Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Araçlarda Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi

Elektrikli Araçlarda Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi

Yazı İçeriği

Elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetimi içten yanmalı motorlarla kıyaslandığında birtakım farklılıklara ve önemli püf noktalara sahiptir.

Elektrikli arabalar, içten yanmalı klasik araçların aksine içerisinde içten yanmalı motor yerine elektrik motoru bulunduran araçlardır. Elektrik motorları sayesinde bu araçlar elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj olur ve böylece hareket etmek için tüm enerji gereksinimini elektrik enerjisinden alır. Ayrıca bu araçlarda yüksek gerilime sahip bataryalar bulunduğundan elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetimi kritik öneme sahiptir.

Elektrikli arabalarda acil durum yönetimi için ilk olarak mutlaka yüksek gerilime sahip olan bileşenlerin yetkisiz erişimini engellemek gerekir. Bu sayede aracın elektrik şarj istasyonları ile şarj olduğu sırada enerji sızdırması ya da çok fazla ısınması önlenmiş olur. Elektrikle çalışan arabalarda yangın çıkma riski de çok fazla olduğundan acil durum yönetimi sırasında araç için mutlaka yangın söndürme prosedürlerinin uygulanması da büyük öneme sahiptir.

Elektrikli Araçlarda Güvenlik Standartları ve Önlemleri

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motorun aksine elektrik motorunun olması ve bu nedenle klasik araçlara göre güç aktarma mekanizmasının farklı olması elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminin de büyük öneme sahip olmasına ortam hazırlar. Bu önlemler kapsamında çeşitli standartlar ve önlemler uygulanabilir.

İlk olarak elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj edilen bu araçlarda yüksek voltaja sahip bataryalar kullanıldığından bataryaların montajının doğru ve güvenli yapılması son derece önemlidir. Ayrıca çarpma ve benzeri gibi kazalar sırasında bataryanın zarar görmemesi adına mutlaka özel tasarıma sahip batarya tasarımı gerçekleştirilmelidir.

Elektrikli otomobil modellerinin elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj edildiği sırada birçok risk faktörü de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla da bu riskleri en aza indirgemek hatta mümkünse tamamen önleyebilmek adına evlerde ya da kamuya açık alanlarda kullanılan şarj sistemlerinin standartlara uygun olması hayati önem taşır. Bu nedenle elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminde mutlaka otomatik güvenlik önlemlerine yer verilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra çalışma sırasında elektrikli arabaların voltajı çok daha yüksek olduğundan elektrikli araç kullanacak olan kişilerin doğru bir sürüş deneyimi kazanmaları son derece önemlidir.

Acil Durumlar için Elektrikli Araç Güvenlik Protokolleri

Elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminde bulunan güvenlik protokolleri son derece önemlidir. Bu protokoller araç güvenlik sistemlerini içinde barındırdığından hem kurtarma ekiplerinin hem de diğer sürücülerin güvenliğini sağlamaktadır. Bu protokollerin başında ise farkındalık gelir. Şöyle ki; elektrikli araçlarda bir kaza meydana geldiğinde mutlaka yüksek voltaja sahip olan bataryalardan dolayı oluşabilecek riskler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum güvenlik protokolleri arasında en fazla öneme sahip protokollerin başında yangın riskleri gelir. Hızlı şarj istasyonları ya da normal şarj istasyonları fark etmeksizin araç şarj olurken bataryanın aşırı ısınması yangın riskini çok daha arttıran durumların başında gelir.

Bu gibi durumlar nedeniyle eğer elektrikli araba kullanıyorsanız potansiyel sorunlar için ilk olarak acil yardım talep etmeni, acil durum iletişim tekniklerini ve acil durum çıkışlarını biliyor olmanız son derece önemlidir.

Elektrikli Araçlarda Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi| Elektrikli Araçlarda Yangın Güvenliği ve Önlemler

Elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj edilerek enerjisi karşılanan elektrikli araçlarda çalışma prensipleri gereği yüksek gerilimli güç çıkışı vardır. Bu durum aynı zamanda araçlarda yangın riskini de arttırdığından elektrikli araçlarda yangın güvenliği son derece önemlidir. Yüksek voltaja sahip olan bataryaların şarj sırasında çok fazla ısınması ve tahrip olması yangın çıkmasının en temel nedenlerinin başında gelir. Bu sebeple elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminde en önemli konulardan birisi de yangın güvenliği ve önlemleridir.

Elektrikli araçlarda yangın güvenliğini sağlamanın en önemli adımı öncelikle aracın bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmaktır. Batarya sistemi ve elektrikli bileşenler düzenli olarak kontrol edildiğinde ve bakımlarının düzenli periyotlarda yapılması halinde yangın riski de büyük oranda azalacaktır. Ayrıca bu konuda sürücülerin de bilinçli olması son derece önemlidir.

Yangın riski meydana geldiğinde yangın söndürmek için gerekli ekipmanlar araç içinde mutlaka yer almalıdır. Ayrıca bu konuda sürücülerin bilinçli ve bilgili olması için mutlaka eğitim almaları şarttır. Diğer yandan özellikle hızlı şarj istasyonları ile şarj edilen elektrikli araç şarj süresi daha kısa olduğundan bataryada çok daha fazla ısınma meydana gelebilir. Bu konuda çok daha dikkatli olunmalıdır.

Elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminde yer alan tüm bu güvenlik önlemleri yangın güvenliğini büyük oranda sağlayan önlemlerdir. Tüm bu önlemleri kurtarma ekipleri ile birlikte organize bir şekilde uygulamak araç kullanımını ve yangına müdahaleyi daha güvenli ve etkili hale getirecektir.

Gelişmiş Güvenlik Sistemleri ve Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar için oluşturulan gelişmiş güvenlik sistemleri, başta sürücüler olmak üzere aynı zamanda diğer yaya ve sürüler ile yolcuları korumaya yönelik standartları içerdiğinden son derece önemlidir. Özellikle elektrikli arabaların içten yanmalı motorlu olan arabalara göre daha fazla bağlantı içermesi gelişmiş güvenlik sistemlerinin çok daha büyük öneme sahip olmasına ortam hazırlar.

Gelişmiş güvenlik sistemleri öncelikle çarpma önleme ve çarpışmayı azaltma sistemlerini içerisinde barındırır. Böylece kamera, sensör, radar ve benzeri gibi algılama teknolojileri sayesinde çevresel tehlikelere karşı sürücüyü önceden haberdar eder ya da otomatik olarak araca müdahale eder. Özellikle frenleme sistemi gibi gelişmiş güvenlik sistemleri bir çarpışma meydana geldiğinde direk aracı durdurur ya da anlık olarak aracı yavaşlatarak çarpma riskini ortadan kaldırabilir.

Neredeyse tüm elektrikli araçlarda bulunan gelişmiş güvenlik sistemlerinden bir diğeri ise şerit takip sistemidir. Şerit takip sistemi, aracın şeritte olması gerektiği noktayı takip eder ve şayet araç şerit dışına kayarsa sürücüyü uyarır ve direksiyona müdahale eder. Hız sabitleyici sistemler de benzer özelliklere sahiptir.

Elektrikli Araç Kullanıcıları için Acil Durum Rehberi

Elektrikli araçlarda acil durum tedbirleri, elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminin önemli bir kısmını oluşturur. Eğer bir elektrikli araç sürücüsü iseniz ve sürüş sırasında beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldıysanız aşağıda bulunan acil durum rehberine uymanız elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetimini sağlamak adına önce sizin sonra aracınızın güvenliği için son derece büyük önem arz eder;

  • Elektrikli araçlarda güvenlik ve acil durum yönetiminde öncelikle sürüş sırasında beklemediğiniz bir sorunla karşılaştığınızda ilk olarak aracı en yakın güvenli ve mümkünse araçlardan uzak bir noktaya park edin.
  •  Eğer aracınızı bir yol kenarına park ettiyseniz aracınızın acil ışıklarını yakın ve diğer sürücülerin görmesini sağlamak için aracınızın etrafına işaretler koyun.
  • Kendiniz, aracınız ve diğer sürücüler için aracınızı güvenli bir şekilde park ettikten sonra acil bir şekilde 112’yi arayarak konumunuzu bildirin ve yardım talep edin.
  • Elektrikli araçlarda yüksek voltajlı bataryalar olduğundan acil durumlarda yangın riski çok daha fazla olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca yardım ekiplerini aracınızdan uzak bir noktada bekleyin.
  • Eğer aracın içindeyken araçta yangın çıktığını fak ettiyseniz acil bir şekilde araçtan çıkın ve olabildiğince uzak bir noktaya gidin.
  • Her ne olursa olsun acil yardım ekipleri aracınızın yanına gelene kadar öncelikle kendi güvenliğiniz için hiçbir müdahalede bulunmadan sadece acil durum yardım ekiplerini bekleyin.

Acil durum rehberi, öncelikle sizin güvenliğinizi sonrasında ise diğer sürücü ve yayaların güvenliğini sağlamaya yönelik bir rehber olduğundan elektrikli araçlarda acil durum yönetimi konusunda mutlaka bilinçli olunması gereken konular arasında yer alır.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.