Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Otomobil Markaları

Elektrikli Otomobil Markaları

Yazı İçeriği

Elektrikli otomobil markaları her geçen gün elektrikli araçlara olan rağbetin artmasıyla hem lüks hem de ekonomik seviyede çeşitli özelliklerde artış göstermektedir.

Elektrikli araba, gelişen teknolojiyle birlikte otomotiv sektörünün en ilgi çekici yeniliklerinden birisi olmakla birlikte aynı zamanda çevre dostu ulaşım alternatiflerinin de başında yer almayı başarmıştır. Fosil yakıtlarla çalışan klasik araba modellerine karşılık elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek sadece elektrik enerjisiyle çalışan bu arabalar, elektrik motoru sayesinde gürültü kirliliğini önlerken aynı zamanda atmosfere karbon salınımı yapmadığından hava kirliliğini de büyük oranda önlemektedir.

Çevreyi ve havayı koruyarak yaşanabilir bir dünya oluşumuna da katkısı büyük olan elektrikli araçlar, yenilenebilir elektrik enerjisiyle çalıştığından fosil yakıtlara göre yakıt maliyeti de oldukça düşüktür. Bu doğrultuda yeni nesil araçların en çok tercih edilmesinin diğer nedenlerinden birisi de haliyle yakıt tasarrufudur.

Elektrikli otomobiller, çalışmak için tüm enerji ihtiyacını elektrik enerjisinden alır. Elektrik şarj istasyonları sistemlerine kablo bağlantısı ile bu araçları kısa sürede şarj etmek oldukça kolaydır. Tüm bu nedenler

Yeni nesil çevre dostu araçların hem Türkiye’de hem diğer dünya ülkelerinde büyük ilgi görmesini sağlamıştır. Bu da neredeyse tüm otomobil markalarının aynı zamanda elektrikli otomobil markaları haline gelmesine ortam hazırlamıştır.

Elektrikli Otomobil Üreten Markalar

Elektrikli otomobil markaları, yeni nesil araçlara olan ilginin artmasıyla birlikte hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde sürekli artış göstermeye devam etmektedir. Bu nedenle bugün hem Türkiye’de hem diğer birçok Avrupa ülkesinde farklı markaların çeşitli özelliklerine sahip modellerini bulabilmek oldukça mümkündür.

Günümüzde elektrikli otomobil markaları arasında hem şehir içi kullanımı için tasarlanmış minimal ölçülerde ve ekonomik fiyatlarda hem de daha lüks özelliklere sahip ve uzun yol seyahatleri için uygun olan modeller bulmak mümkündür. Bu noktada elektrikli otomobil markaları denildiğinde akla ilk olarak Citroen, Renault, Renault Zoe, Regal Raptor, Honda, Toyota, Hyundai, Kral Motor, Regal, Tesla, Smart, Fiat, Ford, Opel, Kia, Dacia, RKS Motor, Zoop, Nissan, Peugeot, Tofaş, Togg, Kuba Motor, Volta, DMA, Skoda, Suzuki, DS, Mitsubishi ve Seat otomobil markaları gelmektedir.

Farklı özelliklere sahip onlarca farklı elektrikli otomobil markaları arasından özellikle Porsche, Volvo ve Mercedez Benz, Audi, BMW, Volkswagen (VW) gibi markalar menzil özelliği yüksek ve üst düzey teknolojiye sahip ve farklı fiyatlarda modeller üretmektedir. Elektrikli otomobil markalarının üretmiş olduğu modellerin teknik ve tasarım özellikleri farklılık gösterse de tüm modellerin temelde ortak özelliği elektrikli araba şarj istasyonu sayesinde elektrikle şarj edilerek kullanıma hazır hale gelmesidir.

Çin Elektrikli Otomobil Markaları

Elektrikli otomobil markaları denildiğinde akla ilk gelen ülkelerin başında Çin gelmektedir. Zira günümüzde Çin menşei ile üretilmiş olan onlarca farklı model bulabilmek mümkündür. Otomobil pazarında büyük bir paya sahip olan Çin, elektrikli araçlara olan ilginin dünya genelinde artmasıyla birlikte aynı paya kısa sürede elektrikli otomobil sektöründe de sahip olmayı başarmıştır.

Her alanda gelişen teknolojiye kısa sürede adapte olan Çin, otomotiv sektöründe de yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eden bir ülkedir. Dolayısıyla da elektrikli araç şarj üniteleri ile şarj edilen elektrikli otomobil markaları denildiğinde Çin ilk sıralarda yerini almaktadır.

Çin’de Çin menşei altında üretilen birçok farklı marka vardır. Çin’in yerli elektrikli araba üreticilerinin başında Yuki, Yoyo, MG, Huawei, Xpeng Motors, Neta, Great Wall Motors, NIO gibi yerli Çin markaları gelmektedir. Çin yerli elektrikli otomobil markalarının fazla olması Çin’in bu pazarda daha büyük paya sahip olmasını doğrudan etkileyen önemli bir husustur.

İlk Elektrikli Otomobil Hangi Marka?

Elektrikli şarj üniteleri ile şarj edilerek kullanılan yeni nesil araçlar son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle çok daha popüler olmaya başlasa da bu araçların icadı ve gelişimi yıllar öncesine dayanmaktadır. Dünya çapında geçmişe baktığımızda bu arabaların gelişimi 1984 senesinde “Electrobat” adındaki ilk elektrikli araba ile başlamıştır.

Teknolojinin her geçen gün kendisini geliştirmesi ve otomotiv sektörünün yenilenmesiyle birlikte ilk elektrikli araba modeli de sürekli geliştirilmiştir. Bu sayede dünya ülkelerinde yerli elektrikli otomobil markaları oluşmaya başlamış ve modellerin teknolojik özellikleri de her geçen gün daha ileri bir seviyeye taşınmıştır.

Birçok dünya ülkesi gibi Türkiye de otomotiv sektörünü geliştirmiş ve elektrikli otomobil şarj istasyonu ile şarj edilebilen yerli arabasını üretmek için çalışmalarına başlamıştır. Hızlı şarj istasyonları ile de kısa sürede şarj olabilen Togg, bu noktada kısa bir zaman önce Türkiye’nin ilk elektrikli yerli arabası olarak piyasaya sürülmüştür.

Çeşitli teknolojik özelliklere sahip olan Togg elektrikli araba, hızlı şarj olma özelliği sayesinde elektrikli araç şarj süresi de oldukça kısa olan modeller arasında yer alır. Kendi markasının şarj istasyonu ile şarj edilebilen Togg arabaları, aynı zamanda Vestel gibi yerli markaların elektrikli şarj istasyonları ile de şarj edilebilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.