Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Mini Elektrikli Araba Modelleri

Mini Elektrikli Araba Modelleri

Yazı İçeriği

Mini elektrikli araba modelleri, küçük boyutları sayesinde kolay kullanım ve aynı zamanda keyifli sürüş deneyimi sunan modellerdir.

Mini elektrikli araba modelleri, diğer araçlara göre daha küçük boyutlarda üretilmiş olup kompakt tasarıma sahip olan modellerdir. Dolayısıyla da gerek kolay kullanımı gerekse boyutları sayesinde kolay park etme özelliği sayesinde özellikle şehir içi trafiğinde oldukça kullanışlı araçlardır.

Elektrikli mini arabalar, içerisinde elektrik motoru olup %100 elektrik enerjisiyle çalışan arabalardır. Ayrıca tasarımında bulunan akü sayesinde elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edildiğinde tüm elektrik enerjisini aküde depolar. Böylece çalışma esnasında ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi aküsündeki elektrik enerjisinden karşılar.

Elektrikli mini araba modelleri, adından da anlaşılabileceği gibi daha küçük boyutlarda üretilmekle birlikte dolayısıyla da kişi kapasitesi daha az olan araçlardır. Diğer elektrikli araç modeller ile karşılaştırıldığında elbette fiyatları da diğer araçlara göre daha düşük minvaldedir. Özellikle motor gücünün ve batarya kapasitesinin düşük olduğu araçlar çok daha uygun fiyatlar ile satıldığından aynı zamanda ekonomik segmentte bulunan araçlardır.

Mini Elektrikli Araba Nedir?

Mini elektrikli araç, küçük boyutlarda olan ev aynı zamanda elektrik enerjisiyle çalışan yeni nesil taşıt modelidir. Söz konusu arabalar boyutlarının küçük olmasının yanı sıra aynı zamanda motor gücünün ve batarya kapasitesinin de küçük olması sebebi ile özellikle şehir içi kullanımı için son derece ideal ve ekonomik seçenekler arasında yer alır. Çevre dostu olan elektrikli mini araçlar, tamamen enerji verimliliği odaklı olarak üretilmiş olup ayrıca yoğun şehir içi trafiğinde dahi keyifli sürüş deneyimi ve kolay park etme imkanı sunar.

Mini Elektrikli Araba Özellikleri

Mini elektrikli otomobil çeşitleri, benzin ya da motorin gibi fosil yakıtlar çalışan araçlarla kıyaslandığında elektrik enerjisiyle çalıştıklarından karbon emisyonu yok denecek kadar az olan çevre dostu araçlardır. Fosil yakıtlı araçlara göre mini elektrikli araba modellerinin enerji tüketimi daha düşük düzeyde olduğundan özellikle işletme maliyetlerini büyük oranda aşağı çekmektedir.

Mini elektrikli araba modelleri, küçük boyutlarda tasarlandıklarından aynı zamanda diğer araçlara göre daha çeviktir. Bu sayede özellikle şehir içi gibi yoğun trafiklerde söz konusu arabaların manevra kabiliyeti çok daha yüksektir. Bu da aynı zamanda keyifli bir sürüş deneyimini beraberinde getirir.

Mini elektrikli araba modelleri, elektrik motoru ile üretilir. Fosil yakıtlarla çalışan içten yanmalı motora sahip arabalara göre tasarımında hareketli parça çok daha az olduğundan bakım ihtiyaçları da aynı oranda daha azdır. Şehir içi ulaşım için akıllı tercihler arasında yer alan mini elektrikli araba modelleri, sessiz çalışması sayesinde şehir içinde gürültü kirliliğini de minimalize eden modeller arasında yer alır.

Elektrikli Mini Araba Modelleri

Mini elektrikli araba modelleri, ufak boyutları ve kompakt tasarımları sayesinde özellikle şehir içi ulaşımına ekonomik çözümler arayanlar için verimli tercihler arasında yer alır. Çevikliğin yanı sıra kolay hızlı manevra ve kolay park özelliği sunan mini elektrikli arabalar, elektrik şarj istasyonları ile şarj edilerek şehir içinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Mini elektrikli araba modelleri ürün yelpazesi oldukça geniş bir kategoridir. Özellikle şehir içi trafiğinde çokça tercih edilen modeller olması neredeyse elektrikli araba üretimi yapan tüm markaları mini elektrikli araba üretimine yönlendirmiştir. Dolayısıyla da elektrikli mini araba arayışı içinde olanlar için seçeneklerin çeşitli olduğunu söylemek mümkündür.

4 Tekerlekli Elektrikli Mini Araba Modelleri

4 tekerlek ile üretilmiş olan birçok mini elektrikli araba modeli mevcuttur. Küçük boyutlarına bağlı olarak iç mekanı diğer araçlara göre daha minimal olan bu arabalar arasında küçük boyutlarına rağmen çeşitli teknolojik özellikleri sayesinde seyahat keyfini çok daha arttırmaktadır. Günümüzde Fiat, Citroen Smart ve benzeri gibi tüm markaların mini boyutlarda 4 tekerlekli elektrikli araba tasarımları mevcuttur.

2 Kişilik Mini Elektrikli Araba Modelleri

2 kişilik mini elektrikli araba modelleri, boyutları ile birlikte iç mekanı da daha küçük olan modellerdir. Haliyle 4 tekerlekli elektrikli araçlara göre çok daha uygun ücretler ile satışa sunulan modeller arasında yer alır. 2 kişilik elektrikli mini arabaların batarya kapasitesi ve motor gücü genellikle şehir içi kullanımına uygun olduğundan bu araçlar şehirler arası kullanımına hitap etmez. Hızlı şarj istasyonları ile de şarj olabilen 2 kişilik elektrikli mini arabalar, küçük bataryaya sahip olduklarından çok daha kısa sürede şarj olabilme özelliğine de sahiptir.

Mini (BMW Grubu) Mini Elektrikli Araba Modelleri

BMW grubu elektrikli mini araba modelleri denildiğinde akla ilk olarak estetik görünümü ve teknolojik özellikleri üst seviyede olan Mini Cooper Electric SE modeli gelir. Kompakt tasarımı ve şık görünümü ile 2019 yılında çıkmış olan Mini Cooper SE, şehir içi trafiğinde havalı ve göz alıcı bir görünüm sergiler.

Mini Cooper SE, iç mekan tasarımıyla da oldukça başarılı modellerden birisidir. Ferah bir iç mekan tasarımında opsiyonel direksiyon ısıtması, kullanıcı dostu bir arayüze sahip 8,8 inçlik dokunmatik ekran gibi teknolojik özellikler seyahat konforunu çok daha ileri bir boyuta taşıyor.

Smart Mini Elektrikli Araba Modelleri

Smart markasının elektrikli mini araba minvalinde Smart Fortwo ve Forfour olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor. Her iki model de markanın kompakt tasarıma sahip mini elektrikli araba modeli olmakla birlikte aynı zamanda teknolojik tasarımlar ile donatılmış modelleri arasında yer alır.

Smart Fortwo modeli, iki kişilik olup daha minimal boyutlara sahiptir. Smart ForFour ise yine küçük boyutlarda bir kompakt tasarıma sahip olan ancak 4 kişilik kapasiteye sahip şık ve teknolojik bir tasarımdır.

Fiat Mini Elektrikli Araba Modelleri

Birçok araba markası gibi Fiat markası da kullanıcı talepleri doğrultusunda elektrikli mini araba üretimi yapan markalar arasında yer alır. Fiat 500e modeli, markanın mini modelidir. 42 kWh bataryaya sahip olan Fiat 500e, 118 HP motor ve 320 km menzil özelliği sayesinde şehir içinde kullanılabilecek performansı yüksek modeller arasında yer alır.

Fiat 500e, AC ya da DC akımlı olan elektrikli araba şarj istasyonu ile kolay şarj edilebilme özelliğine sahip olmakla birlikte %80 doluluk oranına 35 dakika kadar kısa bir sürede ulaşabilmektedir.

Honda Mini Elektrikli Araba Modelleri

Honda markası, kullanıcılarına çeşitli tasarım özelliklerine sahip farklı elektrikli araba modelleri sunan yenilikçi markalar arasında yer alır. Geniş ürün yelpazesine sahip Honda markasının elektrikli mini araba olarak nitelendirilebilecek modeli ise en küçük ölçülere sahip Honda E modelidir.

222 km menzil ve 136 HP motor özelliğine sahip olan Honda E modelinin tamamen boş olan bataryası elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj edilerek 30 dk içerisinde %80 doluluk oranına çıkabilmektedir. Şık ve göz alıcı bir tasarıma sahip olan Honda E, aynı zamanda iç tasarımı teknolojik sistemlerle donatılmış üst segment modellerden birisidir.

Renault Mini Elektrikli Araba Modelleri

Renault markası, elektrikli mini araba ürün yelpazesine Twizy model ile girerek kullanıcılardan tam puan almayı başarmıştır. Twizy, Renault markasının 4 tekerlekli ve küçük boyutlarda kompakt tasarıma sahip mini araba modelidir.

Sadece elektrik motoru ile çalışan Twizy, %100 elektrikli yapısıyla şehir içi kullanımı için tasarlanmıştır. Fütüristik görüntüsü ve minimalist tasarımı ile dikkat çeken Twizy, aynı zamanda küçük boyutları sayesinde şehir içi gibi yoğun trafikte kolay manevra ve park etme özelliğine sahiptir. 17 HP ve 5 HP motor gücü olmak üzere iki farklı seçeneklerde sunulan Renault Twizy, kısa mesafelerde kullanılabilecek ideal ve ekonomik seçeneklerin başında gelir.

Peugeot Mini Elektrikli Araba Modelleri

Yenilikçi ve modern tasarımları ile göz dolduran Peugeot elektrikli araba modelleri içerisinde farklı özelliklere sahip birçok model yer alır. Modellerinde çeşitli teknolojik özellikleri kullanan Peugeot markası, elektrikli mini arabaların yanı sıra daha çok yine %100 elektrikli olan ve elektrikli şarj üniteleri ile şarj olabilen daha geniş ve uzun mesafelere uygun modeller tasarlamaktadır. Buna göre şehir içi mesafelerinin aksine Peugeot markasının tasarımı olan elektrikli arabalar ile 600 kilometreye kadar yol yapabilmek mümkün hale gelebilir.

Citroën Mini Elektrikli Araba Modelleri

Citroen markasının elektrikli mini arabası Ami modelidir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünya genelinde büyük bir beğeni toplayan Ami, adeta oyuncak görünümü sergileyecek kadar küçük boyutlarda olup aynı zamanda bir o kadar da konforlu ve şık bir tasarıma sahiptir.

Citroen markasının şehir içi kullanımı için özel olarak tasarladığı Ami, ki kişi kapasiteli olup 4 tekerlekli ve %100 elektrikli modeldir. Farklı özelliklere sahip farklı versiyonlar ile üretimi yapılabilen Citroen Ami modeli, batarya kapasitesinin şehir içi kullanımına uygun olarak daha küçük olması sebebi ile aynı zamanda elektrikli araç şarj süresi de oldukça kısadır.

Volkswagen Mini Elektrikli Araba Modelleri

Dünyaca ünlü olan ve tıpkı fosil yakıtlı araçları gibi elektrikli araç modelleri de büyük ilgi gören Volkswagen markası daha çok büyük segmentli modeller tasarlamıştır. Dolayısıyla da Volkswagen modelleri içerisinde mini elektrikli araba modelleri olarak nitelendirilebilecek kompakt tasarımlı modeller görmek şimdilik mümkün değildir.

Seat Mini Elektrikli Araba Modelleri

Volkswagen markasının bir alt markası olan Seat, genellikle orta ölçekli modeller tasarlıyor olsa da çıkarmış olduğu Seat Minimo mini elektrikli araba modeli ile ilgi çekmeyi başarmıştır. %100 elektrikli ve 2 kişi kapasiteli olan Seat Minimo, sahip olduğu entegre pil değişim özelliği sayesinde mobil şarj noktasına ihtiyaç duymadan dakikalar içerisinde şarj olarak 100 kilometreden fazla yol gidebilmektedir.

Sadece 2.5 metre uzunluğa sahip olan Seat Minimo, 5G teknolojisi ve Google asistan sesli komut özelliği gibi birçok teknolojik özelliği de iç tasarımında barındıran teknolojik modeller arasında yer alıyor.

Opel Elektrikli Mini Araba Modelleri

Opel markasının mini olarak değerlendirilebilecek orta ölçekli farklı elektrikli otomobil modelleri olsa da 2021 yılında çıkarmış olduğu Roks-e modeli tam bir SUM modelidir. SUM yani sürdürülebilir şehir içi mobilite aracı olarak nitelendirilen Opel Roks-e, Citroen AMİ modeli ile aynı alt yapıya sahip olmakla birlikte 5.5 kWh bataryası sayesinde 75 km sürüş mesafesi sunuyor.

Aracın kendi şarj kablosu ile tüm ev tipi prizlerde şarj olabilme özelliğine sahip olan Opel Roks-e mini elektrikli araba, küçük batarya sistemi sayesinde 3,5 saat gibi kısa bir sürede tam doluluk oranına ulaşabilmektedir. Citroen Ami ile benzer tasarım özelliklerine sahip olan Roks-e, Ami modelinden farklı olarak tersten açılan kapı tasarımına sahiptir. 8 beygir motor gücü ve 45 km/sa azami hız özelliklerine bakıldığında hem tasarım hem teknik özellikleri sayesinde aracın tam bir şehir mobilitesi olduğunu söylemek mümkündür.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.