Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Smart Elektrikli Araba

Smart Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Smart elektrikli araba modelleri, iki kişilik ve dört kişilik olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanmış kompakt tasarımlı modellerdir. 

Elektrikli araba modelleri, %100 elektrik enerjisiyle çalışan ve bu sayede sıfır emisyon özelliği sayesinde çevreye zarar vermeyen yeni nesil taşıtlardır. Sadece bir kablo sayesinde elektrikli araç şarj istasyonu ile kolayca şarj edilebilen elektrikli arabalar, benzin ya da motorin ile çalışan fosil yakıtlı araçlar ile kıyaslandığında çevreye zarar vermez.

Üretim teknolojisinin gelişmesi ve elektrikli araç modellerine artan talep ile birlikte günümüzde farklı menzil, batarya ve tasarım özelliklerine sahip elektrikli araba modelleri üretilmeye başlanmıştır. Elektrik şarj istasyonları sayesinde kolayca şarj olabilen %100 elektrikli taşıt modellerine markaların yaptığı yatırımlar da her geçen gün daha artmaktadır. Elektrikli taşıt sektörüne yatırım yapan Smart markası da iki farklı modeli ile piyasaya giriş yapmıştır. 

Smart Elektrikli Araba Modelleri

Smart elektrikli otomobil modelleri, elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj olabilen %100 elektrikli ve aynı zamanda kompakt tasarıma sahip olan modellerdir. Genellikle şehir içi kullanımına uygun modelleri olan Smart elektrikli araçlar, taşınabilir elektrikli araç şarj üniteleri sayesinde priz olan her yeri şarj istasyonu haline getirerek daha uzun menzil özelliğine de sahip olabilmektedir. 

Smart markası, elektrikli araçlarını EQ serisi ile çıkarmıştır. Bu nedenle de markanın %100 elektrikli araçları EQ Fortwo ve EQ ForFour olarak isimlendirilmektedir. 

Smart EQ ForTwo

2020 yılında çıkmış olan hatchback %100 elektrikli smart EQ Fortwo modeli, iki kişi kapasiteli olmakla birlikte 17.6 kWh batarya ve tam dolu şarj ile 159 km menzile sahiptir. AC akımlı elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj olma hızı 4.6 kW olmakla birlikte aynı zamanda elektrikli araç şarj süresi 4.5 saattir. 

11.6 saniye gibi kısa bir sürede 0-100 km/s hızına ulaşabilen Smart EQ Fortwo modeli, önden çekişli tek elektrikli araba motoru ile şehir içi kullanımına uygun olarak tasarlanmış kompakt bir tasarıma sahiptir. Az kapasiteli ve yüksek performanslı, şehir içi kullanımına uygun elektrikli araç arayanlar için son derece ideal seçeneklerden birisidir. 

Smart EQ ForFour

Smart EQ ForFour, Fortwo modeli gibi 2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulmuş bir Smart elektrikli araba modelidir. Hatchback ve %100 elektrikli olan Smart EQ Forfour, 4 kişi kapasiteli, 17.6 kWh bataryası ile şehir içi kullanımı için özel tasarlanmıştır. Tam dolu pil ile 153 km menzil özelliği olmakla birlikte aynı zamanda 4.6 kW AC (Alternatif Akım) şarj hızı ile ortalama 4.5 saatte tam şarj olabilmektedir. 

12.7 saniyede 100 km/s hız yapabilen Smart EQ Forfour, küçük ölçüleri ile kompakt tasarıma sahiptir. Kompakt ve ilgi çekici tasarımı sayesinde şehir içinde kullanımı, manevra kabiliyeti ve aynı zamanda park etme kolaylığı oldukça iyidir. 

Smart Elektrikli Araba Özellikleri

Smart elektrikli araba modelleri, genel olarak şehir içi kullanımı için tasarlanmıştır. Her modelde bazı farklılıklar olsa da Smart marka elektrikli arabaların bazı özellikleri tüm modellerde aynı olmaktadır. Öncelikle Smart elektrikli arabalar %100 elektrikli olmakla birlikte modeller arasında farklı sürüş modları bulmak mümkündür. 

Şehir içinde son derece hızlı ve çevik olan Smart elektrikli modellerin bataryaları her modelde farklılık göstermektedir. Ancak modeller tipik olarak şehir içi kullanımına uygun ve ortalama olarak 150 km menzil özelliğine sahiptir. 

Smart elektrikli arabalar, ev tipi prizlerde ya da hızlı şarj istasyonlarında kolayca şarj edilebilirken şarj süreleri modellerin batarya gücüne ve şarj gücüne göre farklılık gösterebilmektedir. Hızlı şarj istasyonu maliyeti de şarj süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Kompakt modeller olan Smart elektrikli araçlar, küçük ölçüleri sayesinde şehir içinde manevra ve kolay park özelliğine sahiptir. 

İki kişilik ve dört kişilik kapasiteye sahip olan modellerde iç tasarım özellikleri pratik kullanım imkanı sunarken aynı zamanda teknolojik özelliklerle donatılmış olup iç tasarımda akıllı telefon entegrasyon özelliği de bulunan dokunmatik ekranlar mevcuttur. 

Sürücü destek sistemleri bulunan Smart elektrikli otomobiller, sıfır emisyon özelliği ile son derece çevreci ve yüksek hava kalitesine sahiptir. 

Smart Elektrikli Araba Fiyatları 

Smart elektrikli arabalar, farklı model ve özelliklerde üretildiğinden aynı zamanda elektrikli araba fiyatları da aynı şekilde modelden modele değişebilmektedir. Sıfır modeller için ücretler genellikle modellerin menzil, batarya kapasitesi, iç mekan özellikleri, kişi kapasitesi gibi özelliklere göre ve aynı zamanda şehir ve ülkelere göre değişmektedir. 

İkinci el modellerin ise fiyatları ikinci el olan aracın kullanılmışlık seviyesine göre belirlenmektedir. İkinci el Smart elektrikli arabalar, galeriler tarafından satışa sunulmakla birlikte aynı zamanda sahibinden de satılabilmektedir. Bu durumda galeriler üzerine komisyon koyacağı için sahibinden alınan ikinci el Smart elektrikli otomobillerin benzerlerine göre daha uygun fiyatlı olabileceğini söylemek mümkündür. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.