Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Rehberi

Yazı İçeriği

Elektrikli otomobil şarj istasyonu, elektrikli araçların şarj edilerek çalışır hale gelebilmesi için üretilmiş olan şarj sistemi ekipmanıdır.

Geleceğin yeşil ve sağlıklı şehirlerinin mimarında teknolojinin de devasa bir gelişme göstermesiyle birlikte elektrikle çalışan çevre dostu araçlar her gün daha da popüler hale gelmeye başlamıştır. Elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek kullanılan elektrikli araçlarda geleneksel araçlarda bulunan içten yanmalı motorun aksine elektrik motoru ve elektrik enerjisinin depolandığı batarya sistemi bulunur. Dolayısıyla da bu araçların geleneksel araçlara kıyasla çalışma prensibi çok daha farklıdır.

Elektrikli otomobil şarj istasyonu modelleri teknolojik gelişmelerin ışığında otomotiv sektöründe çeşitli özelliklerde üretilebilmektedir. Bu sayede çevre dostu olan yeni nesil elektrikli otomobillerin şarj edilme süreci evde, otoparkta ya da alışveriş merkezi ve istasyonlar gibi kamuya açık alanlarda çok daha pratikleşmiştir.

Elektrikli Otomobil Nedir?

Elektrikli otomobil, fosil yakıt türlerinin aksine tüm enerjisini yenilenebilir enerji kaynağı olan elektrik enerjisinden alan çevre dostu araç modelidir. Elektrikli otomobillerde bulunan elektrik motoru, batarya sistemi ve benzeri gibi sistemler sayesinde elektrik enerjisi bataryaya depolanır ve elektrik motoru sayesinde kinetik enerjiye dönüştürülerek aracın hareket etmesi sağlanır.

Elektrikle çalışan otomobillerin en önemli özelliklerinin başında çevre dostu olmaları gelmektedir. Geleneksel araçların aksine karbon salınımı yok denecek kadar az olan elektrikli araç modelleri, doğaya emisyon salınımı yapmadığından çevre kirliliğini önlerken diğer yandan sessiz motoru sayesinde gürültü kirliliğine karşı da hassas davranır.

Sürdürülebilir ulaşım ve modern şehirler için büyük bir adım olan elektrikli araçlar, elektrik şarj istasyonları sayesinde güvenle ve hızlı bir şekilde şarj edilebilmektedir. Hızlı şarj olurken aynı zamanda temiz ulaşım için önemli bir çözüm olan elektrikli otomobiller, her geçen gün çok daha hızlı bir gelişim sürecine girmeye devam etmektedir.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli otomobil şarj istasyonu, kısacası elektrikle çalışan arabaların şarj edilmesi ve bu arabaların çalışır vaziyete gelebilmesi için birincil gerekliliğe sahip olan ekipmandır. Elektrikli otomobil şarj istasyonu modelleri, sadece kamuya açık alanlarda kullanılmak üzere değil aynı zamanda ev tipi kullanıma uygun olarak otopark, alışveriş merkezi gibi mekanlarda da kullanılmaya uygundur.

Elektrikli otomobil şarj istasyonları, ev tipi prizlerin olduğu her yerde güvenle kullanılabilen ürünler olmakla birlikte bu alanda ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Ancak diğer yandan elektrikli otomobil modellerinin de günümüzde geniş bir çeşitliliğe sahip olması sebebiyle tercih edilecek elektrikli otomobil şarj istasyonunun araca uyumlu olması son derece dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Modelleri

Elektrikli otomobil şarj istasyonu ya da diğer adıyla elektrikli araç şarj üniteleri, içerisinde onlarca farklı modeli barındıran ve dolayısıyla da kullanıcılarına çeşitli teknik özellikler sunan şarj sistemleridir. Bu nedenle elektrikli aracınız için bireysel kullanıma uygun bir şarj istasyonu tercih edecekseniz öncelikle aracınızın modelini, teknik özelliklerini ve şarj istasyonunu nerede nasıl kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Elektrikle çalışan elektrikli arabalar için şarj istasyonları seçenekleri arasında taşınabilir ve sabit şarj istasyonları bulunurken aynı zamanda teknik özellikler bakımından AC ve DC olmak üzere iki farklı güç çıkışına sahip modeller de yer almaktadır. Dolayısıyla da bu noktada araç özellikleri ve beklentiler tercih sırasında büyük öneme sahip olmaktadır.

Taşınabilir Şarj İstasyonları

Elektrikli araç kullanıcıları için taşınabilir şarj istasyonları son derece işlevsel ve kullanışlı olan sistemlerdir. Taşınabilir şarj istasyonlarını küçük ölçülerde olmalarıyla birlikte taşımak ve araç bagajında muhafaza etmek de son derece kolaydır. Bu nedenle uzun yolculuklarda ya da aciliyet gerektiren durumlarda taşınabilir şarj istasyonu modelleri adeta hayat kurtarıcı niteliktedir.

Taşınabilir şarj istasyonları adından da anlaşılabileceği gibi küçük boyutlarda olduğundan kolay taşınabilir olmasıyla birlikte aynı zamanda ev tipi prizin olduğu her yerde kullanımı da oldukça kolaydır. Farklı model ve özelliklerde üretilen bu modellerin bazıları doğrudan ev tipi prize takılarak kullanılabilirken bazı modelleri ise prize gerek duymadan sadece güneş enerjisi ile kullanılabilmektedir.

Elektrikli otomobil şarj istasyonları başta olmak üzere daha birçok elektrikli araç ekipmanı konusunda lider firma olan Bolt Energy Solutions bünyesinde taşınabilir şarj istasyonu olarak;

Sabit Şarj İstasyonları

Sabit şarj istasyonları, kurulum gerektiren ve bir yere monte edilerek sabit bir noktada kullanılan elektrikli otomobil şarj istasyonu modelleridir. Sabit şarj istasyonları modelleri içerisinde AC şarj istasyonları ya da DC şarj istasyonları gibi farklı modeller yer almaktadır. Ancak sabit şarj istasyonu modellerinin birçoğu yüksek güç akımına sahip olarak üretilmektedir. Bolt Energy Solutions kalitesi ve güvencesi ile sabit şarj istasyonları tercih etmek istiyorsanız;

AC Şarj İstasyonları

Alternatif akıma sahip olan AC şarj istasyonları, aynı zamanda ev tipi tüm prizlerde sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışan sistemlerdir. AC şarj istasyonları, elektrik prizinden çektiği alternatif akımlı elektrik enerjisini içerisindeki dönüştürme sistemini kullanarak doğru akıma çevirir ve elektrikli arabanın bataryasında depolar. Bu sayede elektrik otomobil şarj olma süreci güvenli hale getirilir.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ve aynı zamanda müşterilerine daima birinci sınıf kalite ürünler sunan Bolt Energy Solutions bünyesinde AC şarj istasyonları olarak;

 • Juice Booster 2 Basic Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 2 EV Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 2 TR Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Booster 3 Air Basic Set Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Charger Me Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Optimal Set AC Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Standart & Schuko Adaptör Set AC Taşınabilir Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • NRGKick 22 kW Standart AC Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • TeltoCharge 22kW Kablolu Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • TeltoCharge 22kW Soketli Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Vestel EVC04-AC22 22 kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu modelleri AC şarj istasyonları bulunmaktadır. Eğer aracınız için AC akımlı şarj istasyonu tercih etmek istiyorsanız bu modeller arasından taşınabilir ya da sabit olan çeşitli özelliklere sahip AC şarj istasyonu tercih edebilirsiniz.

DC Hızlı Şarj İstasyonları

DC hızlı şarj istasyonları, adından da anlaşılabileceği üzere şarj sürecini daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştiren şarj istasyonlarıdır. Yüksek akım gücüne sahip olan bu şarj istasyonları, aynı zamanda hızlı şarj istasyonları olup şarj süresini neredeyse yarı yarıya kısaltma özelliğine de sahiptir.

Şarj yoğunluğunun fazla olduğu otopark, alışveriş merkezi ya da şehirlerarası şarj istasyonları gibi kamuya açık alanlarda sıklıkla tercih edilen DC şarj istasyonları, aynı zamanda ev tipi kullanıma da uygun olarak üretilmektedir. Bu noktada Bolt Energy Solutions;

 • Juice Ultra 150kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
 • Juice Ultra 300kW Elektrikli Araç Şarj İstasyonu olmak üzere müşterilerine birinci sınıf iki farklı DC hızlı şarj istasyonları modelleri sunmaktadır.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Fiyatları

Elektrikli araba şarj istasyonu fiyatı, elektrikli otomobil kullanan ve aynı zamanda elektrikli otomobil şarj istasyonu ihtiyacı olan kişiler tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Ancak bu konuda tek ve tüm ürünler için genel-geçer bir fiyat verebilmek mümkün değildir. Zira fiyatlar üzerinde etkili olan birçok değişken faktörün olduğunu söylemek mümkündür.

Elektrikli otomobil şarj istasyonu fiyatlarının değişkenlik göstermesinin temel nedenlerinin başında şarj istasyonlarının priz sayısı, akım gücü ve benzeri gibi teknik özellikleri yer alır. Ayrıca şarj istasyonları taşınabilir ve sabit, DC hızlı şarj istasyonları ve AC şarj istasyonları olarak çeşitli özelliklerde üretilir.

Modeller arasında taşınabilir şarj istasyonları daha işlevsel ve pratik olmakla birlikte DC akımlı hızlı şarj istasyonları da şarj süresini yarı yarıya düşürmektedir. Dolayısıyla da bu modeller sabit şarj istasyonlarına ve AC akımlı şarj istasyonlarına göre daha yüksek fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

Her ne kadar çeşitli özellikler doğrultusunda elektrikli otomobil şarj istasyonu modellerinin fiyatları artsa da modeller arasında şarj sürecini güvenle yöneten ve ekonomik fiyatlara sahip modeller de yer almaktadır.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Açmak

Temiz ve yeşil şehircilik planlamasında yapılan teşviklere ek olarak aynı zamanda yakıt tasarrufunun çok fazla olmasıyla elektrikli araç kullanımına yönelen kullanıcıların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Dolayısıyla da tıpkı geleneksel araçların yakıt ihtiyacını karşılamak için kurulan akaryakıt istasyonları gibi elektrikli otomobil şarj istasyonu noktalarına olan ihtiyaç da sürekli artmaktadır.

Elektrikli araç şarj istasyonuna olan ihtiyacın artmasıyla birlikte devlet girişimcilere çeşitli teşvikler sunmaktadır. Bu teşvikler doğrultusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrikli araç şarj istasyonu açmak ve işletmeciliğini yapmak isteyen girişimciler için tüm detaylar yönetmelikte açıklanmıştır. Yönetmelikteki detaylara uygunluk gösteren girişimcilerin ise şarj istasyonu açarak işletmeciliğini yapabilmeleri mümkün olabilmektedir.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Maliyeti

Elektrikli araç şarj istasyonu maliyeti birçok hususa göre farklılık gösterebilmektedir. Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyetini etkileyen en önemli husus öncelikle şarj istasyonunun bireysel mi yoksa kamuya açık olarak mı kurulacağıdır. Eğer bireysel kullanım amacıyla kurulum yapılacak ise maliyeti değişken faktörlere de bağlı olarak daha düşük seyredebilir. Ancak kamuya açık bir şarj istasyonu kurmak ve işletmeciliğini yapmak isteyenler için yatırım maliyetinin çok daha fazla olabileceğini söylemek mümkündür.

Genel olarak şarj istasyonlarının priz sayısı, enerji çıkış gücünün ne kadar olduğu gibi teknik özellikler ve diğer yandan şarj istasyonunun kurulacağı konumun alt yapı özellikleri gibi hususlar da maliyet üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Şayet şarj istasyonu kurulacak olan konumun alt yapısı hazırsa bu durumda maliyetin biraz daha düşük olması muhtemeldir.

Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Bayilik

Elektrikli otomobil şarj istasyonu bayilik girişimi son dönemlerde elektrikli araç kullanımının popüler hale gelmesiyle girişimciler tarafından çok daha fazla ilgi odağı haline gelmiştir. Ancak bu konuda yatırım yapmak ve bayilik açmak isteyenler için başvuru süreci uzun bir süreçtir. Öncelikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından hazırlanmış olan “Şarj Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında belirtilen tüm hüküm ve şartların uygun olması gereklidir.

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği almak isteyen girişimciler Şarj Hizmetleri Yönetmeliği’ne uygun olduğu takdirde ve gerekli teminatı yatırabildiği takdirde 49 yıl süre ile bayilik lisansı alabilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.