Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
En Uzun Menzilli Elektrikli Araba

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

En uzun menzilli elektrikli araba, özellikle uzun yol sürüşlerinde yakıt tasarrufu etmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Elektrikli araba modelleri, günümüzde elektrikli taşıtlara olan rağbetin artmasıyla birlikte her marka tarafından farklı modellerde üretilmeye başlanmıştır. Elektrikli taşıtlar, tüm enerji ihtiyacını elektrik enerjisinden karşılar ve bu sayede benzin ve motorin ile çalışan araçlara kıyasla yakıt tasarrufu sağlar. Bu sebeple hem ekonomiye hem de çevreye dost olan taşıtlardır. 

Elektrikli otomobil modelleri, her marka tarafından farklı teknik özelliklerde üretilebildiğinden menzil, batarya kapasitesi gibi teknik özellikler değişkenlik gösterebilmektedir. Kısa menzilli araçlar genellikle şehir içi kullanımına uygun olarak üretilirken uzun menzilli araçlar ise uzun yol sürüşleri için tasarlanmaktadır. 

Elektrikli taşıtlar, elektrikli araç şarj istasyonu noktalarında şarj edilebileceği gibi aynı zamanda ev tipi için üretilmiş olan elektrikli araç şarj üniteleri ile de kolayca şarj olabilmektedir. Uzun yol sürüşleri için alternatifler arayan sürücüler için ise uzun menzile sahip modeller çok daha fazla ilgi görmektedir. 

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba: Elektrikli Araba Menzilleri

Elektrikli araba modellerinin her birisi farklı menzil özelliklerine sahip olabilmektedir. Araçların menzil özellikleri birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Menzil uzunluğunu etkileyen en önemli faktörlerin başında batarya kapasitesi gelir. Batarya kapasitesi ne kadar yüksek olarak menzil de aynı oranda yüksek olacaktır. 

Hızlı sürüş modları, daha çok enerji tüketimine neden olacağından aynı zamanda menzilin de düşmesine sebebiyet verebilir. Diğer bir deyişle; düşük hız ayarında sürüşler menzilin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. 

Yağış, nem, rüzgar ve benzeri gibi hava koşulları menzil üzerinde doğrudan etki gösterir. Şöyle ki; soğuk hava koşulları bataryanın daha hızlı boşalmasına neden olacağından soğuk havalarda sıcak havalara göre menzil daha kısa olabilmektedir. 

İnişli ve çıkışlı yol profilleri ve sürüş sırasında yol tırmanışı gibi faktörler de bataryanın daha hızlı bitmesine dolayısıyla da menzilin kısalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte düz ve aşağı yön sürüşlerde menzilin artabileceğini söylemek de mümkündür. 

Tüm bunların yanı sıra menzil üzerinde etki eden durumlardan birisi de araçta bulunan donanımlardır. Sürüş esnasında ısıtma sistemleri ve klima sistemlerinin çalışması elektrik enerjisinin tüketimini de arttırır. Bu durum haliyle menzilin düşmesine ortam hazırlar. 

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba: Elektrikli Araba Menzil Arttırma

Elektrikli araçların özellikleri arasında ortalama ve maksimum menzil özelliği belirtiliyor olsa da sürüş ve yol özellikleri gibi farklı durumlara göre menzil düşebileceği gibi artabilmektedir. Menzili arttırmak için basit yöntemler uygulamak mümkündür. 

Öncelikle aniden hızlanmamak, ani fren yapmamak yani verimli sürüş yapmak aynı zamanda enerji tüketimini düşürebileceği gibi menzilin de artmasını sağlayacaktır. Elektrikli araçlarda regeneratif frenleme sistemi vardır. Bu frenleme sistemi, fren sırasında kinetik enerjiyi elektriğe çevirerek bataryayı şarj etmeye başlar. Bu de menzilin sürekli artmasını sağlar. 

Ağır yük taşıyan elektrikli arabalarda menzil genellikle daha kısa olmaktadır. Bunun sebebi, ekstra taşınan yüklerin aynı zamanda arabanın ağırlığı arttırmasıyla birlikte enerji tüketimini de arttırıyor olmasıdır. Araç içindeki hava direncini düşürmek aynı zamanda aerodinamik oranını dengede tutmaktır. Bu sebeple cam ve kapılar kapalıyken aerodinamik dengede olacağından menzilin de artması sağlanacaktır. 

Yüksek ve geniş kapasiteli bataryalar çok daha fazla elektrik enerjisi depolama özelliğine sahiptir. Batarya ne kadar yüksek kapasiteli olursa menzil de o kadar uzun olacaktır. Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda ekonomik sürüş modları kullanarak sürüş tarzını belirlemek de enerji tüketimini azaltırken menzili arttıracaktır. 

Elektrikli araba şarj istasyonu noktalarını hesaplayarak sürüş yapmak da enerji tüketimi ile menzili doğru oranda ayarlamak adına oldukça önemlidir. 

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba: Tesla Elektrikli Araba Menzili

Tesla elektrikli otomobil modelleri, genellikle üst düzey teknolojik tasarımlarda üretilen modellerdir. Dolayısıyla da Tesla modellerinde bulunan bataryaların kapasiteleri yüksek, şarj alt yapısı ise gelişmiş düzeydedir. 

Genel olarak Tesla modelleri uzun menzilli modellerdir. Ancak sürüş modları, yol ve hava koşulları enerji tüketimini etkileyeceğinden menzilin de uzamasına ya da kısalmasına ortam hazırlamaktadır. Tesla elektrikli araba modellerinin menzili ortalama olarak 400 ila 600 km arasında belirttiğimiz faktörlere de bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca hızlı şarj istasyonları ile hızlı şarj olma özelliğine sahip olan Tesla elektrikli araçların menzilini arttırmak mümkün olmaktadır. Hızlı şarj istayonu maliyeti, şarj süresine göre farklılık gösterebilmektedir. 

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba: BMW Elektrikli Araba Menzil

BMW markası, kullanıcılara geniş yelpazede birbirinden farklı modeller ve özelliklerde elektrikli araçlar sunmaktadır. Söz konusu modellerin tasarım ve teknik özellikleri farklı olduğundan menzil değerleri de farklılık göstereceğinden her BMW modeli için aynı menzil özelliğine sahip olduğunu söylemek mümkün değildir. 

Genel olarak tüm markaların modellerinde olduğu gibi BMW modellerinde de aracın modeli, batarya kapasitesi, elektrikli araç şarj süresi, yol ve sürüş özellikleri menzil üzerinde doğrudan etkilidir. Buna göre BMW elektrikli araba modellerinin menzili 260 km ile 600 km  arasında değişkenlik göstermektedir. 

En Uzun Menzilli Elektrikli Araba: En Uzun Menzilli Elektrikli Araba 2023

Elektrik şarj istasyonları ile enerji ihtiyacını karşılayan elektrikli taşıt modelleri, farklı özelliklerde üretilerek özellikleri doğrultusunda farklı fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Gelişen üretim teknolojisi ile birlikte yeni üretilen modellerin de özellikleri geliştirilmeye başlanmıştır. 

2023 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Geely markasının Zeekr 001 modeli ise kayıtlara en uzun menzilli elektrikli araba olarak geçmiştir. Geely markasının Zeekr 001 modeli tam dolu şarj ile 1.032 km menzile ulaşmaktadır. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.