Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Rehberi

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Rehberi

Yazı İçeriği

Elektrikli araç şarj istasyonu, aracınızı hem ekonomik hem de hızlı şarj edebileceğiniz son teknolojiye sahip ekipmanlardır. Elektrikli araba kullanımı son dönemlerde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yaygın hale gelmeye başlamıştır. Özellikle yakıt tüketiminin daha ekonomik boyuta indirgenmesi elektrikli otomobil kullanımının yaygınlaşmasına ortam hazırlarken aynı zamanda beraberinde elektrikli araç şarj istasyonu ihtiyacını doğurmuştur.

Konu ulaşım olduğunda hız, birçok kişi için önemli faktörlerden birisidir. Ancak hız kavramı sadece araçların hızları değil aynı zamanda bu hızı doğrudan etkileyen yakıt teminidir. Dolayısıyla da eğer bir elektrikli aracınız var ise sizin için hızı doğrudan etkileyen faktörlerden birisi de ihtiyaç duyduğunuz her an aracınızı şarj edebileceğiniz bir şarj istasyonu olacaktır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonu, elektrikli ya da diğer adıyla hibrit araçların şarj edilebilmesi için elektrik enerjisi ile kullanılan şarj cihazlarıdır. Bireysel ve ticari olarak kullanılabilen ürünler olsa da özellikle ticari olarak kullandığında mevzuata bağlı olarak birtakım hususları yerine getirmeniz gereklidir. Ancak kendi elektrikli aracınız için bir şarj istasyonu ihtiyacınız var ise evinize ya da iş yerinize bu aleti kurmak daha kolay olacaktır.

Teknolojinin sürekli bir gelişme katetmesi beraberinde ulaşım araçlarında alternatif enerji kaynaklarının kullanılması konusunda da birtakım gelişmeleri getirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının son zamanlarda daha fazla önem kazanması sayesinde elektrikli araba kullanımlarının artmasına ve sadece Türkiye’de değil tüm dünya genelinde elektrikli araba şarj istasyonuna olan ihtiyacın da aynı oranda artış göstermesine ortam hazırlarken elektrikli şarj istasyonu yapımı da bu bağlamda birçok şirket tarafından artmaya başlamıştır.

Elektrikli araba şarj istasyonu, elektrikli araçlarınızın yakıtını elektrik enerjisiyle doldurmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu teknolojik sistem sayesinde evinizde dinlenirken, iş yerinizde çalışırken aracınızın şarjını kolaylıkla ve hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz güzergah üzerinde ticari olarak hizmet veren elektrikli şarj istasyonları sayesinde aracınızı şarj noktalarında da kolaylıkla şarj edebileceğiniz teknolojik sistemlerdir.

Elektrikli araç şarj istasyonu, bir nevi telefon şarj cihazına benzer. Dolayısıyla da bu sistemlerde elektrikli araçları şarj etmek son derece kolay olsa da maliyet ve enerji verimi birçok durum karşısında etkilenebilen hususlardır. Bu hususlar doğrultusunda uluslararası standartlara göre tüm dünya genelinde AC (Alternatif akım) ve DC (Doğru akım) olmak üzere iki şebeke kullanılır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Ücreti

Elektrikli araç şarj istasyonu ücreti, elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte birçok sürünün en çok merak ettiği konulardan birisi haline gelmiştir. Günümüzde birçok firma elektrikli araç şarj üniteleri üretim ve kurulum hizmeti sunmaktadır. Ancak fiyatlar birçok hususa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Togg şarj istasyonu da yakın zaman Türkiye’de kurulmaya başlayan şarj istasyonları arasındadır.

Elektrikli araç istasyonu fiyatları, öncelikle modeller doğrultusunda belirlenir. Aracınızın modeli, tercih edeceğiniz şarj ünitesi gibi birçok husus ücretlerin kişiden kişiye ve araçtan araca değişkenlik göstermesinin en temel nedenleridir. Eğer ticari faaliyet gösteren araç şarj istasyonlarından birinde şarj dolumu yapacaksanız o halde şarj istasyonunun modeli ve kW derecesi, fiyatları doğrudan etkilemektedir.

AC Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

AC yani alternatif akım, ev prizlerinin de içinde olduğu şebekelerdir. Elektrikli araçların şarj edilmesi hususunda DC istasyonuna göre daha ekonomik olsa da elektrikli araç şarj süresi daha uzun olmaktadır. AC Elektrikli Şarj İstasyonu elektrik şebekesinden gelen alternatif akımı, araçta bulunan bir dönüştürücü sayesinde doğru akıma dönüştürür ve bataryaya gönderir. Bu istasyonlarda enerji çıkışı en fazla 22 kW kadar olabilir. Bu kapasite şebekenin şarj hızı, çıkış gücü ve aracınızdaki akım dönüştürücüsünün gücüne göre değişkenlik gösterir.

Düşük kW sahibi olan bir şarj istasyonu sizin için yeterli olacak ise 4-22 kW desteği veren ve duvara montaj özelliği olan Vestel EVC04-AC22 22 kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu tercih edebilirsiniz. Ancak daha küçük boyutlu ve aynı zamanda kapsamlı bir şarj istasyonuna ihtiyacınız var ise o halde çıkış gücü 22 kW olan Juice Charger Me Elektrikli Araç Şarj İstasyonu sizin için ideal bir tercih olacaktır.

Juice Booster 2 EV Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu ise AC akımına sahip ve aynı zamanda kolay taşıma ve her yerde hızlı şarj etme olanağına sahip bir ürün olarak en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Bu modellerin yanı sıra çantasında kolayca taşıyabileceğiniz aynı zamanda güvenilir bir taşınabilir şarj istasyonu arayışı içerisindeyseniz NRGKick Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu kendi çantasıyla kolay taşınabilir imkanı sunarken aynı zamanda elektrikli aracınızı güvenilir bir şekilde istediğiniz her yerde şarj etme imkanı sunar.

Her elektrikli araçta mutlaka bir dönüştürücü bulunur ve bu dönüştürücülere “araç üstü şarj cihazı” adı verilir. Bu dönüştürücüler AC akımını DC akımına dönüştürerek araç bataryasına gönderir ve bu sayede aracın şarjının dolması sağlanır. Günümüzde en fazla kullanılan şar yöntemi olmakla birlikte elektrikli araçların birçoğu AC (alternatif akım) enerjisiyle dolmaktadır.

DC Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

DC elektrikli araç şarj istasyonu, aynı zamanda araç bataryasının kapasitesine göre de değişmekle birlikte 1 ila 4 saat gibi kısa bir sürede şarj eden şebekedir. Şebekeden gelen alternatif yani AC akım istasyonda doğru akıma dönüştürülür ve araç bataryasına iletilir. Bu nedenle de AC şebekesine göre dolum süresi daha kısa ve hızlıdır.

AC şebekelerinde maksimum 22 kW kapasitesine çıkabilirken DC şebekelerinde bu kapasite 24 ila 175 kW arasında değişkenlik gösterir. Ancak DC şebekeleri üst modeller olduğundan ücretler de AC şebekelerine göre daha maliyetli olmaktadır. Bununla birlikte DC akımına sahip tercih edebileceğiniz iki farklı model mevcuttur.

Juice Ultra 150kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, orta güçte bir şarj istasyonu beklentinizi 150 kW desteği ile en üst seviyede karşılayacaktır. Ancak daha yüksek kW’a sahip bir ürün arıyorsanız o halde 300 kW destek vererek daha hızlı şarj imkanı sunan Juice Ultra 300kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu sizin için alternatif bir seçenek olacaktır.

Şarj istasyonu AC ya da DC fark etmeksizin şebekeden gelen enerji her zaman alternatif akım yani AC olmaktadır. Aralarındaki en belirgin fark ise; AC enerjinin dönüştürüldüğü yer iken DJ şarj istasyonlarında dönüştürücü şarj cihazının içindedir. Bu sayede enerjiyi doğrudan aracın bataryasına gönderir ve enerjiyi DC akımına dönüştürmek için bir cihaza ihtiyaç yoktur. AC şarj cihazlarına göre DC cihazları daha hızlı şarj edebilen ve boyut olarak da daha büyük olan son sistem teknolojilerdir. Gerekli altyapı var ise hızlı şarj istasyonu maliyeti de az olmaktadır.

Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Taşınabilir ya da diğer adıyla mobil araç şarj istasyonu, elektrikli araç kullanıcıları için büyük bir kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda teknolojinin en son çıkan son sistem ürünlerinden de birisidir. Yol üzerinde araç şarj noktası ya da elektrikli araç istasyonları arayışına son veren taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonu kullanım alanları bir hayli geniştir ve aracınızın bagajında kolaylıkla taşıyabileceğiniz portatif bir üründür.

Dinlenme tesisinde, restoranda, otelde, iş yerinizde ya da evinizde kısacası 1F veya 3F uyumlu prizin olduğu her yerde aracınızın şarjını kolay bir şekilde doldurabilirsiniz. Mobil elektrikli araç istasyonu sistemleri; ev, iş yeri, otel, alışveriş merkezi ve yetkili servis gibi aklınıza gelebilecek her noktada rahatlıkla kullanabileceğiniz sistemlerdir.

Bolt Energy ürün yelpazesi içerisinde istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek olan Juice Booster 2 EV Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, esnek yapısıyla aracınızı istediğiniz her yerde hızlı bir şekilde şart etmenize yardımcı olur. Eğer özel taşıma çantasıyla taşınabilirliği daha işlevsel bir hale getirmek istiyorsanız NRGKick Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu cihazını tercih edebileceğiniz gibi tüm ekipmanların bir çanta içerisinde set olarak yer aldığı Juice Booster 2 Basic Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu modeli de beklentilerinizi üst seviyede karşılayacak bir modeldir.

Ayrıca Tip 1 ve Tip 2 bağlantı arabirimine sahip olan tüm elektrikli araç modelleri ile uyum sağlayan Juice Booster 2 TR Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu, kar, yağmur gibi olumsuz hava koşullarında yüksek mukavemete sahip ürün olduğundan açık alanlarda da dört mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz bir taşınabilir elektrikli araç şarj istasyonu olarak öne çıkmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli araç istasyonu kurmak isteyen kişiler için en önemli konulardan birisi de eve elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti olmaktadır. Günümüzde birçok elektrikli araç şarj istasyonu üretimi ve kurulumu yapan firma vardır. Bu firmalar kapsamında maliyet araştırması yaptığınızda her firmanın her dönem verdiği fiyat teklifi ise farklılık gösterebilmektedir.

Eve ya da iş yerine şahsi elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti hakkında kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Şarj istasyonunun AC mi yoksa DC şebekesi mi olduğu ve aracınızın hangi model olduğu gibi detaylar kurulum maliyetini de doğrudan etkileyen önemli detaylar olmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları

Elektrikli otomobil şarj istasyonları, birçok farklı özelliğe sahip olan dolayısıyla da farklı modelleri olan sistemlerdir. Her ne kadar ücretler konusu çok merak edilen bir konu olsa da bu noktada fiyatların tek bir bantta olmadığını, birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Fiyatların değişmesinde en önemli husus öncelikle AC ve DC istasyonlara göre farklılık gösterir. Ayrıca bulunan prizlerin sayısı, enerjiyi depolama ve dağıtma için ihtiyaç duyulan trafo, istasyonun kurulacağı konum gibi ayrıntılar aslında aynı zamanda fiyatları belirleyen detaylardır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Yönetmeliği

Elektrikli şarj istasyonu açarak ticari bir yatırım yapmak isteyenler için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu “Şarj Hizmeti Yönetmeliği” adı altında mevzuat çıkarmış ve bu mevzuat kapsamında yatırımcıların sahip olması ve yapması gerekenler net bir şekilde açıklanmıştır.

Elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonları açarak ticaret yapmak isteyenlerin ruhsat alabilmesi için EPDK’nın başvuru sistemi üzerinden başvuru yapması gereklidir. Mevzuatta yer alan hükümlere göre şarj ağı işletmeciliği yapmak isteyenlere başvuru sonrasında uygun görüldüğü takdirde işletmeci lisansı verilmektedir. Ancak bu lisans hiçbir şekilde başka bir kişiye devredilememektedir.

Şarj ağı işletmecisi olarak EPDK’ya başvuru yapan tüzel kişilerin öncelikle mutlaka anonim ya da limited şirket sahibi olması gereklidir. Ayrıca kamu iktisadi teşebbüsleri haricinde diğer tüzel kişilerin yapmış olduğu başvuru sırasında yatırımcı adaylarının sermayesinin mevzuatta belirlenen tutar ya da üstü olması gereklidir.

Şarj ağı işletmecisi olmak isteyenlere verilen lisansların süresi ise azami olarak 49 yıldır. Eğer 49 yılın sonunda lisans sahibi süre uzatmak isterse o halde gözetim şartı ile lisans süresinin uzatılması söz konusu olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda kullanıma teşvik açısından çeşitli çalışmalar devam ederken diğer yandan elektrikli araç şarj istasyonları için yeni teknolojiler geliştirilmeye devam etmektedir.

Elektrikli Araç Şarj Üniteleri

Elektrikli araç şarj üniteleri, ev ve iş yeri gibi tüm özel lokasyonlarda elektrikli araçlarınızı kolaylıkla şarj etmenizi sağlayan sistemlerdir. Son yıllarda elektrikli araba kullanımının daha ekonomik olmasıyla tercih edilme oranı da artmaya başlamıştır. Bununla birlikte elbette elektrikli araç şarj üniteleri temel ihtiyaç haline gelmiştir.

AC ve DC olarak iki farklı şebeke şekli olan şarj ünitelerinin fiyatları ve maliyetleri de modellerine ve şebeke türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca aracınızın ne model olduğu da yine şarj ünitelerinin maliyetleri üzerinde etkili olacaktır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli araç şarj istasyonları, elektrikli arabalarınızı şarj edebileceğiniz, şarj ünitelerinin bulunduğu noktalardır. Bu istasyonlar, bir nevi elektrikli araçlar için benzinlik işlevi görür. Türkiye elektrikli araç şarj istasyonları günümüzde yüksek bir rakama ulaşmış olsa da bu sayı her geçen gün elektrikli araç kullanımına olan ilgi büyüdükçe daha da artmaktadır.

Elektrikli araçların şarj istasyonları, günümüzde birçok il ve ilçede mevcuttur. Haliyle artık elektrikli araç kullanmak yakıt konusunda da maliyet sağladığında fazlasıyla tercih edilir hale gelmiştir. Alınan son verilere göre Türkiye elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 3000’e yakındır. Bu istasyonlardan büyük bir çoğunluğu uygun maliyetli olduğu için AC şebekesi olurken 300 ila 350 arasındaki kısmı DC şebekesine sahip olmaktadır. Türkiye’de hangi noktalarda elektrikli şarj istasyonlarının bulunduğu elektrikli araç şarj istasyonları haritası kapsamında gösterilmektedir. Bulunduğunuz noktaya en yakın şarj istasyonlarını bu harita sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Konya, Adana, Antalya, Denizli, Gaziantep gibi nüfus yoğunluğu fazla olan illerin yanı sıra artık daha küçük illerde de araç şarj istasyonlarının sayıları artmaya başlamıştır.

Elektrikli otomobil kullanımının artması aynı zamanda araç şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da arttırmıştır. Haliyle bu konuda devlet EPDK denetimi ile elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği vermeye başlamıştır. Maksimum 49 yıl süre ile verilen bayilik esaslarına dair tüm detaylar EPDK’nın çıkarmış olduğu mevzuatta açık hükümlerle belirtilmiştir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Çözümleri

Ev ve iş yeri ortamı şüphesiz ki en çok zaman geçirdiğiniz yaşam alanlarıdır. Eğer bir elektrikli aracınız var ise bu noktada Bolt Energy, sizler için en etkili ve son sistem teknolojiye sahip hayatınızı kolaylaştıracak çözümler sunar.

Elektrikli aracınızı evinizde ya da iş yerinizde kolaylıkla şarj edebileceğiniz elektrikli araç şarj istasyonu sistemleri Bolt Energy Solutions kalitesi ile sizlere sunulmaktadır. Ayrıca taşınabilir ya da diğer adıyla mobil elektrikli şarj istasyonu ve ekipmanları için de Bolt Enerji olarak çözümler sunmaktayız.

Elektrikli araç şarj istasyonu, her alanda kullanabileceğiniz sistemlere ve kolaylığa sahiptir. Rezidans, siteler, araç yetkili servisleri, galeriler, alışveriş merkezleri, oteller, iş merkezleri, marketler, dinlenme tesisleri, otoparklar elektrikli şarj istasyonlarının en çok ihtiyaç duyulduğu alanlardır. Bolt Enerji Çözümleri, sizlere tüm bu alanlarda ihtiyaçlarınızı en hızlı ve beklentilerinizin üzerinde karşılayabileceğiniz çözümler sunmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Hakkında Kullanıcıların Merak Ettiği Diğer Sorular ve Cevapları

Elektrikli araç şarj istasyonu, son zamanlarda özellikle elektrikli otomobil kullanmayı düşünen sürücüler tarafından merak konusu haline gelmiştir. İşte elektrikli araba şarj istasyonu hakkında en çok merak edilen diğer sorular ve cevapları.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti Nedir?

Elektrikli araç istasyonu kurulum maliyeti; DC ve AC istasyon türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Eve kurulan elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum ücretleri şebeke türüne, priz sayısına, trafo ihtiyacına ve istasyon konumuna göre değişmektedir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Ticari alanda elektrikli şarj istasyonu kurmak isteyen girişimcilerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şarj Destek internet adresi üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir

Elektrikli Araçlar Evde Şarj Edilir mi?

Elektrikli araçlar, elektrikli araç şarj üniteleri sayesinde evde kolaylıkla şarj edilebilmektedir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Ticari anlamda faaliyet göstermek isteyen bir yatırımcı adayı iseniz elektrikli araç şarj istasyonu kurmak için elektrik şebeke işletmecisine başvuru yapmanız gereklidir. Evinize ya da iş yerinize araç şarj istasyonu kurmak için öncelikle bir firma ile anlaşma yapabilirsiniz. Kurulum konumunun keşfi yapıldıktan sonra AC ya DC şebeke modelleri arasından tercihinizi yaparak kurulumu kolayca yaptırabilirsiniz.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.