Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Peugeot Elektrikli Araba

Peugeot Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Peugeot elektrikli araba tasarımları son dönemlerde iç tasarımı ve teknik özellikleriyle fazlasıyla ilgi gören tasarımlar haline gelmiştir. 

Elektrikli araba kavramı son yıllarda Türkiye’de ve diğer dünya ülkelerinde çok fazla telaffuz edilen taşıt modelini ifade eder. Elektrikli arabalar, adından da anlayabileceğimiz gibi klasik araçlardan farklı bir teknik özelliğe sahiptir. Klasik araçlar benzin ve motorin gibi fosil yakıtlarla çalışan ve içerisinde içten yanmalı motor olan araçlardır. 

Elektrikle çalışan arabalar ise elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek tamamen gücünü elektrik enerjisinden alan ve içerisinde elektrik motoru, batarya sistemi olan arabalardır. Dolayısıyla da söz konusu elektrikli araba modelleri, sıfır emisyon özelliği sayesinde çevre dostu olmakla birlikte diğer yandan yakıt giderleri konusunda da oldukça tasarruf sağlayan araçlardır. 

Elektrikli araç modellerinin dünya genelinde bu denli ilgi görmesiyle günümüzde birçok araba markası elektrikli otomotiv sektöründe üretime yönelmiştir. Söz konusu sektörde yatırım yapan araba markalarından birisi de Peugeot markasıdır. Peugeot markası, sektöre çeşitli teknik ve tasarım özelliklerde üretim yapmıştır ve markanın üretimleri halen devam etmektedir. 

Peugeot Elektrikli Araba Modelleri

Peugeot markası, elektrikle çalışan araba modellerinin üretimini yapan markalar arasında yer alır. Hatta üretmiş olduğu modellerin üst düzey teknolojiye ve tasarım özelliklerine sahip olması Peugeot markasının dünya genelinde ilgi görmesine de ortam hazırlamıştır. 

Peugeot elektrikli araçları arasında elektrik şarj istasyonları ile kolay ve hızlı bir şekilde şarj olabilen birçok farklı model vardır. Modellerin özelliklerine ve satışa sunulan bölgelere göre Türkiye elektrikli araba ücretleri de farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da araçlar arasında her beklentiyi karşılayabilecek ve her bütçeye uygun modeller bulmak da mümkün hale gelmiştir. 

Peugeot E-208

Peugeot e-208 modeli, markanın içten yanmalı motor ile üretmiş olduğu klasik araç olan 208 modelinin %100 elektrikli modelidir. 50 kWh batarya kapasitesi ve 136 HP motor gücü ile optimum verimlilik hedefleyen Peugeot e-208, 100 kilometrelik mesafede 14.7 kWh enerji tüketimi ile göze çarpıyor. 

Önden çekişli tek elektrik motoruna sahip olan e-208’in 0-100 km/s hızı ise 8.1 saniyedir. 260 Nm tork gücü ile 150 km/h maksimum hız yapabilen araç, AC şarj istasyonları ile 5 saat gibi bir sürede tam şarj olurken DC hızlı şarj istasyonları ile elektrikli araç şarj süresi 30 dakikadır. 

Hatchback ve teknolojik tasarımı ile göz dolduran Peugeot e-208, şehir içi kullanımının yanı sıra aynı zamanda büyük kapasiteli bataryası sayesinde sürüş tarzına ve hava koşullarına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 340 km menzil imkanı sunuyor. 

Peugeot Elektrikli Araba: Peugeot E-2008

Peugeot e-2008, markanın e-208 modeliyle benzer teknik özelliklere sahip olmakla birlikte markanın SUV modelidir. 136 HP motor gücü, 260 Nm tork gücü ve 50 kWh batarya kapasitesiyle üst düzey performans sergileyen e-2008, tek elektrik motoruna sahip olmasına rağmen 0-100 km/s hızına 8.5 saniyede ulaşabilmektedir. 

DC elektrikli araba şarj istasyonu ile 30 dakikada tam dolu şarj kapasitesine sahip olan e-2008, etkileyici SUV tasarımı ve teknolojik iç mekan tasarımıyla göz dolduran görüntüsü ve üst düzey performansı ile markanın tercih edilen elektrikli modelleri arasında yer alıyor. 

Peugeot Elektrikli Araba: Peugeot E-308

Orta boyu ve aileye uygun tasarımıyla tam bir aile arabası olan Peugeot e-308, markanın %100 elektrikli hatchback modelidir. 2023 yılında piyasaya sürülmüş olan e-308, ilk C segmentli model olmakla birlikte aynı zamanda 156 beygir gücündeki tek elektrik motoruna, 51 kWh kapasiteli bataryaya sahiptir. 

Tam dolu batarya ile ortalama 400 km menzil vaat eden e-308, 260 Nm tork gücüne sahiptir. DC elektrikli şarj üniteleri ile bataryasını 25 dakikada tam doldurabilen e-308, AC şarj istasyonları ile de 4.5 saatte tam şarj olabilmektedir. 

Peugeot Elektrikli Araba: Peugeot e-3008

Peugeot markasının en yeni modeli olan e-3008 elektrikli otomobil, 700 km menzil özelliği ile dikkatleri daha şimdiden üzerine çeken bir model haline gelmiştir. C segment SUV bir model olan e-3008, 98 kWh bataryası, 160 kW gücündeki motoru ile beklentilerin üzerinde performansa sahiptir. Ayrıca sahip olduğu 400V elektrik mimarisi ve 21 inç büyüklüğündeki dijital ekranı sayesinde tasarım özellikleri göz kamaştırıcı boyutlara ulaşmıştır. 

Peugeot Elektrikli Araba Özellikleri

Peugeot elektrikli arabaların özellikleri modellerine göre değişkenlik gösterir. Ancak marka, üretmiş olduğu elektrikli otomobillerde bazı özellikleri yaygın olarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Markanın modelleri %100 elektrikle çalışan ve sadece elektrik motoru ile tasarlanmış olan modellerdir. Bu tasarımı sayesinde araçlar sessiz olmakla birlikte aynı zamanda atmosfere karbon salınımı yok denecek kadar azdır. 
  • Modeller, evde ev tipi ya da halka açık elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj edilebilir modeller olmakla birlikte birçok modelde hızlı şarj seçeneği de bulunmaktadır. 
  • Peugeot elektrikle çalışan araba modellerinin menzil özellikleri batarya kapasitesi ve motor gücüne göre değişiklik gösterse de genellikle uzun menzilli ve şehirlerarası yolculuk için uygun olan modellerdir. 
  • Hızlanma konusunda oldukça atik yapısı ve sessiz sürüş özelliklerine sahip olan Peugeot modelleri; genel olarak üst düzey teknolojiye sahip bilgi ve eğlence, sürüş destek ve bağlantı özellikleri sayesinde sürüş deneyimini çok daha konforlu bir seviyeye çıkarmaktadır. 
  • Aerodinamik ve estetik özelliklere sahip olan Peugeot modelleri, sahip olduğu sistemleri sayesinde hava direncini ve enerji performansını da en üst seviyeye çıkarmaktadır. 
  • Markanın tasarlayarak ürettiği elektrikli otomobil modellerinin birçoğunda akıllı telefon uygulamalarıyla entegrasyon özelliğine sahip olması araçlarda uzaktan kontrol imkanı da sunmaktadır. 
  • Son olarak modellerde farklı şarj seçenekleri ve akıllı şarj yönetimi olduğundan araçların şarjını optimize etme imkanı da mevcuttur. 

Peugeot Elektrikli Araba Fiyatları

Peugeot Elektrikli Araba markası, bugüne kadar farklı özelliklerde ve tasarımlarda birçok farklı elektrikli araba modeli üretmiş olup markanın yapmış olduğu açıklamalara göre üretimleri de devam etmektedir. Peugeot, çeşitli özelliklerde her beklentiyi karşılayabilecek araçlar tasarlamıştır. Modellerin menzil özelliğini doğrudan etkileyen batarya kapasitesinin ve motor gücünün değişmesi, iç mekandaki teknolojik özellikler farklılık gösterdiğinden fiyatlar da farklılaşabilmektedir. 

Peugeot elektrikli arabaların fiyatları birçok değişkene göre farklı bantlarda seyreder. Batarya ve motor gücünün yanı sıra aynı zamanda araçların sahip olduğu diğer teknik özellikler, tasarım özellikleri, araç genişliği ve aracın dış tasarımı da fiyatlar üzerinde etkilidir. Ayrıca markanın araçları satışa sunulduğu bölgeye göre de fiyatlandırılabilmektedir. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.