Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araç Şarj Kablosu

Elektrikli Araç Şarj Kablosu

Yazı İçeriği

Elektrikli araç şarj kablosu, şarj istasyonu ile araç arasında elektrik alışverişinin sağlanmasında en önemli ekipmanların başında gelir.

Sürdürülebilir ulaşım çözümleri arasında elektrikli araç modelleri öncü çözümler arasında yer almaya başlamakla birlikte elektrikli araçlara olan rağbet her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu araçlar elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek elektrik enerjisiyle çalışır. Bu araçların şarj edilmesi ve elektrik enerjisiyle doldurulması için en önemli ekipmanlardan birisi elektrikli araç şarj kablosudur.

Elektrikli araç şarj kablosu, elektrikli otomobilin şebekeden gelen elektrik enerjisiyle şarj olması için önemli bir donanım parçasıdır. Elektrikli araç şarj kablosu modelleri farklı güç çıkışına ve çeşitli özelliklere sahip olabilir. Bu sayede modeller arasında ev tipi elektrik şarj istasyonlarında ya da kamuya açık daha kapsamlı istasyonlarda kullanılmak üzere farklı modeller vardır.

Elektrikli araçlar için son derece önemli olan bu donanımlar, elektrikli aracın güvenli bir şekilde şarj edilmesi ve şarj süresinin optimize edilmesi için son derece önemli olduğundan doğru elektrikli araç şarj kablosunu tercih etmek de önemli konuma sahiptir.

Elektrikli Araç Şarj Kablosu Nedir?

Elektrikli araç şarj kablosu, elektrikli araba modellerini şarj etmek amacıyla kullanılan, şarj istasyonu ile araç arasındaki şarj bağlantısını kuran önemli bir bileşendir. Bu kablolar sayesinde şebekeden gelen elektrik enerjisi, bataryaya güvenli ve verimli bir şekilde iletilerek aynı zamanda aracın da şarj olması sağlanır. Bu kabloların sahip oldukları çeşitli özellikler sayesinde bağlantı türleri farklı olan onlarca modele sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Ev tipi yani bireysel kullanım için tasarlanan elektrikli araba şarj istasyonu için üretilmiş olan elektrikli araç şarj kablosu modelleri, güç kapasiteleri düşük olan modellerdir. Bununla birlikte hızlı şarj istasyonları için üretilmiş kabloların ise akım taşıma gücü ve voltajı çok daha yüksek olmaktadır. Bu kablolar aracın güvenli bir şekilde şarj edilmesi, elektrik enerjisinin optimize edilmesi ve böylece şarj sürecinin güvenli bir şekilde yönetilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla da elektrikli araç şarj kablosunun doğru tercih edilmesi ve talimatlara uygun olarak kullanılması aracın ve şarj istasyonunun verimliliği için son derece önemlidir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli otomobil şarj istasyonları, elektrikli arabaların şarj olması ve bataryalarının elektrikle doldurulabilmesi için üretilen özel sistemlerdir. Şarj istasyonları farklı güç çıkışı özelliklerine sahiptir. Bu çeşitlilik sayesinde elektrikli araba kullanıcıları araçlarını güvenli ve hızlı bir şekilde şarj edebilme imkanı bulur.

Elektrikli araba şarj istasyonları, alternatif akım (AC), doğru akım (DC) şarj istasyonları olarak iki farklı şekilde üretilir. DC şarj istasyonları, AC şarj istasyonlarına göre daha hızlı şarj eden hızlı şarj istasyonları olmaktadır.

Elektrikli araç şarj istasyonları kullanıcılarının kolay erişim sağlayabilmesi için  şehir içi bölgelerinin birçok noktasında, şehirler arası ulaşılabilir yerlerde ve aynı zamanda alışveriş merkezi, otopark gibi mekanlarda da bulunabilir. Şarj istasyonlarının ulaşılabilir noktalarda yer alması aynı zamanda kullanıcıların araçlarını daha uzun süre ve daha uzun mesafede kullanmalarını sağlar.

Elektrikli Araç Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli araçların şarj edilme süreci son derece kolay ve pratiktir. Elektrikli arabanızı şarj edebilmeniz için öncelikle aracınızı şarj edeceğiniz istasyonun önüne doğru ve uygun bir şekilde park etmelisiniz. Sonrasında aracın portuna elektrikli araç şarj kablosunu takarak aracınız ile şarj istasyonu arasındaki bağlantıyı kurmalısınız. Şayet aracınızı şarj ettiğiniz şarj istasyonu halka açık kamusal bir şarj istasyonu ise bu aşamada mutlaka önce kimlik doğrulaması daha sonrasında da ödeme yapmalısınız.

Şarj süresi başladıktan sonra aracınızın gösterge panelini ya da şarj istasyonunun gösterge ekranını kullanarak aracınızın bataryasının dolum oranını kolayca takip edebilirsiniz. Batarya %100 doluluk seviyesine ulaştığında ilk olarak araç portundan kabloyu çıkarmalı ve portu kapatmalısınız. Eğer ev tipi ve size özel bir şarj istasyonu kullanıyorsanız şarj etme süreci tamamlandıktan sonra mutlaka şarj istasyonunu da talimatlara uygun olarak kapatmalı ve elektrikle ilişkisini kesmelisiniz. 

Aracınızı şarj ederken elektrikli araç şarj süresi aracınızın batarya kapasitesine göre değişebileceği gibi aynı zamanda elektrikli araç şarj istasyonunun ve elektrikli araç şarj kablosunun teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

Elektrikli Araç Şarj Kablosu ve Adaptör Modelleri

Elektrikli araç şarj kablosu modelleri ve adaptörler çeşitli teknik özelliklere sahip olabilir. Bu noktada şarj öncesinde mutlaka araca uygun bir elektrikli araç şarj kablosu tercih edilmelidir. Adaptörler ise farklı özelliklere sahip olan ve aslında aracınıza uyum sağlamayacak olan şarj istasyonlarının aracınıza uyumlu hale gelmesi için kullanabileceğiniz fonksiyonel bileşenlerdir.

Elektrikli araç şarj kablosu ve adaptörler, genellikle dört mevsim hava koşullarına dayanıklı olarak üretilir. Yüksek güvenlik standartlarına uygun olan bu modellerin su geçirmezliği yüksek olmakla birlikte aynı zamanda bu bileşenler aşırı sıcaklığa ya da soğuğa karşı da dayanıklıdır. Bu sayede şarj kabloları ve adaptörler, elektrikli araçların şarj süresini büyük oranda kolaylaştırır ve güvenli hale getirir.

Juice Booster 2 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Uzatma Kablosu

Juice Booster 2 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Uzatma Kablosu 10 metre uzunluğunda olup bu sayede aracınızı daha geniş bir mesafede şarj etme imkanı sunan fonksiyonel bileşendir. 10 metre uzunluğunda olan bu ürün sayesinde aracınızı şarj istasyonundan daha uzun bir mesafede şarj edebilirsiniz. Bu ürün Juice Booster 2 Taşınabilir şarj istasyonu serisi için üretilmiştir. Dolayısıyla da Bolt Energy Solutions ürün yelpazesinde yer alan Juice Booster 2 taşınabilir şarj istasyonları ile uyumluluk gösterir.

Juice Flow Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Type 2 Kablosu

Juice Flow Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Type 2 Kablosu 6 Metre uzunluğu sayesinde aracınızı istasyondan uzak bir şekilde dahi aracınızı şarj etmenize olanak tanır. Ürünün ağırlığı ortalama 2,5 kg olup aynı zamanda akım gücü 22 kW güçtedir. Üzerindeki koruyucu kapağı sayesinde üst düzey güvenliğe sahip olan Juice Flow elektrikli araç şarj istasyonu Type 2 kablosu, ekonomik mode-3 özelliğine sahiptir.

Ürün kullanıcılara maksimum 32 ampere kadar üç fazlı şarj olanağı sunar. Kalite standartlarına uygun bileşenlerden üretilen bu sürünün priz ve fiş bölümleri kauçuk malzemeden üretilir. Özel tasarımı sayesinde bu ürün, aracınızı istediğiniz her noktada güvenli ve verimli bir şekilde şarj edebilirsiniz.

NRGkick Tek Fazlı 32A Mavi Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü

NRGkick Tek Fazlı 32A Mavi Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü, sadece NRGkick modelli olan elektrikli araç şarj üniteleri ile uyumlu olmaktadır. Eğer aracınızı şarj etmek için NRGkick modelli bir şarj istasyonu tercih ediyorsanız o halde bu ürün sayesinde şarj istasyonu cihazınızı 7.4 kW’lık tek fazlı olan 3/32A prizlerde çalıştırabilirsiniz.

NRGkick Tek Fazlı 16A Kırmızı Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü

NRGkick Tek Fazlı 16A Kırmızı Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü, NRGkick modelli şarj istasyonları ile uyumlu olan bir adaptör modelidir. Sadece NRGkick şarj istasyonları ile uyumlu olan bu adaptör, özel tasarımı sayesinde şarj istasyonunu 11 kW’lık üç fazlı olan 5/16 A priz ile uyumluluk göstermesine yardımcı olur.

NRGkick Tek Fazlı 13A Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü

NRGkick Tek Fazlı 13A Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Adaptörü, görünüş olarak basit bir şarj kablosu olarak görünse de elektrikli araba kullanıcılarına fonksiyonel bir kullanım imkanı sunar. Sadece NRGkick şarj istasyonu modelleri ile uyumlu olan bu ürün, şarj istasyonunuzun ev tipi prizlerde 3 kW güç ile güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

Juice Booster Üç Fazlı 16A Kırmızı Adaptör

Juice Booster Üç Fazlı 16A Kırmızı Adaptör modeli de tıpkı diğer adaptörler gibi Juice Booster şarj istasyonları için özel tasarlanmış bir modeldir. Dört mevsim tüm hava koşullarında kolayca ve güvenle kullanılabilen bu ürün, Juice Booster şarj istasyonunuzun 11 kW güç çıkışına sahip 5/16A ev tipi prizlerde güvenle çalışmasını sağlar.

Juice Booster 2 Type 2 Adaptör

Juice Booster 2 Type 2 Adaptör, Juice Booster markalı şarj istasyonlarının elektrikli araç şarj kablosuyla kullanılabilen bir adaptördür. Kauçuk gibi dayanıklı ürünlerde özel olarak tasarlanan bu ürün, Juice Booster markalı olan şarj istasyonlarını 22 kW’lık Type 2 kablo formuna dönüştürür.

Juice Booster 2 Tek Fazlı 32A Mavi Adaptör

Juice Booster 2 Tek Fazlı 32A Mavi Adaptör, diğer ürünler gibi Juice Booster modelleri için üretilmiştir. Bu şarj istasyonları aracınızın özelliklerine göre tek fazlı prizlerde verimli bir şekilde şarj sürecini yürütemeyebilir. Bu durumda Juice Booster 2 Tek Fazlı 32A Mavi Adaptör sayesinde şarj cihazınızın 7.4 kW güce sahip tek fazlı olan 3/32A özellikteki prizlerde güvenle ve verimli şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.