj süresi gibi özellikleri fiyatlar üzerinde de doğrudan etkili olmaktadır.

AC tipi şarj istasyonları, DC tipi şarj istasyonları modellerine göre daha uygun fiyat bandında seyretmektedir. DC (Doğru Akım) tipi modeller, aracın da teknik özelliklerine göre değişmekle birlikte şarj süresini 1 ila 4 saate kadar kısaltmaktadır. Dolayısıyla da bu tarz elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları AC tipi modellere göre yüksek olmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli otomobil hızlı şarj istasyonları evinizin bahçesine, otoparkına ya da işyerinizin otoparkına kurarak bireysel yaşam alanlarınızda elektrikli aracınızı şarj etmenizi sağlayan teknolojik ürünlerdir. Kurulum maliyeti ise aracınızın teknik özellikleri ve beklentileriniz doğrultusunda tercih edeceğiniz şarj istasyonu modeline göre değişkenlik gösterecektir. Hızlı şarj istasyonu maliyeti biraz daha yüksek olabilir. Ancak, duruma göre elektrikli araç şarj istasyonu kurmak yine de sizin için daha avantajlı olabilir.

Şarj istasyonunun priz sayısı, enerji çıkış gücü, kurulum lokasyonunun altyapı özellikleri gibi tüm detaylar kurulum sürecinde elektrikli araç şarj ücreti üzerinde doğrudan etkili olan faktörlerdir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.