Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
İlk Elektrikli Araba

İlk Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

İlk elektrikli araba, 19, yüzyılın sonlarına doğru üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın başlarında büyük ilgiyle kullanılmaya başlanmıştır. 

Elektrikli araba modelleri, günümüzde çevreci yeni nesil arabalar olarak oldukça ilgi görmektedir. Tüm dünya genelinde büyük ilgi gören ve elektrikli araç istasyonu ile şarj edilerek %100 elektrik enerjisiyle çalışan araçlar birçok araba markaları tarafından üretilmektedir. Hatta öyle ki; teknolojinin gelişmesiyle üretilen elektrikli araba modelleri her gün çok daha üst düzey özelliklere sahip olmaktadır. 

Günümüzdeki özelliklere sahip olmasa da ilk elektrikli araç 19. Yüzyılların sonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak otomotiv sanayisinin her geçen gün kendisini geliştirmesi doğal olarak günümüzdeki modellerin de daha gelişmiş bir seviyeye ulaşmasına ortam hazırlamıştır. 

İlk Elektrikli Araba Ne Zaman Üretildi?

Elektrikli arabaların üretimi, elbette günümüzdeki seviyeden başlamamıştır. Günümüzde kullanılan son siste ve son teknolojiye sahip olan elektrikli arabaların bu noktaya gelmesinde oldukça göz alıcı ve şaşırtıcı bir üretim ve gelişim serüveni etkili olmuştur. İlk olarak at arabasından lokomotife daha sonrasında ise dört tekerlekli elektrikli arabalara doğru uzun bir üretim geçmişinden söz etmek mümkündür. 

Tarihteki ilk elektrikli araba, Amerika’da henüz bir markası olmamakla birlikte 1835 yılında üretilmeye başlanmıştır. Elektrik enerjisiyle çalışan ilk araba, Thomas Davenport tarafından icat edilmiştir. Birer tane pivot ve pil, iki tane elektromıknatıs ile üretilen elektrikli araba modeli aynı zamanda bir lokomotif formundaydı. Her ne kadar günümüzde ilk elektrikli araba olarak nitelendirilse de o dönemlerde basit bir araba olarak görülse de aslında pille çalışan bir lokomotif olarak dönemin de en iyi icatlarından birisi olmuştur. 

18. yüzyılın sonlarında elektrikle çalışan arabalara yönelik yapılan çalışmalar sadece Amerika ile sınırlı değildir. Diğer yandan İskoçya’da da birçok bilimsel çalışma yapılmış ve İskoçyalı Robert Anderson da ilk elektrikli araba örneğini üretmeyi başarmıştır. Fakat Robert Anderson’un ürettiği model başarısızlıkla sonuçlanarak tarihe gömülmüştür. Diğer yandan Thomas Davenport’un ürettiği ilk elektrikli otomobil, geliştirilerek günümüze kadar farklı formlarda gelebilmeyi başarmıştır. 

İlk Yerli Elektrikli Araba

Türkiye’nin ilk yerli arabasına yönelik girişimler 2015 senesinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından başlatılmıştır. Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen yerli elektrikli araba projesi kapsamında üretilen ilk elektrikli araba olan TOGG, tamamen milli ve yerli arabadır. 

2019 yılının 27 Aralık tarihinde Gebze Kocaeli’deki tesiste ilk yerli ve milli araba olan TOGG SUV modeli tanıtıma çıkarılmıştır. Prototip olarak üretilen ve tanıtımı yapılan TOGG, elektrik şarj istasyonları ile şarj edilerek elektrik enerjisiyle çalışan %100 elektrikli arabadır. TOGG yerli arabasının seri üretimleri ise 2022 yılı itibari ile başlamıştır.

Cumhurbaşkanlığı kontrolünde yürütülen TOGG projesinin araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülebilir çözümlerle devam ettirilmektedir. Dolayısıyla da hem sürdürülebilir çözümler hem de TOGG’un yerli ve milli olması sebebiyle TOGG, ilk günden bu yana büyük ilgi görmeye başlamıştır. İlk yerli arabaların satışları ve seri üretimleri de 2022 yılında resmi olarak başlamıştır. 

İlk Elektrikli Araba Hangi Marka?

Dünya çapında ilk yerli araba Amerika’da Thomas Davenport tarafından üretilmiştir. Ancak ilk üretilen elektrikli araba bir lokomotif formunda olduğundan her ne kadar o dönemin şartlarına göre üretilmiş elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj ediliyor olsa da araba olarak nitelendirilmemiştir. Dolayısıyla da ilk arabanın markası olduğunu söylemek de mümkün değildir. 

Türkiye’nin ilk yerli ve milli arabasının markası ise TOGG’dur. TOGG, Türkiye Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilmiştir. Prototip olarak üretilerek 2019 yılında tanıtımı yapılmış olan TOGG, üst düzey teknik ve tasarım özelliklerine sahip olmakla birlikte aynı zamanda elektrikli araç şarj süresi de oldukça hızlıdır. 

İlk Elektrikli Araba Kim İcat Etti?

İlk elektrikli arabayı Amerika’da yaşayan ve Vermont demirci olan Thomas Davenport’tur. Uzun uğraşlar ve çalışmalar neticesinde Thomas Davenport, önce DC elektrikli araba motorunu üretmiş daha sonrasında lokomotif şeklindeki elektrikli arabayı üretmiştir. 

Thomas Davenport’un ürettiği DC (Doğru Akım) elektrik motoru ise günümüzde modern elektrikli taşıtların hızlı şarj olmasını sağlayan DC akımlı hızlı şarj istasyonları üretiminde kullanılmıştır. Bu sebeple aslında Amerikalı bir demirci iken Thomas Davenport, günümüzün yeni nesil çevreci araçları için ciddi bir zemin oluşturmayı başarmıştır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti şarj süresine göre farklılık gösterebilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.