Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Tek Kişilik Elektrikli Araba

Tek Kişilik Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Tek kişilik elektrikli araba, küçük boyutları ve kompakt tasarımlarıyla şehir içi kullanımına yönelik tasarlanmış elektrikli araba modelidir. 

Elektrikli araba modelleri günümüzde gerek teknik özellikleri gerekse yakıt tasarrufu ve ekonomikliği ile oldukça rağbet gören modellerin başında gelir. Elektrikli araç şarj istasyonu modelleri ile sadece bir prize kablo ile bağlanarak şarj olabilen modeller, tüm enerji ihtiyacını elektrik enerjisinden karşılamaktadır. 

Çevre dostu ve ekonomik olmasıyla tüm dünya genelinde ilgi gören elektrikli araç modelleri, farklı üretici markalar tarafından çeşitli özelliklerde ve donanımlarda üretilmektedir. Bu çeşitlerden birisi de tek kişi kapasitesi olan modellerdir. Diğer modellere göre daha küçük boyutlarda üretilen tek kişilik elektrikli araçlar, özellikle şehir içi trafiğinde kolay ve keyifli sürüş imkanı sunan modellerdir. İhtiyaçları doğrultusunda tek kişilik elektrikli arabalara yönelen kullanıcıların her geçen gün artması aynı zamanda birçok araba markasını bu yönde üretim yapmaya yöneltmiştir. 

Tek Kişilik Elektrikli Araba: Tek Kişilik Elektrikli Araba Modelleri

Elektrikli tek kişilik araba modelleri, şehir içi kullanımına yönelik yani kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanmış kompakt ürünlerdir. Kompakt tasarımlı elektrikli araçlar genellikle en az iki kişi kapasiteli üretilmiş olsa da modeller arasında elektrik şarj istasyonları ile şarj olabilen tek kişi kapasiteli arabalar bulabilmek de mümkündür. 

Tek kişilik elektrikli otomobil arayışında olan kullanıcılar için Renault ve Electra Meccanica markaları tek kişi kapasiteli elektrikli araba modelleri üretmiştir. Markaların üretmiş olduğu tek kişilik arabalar, şehir içinde kullanıma uygun ve aynı zamanda küçük boyutları sayesinde konforlu sürüş, kolay park etmek imkanı sunan modellerdir. 

Tek Kişilik Elektrikli Araba: Renault Elektrikli Tek Kişilik Araba

Renault Twizy e-tech, markanın tek kişilik olarak ürettiği şehir içi kullanıma uygun elektrikli otomobil modelidir. Aracın içerisinde sadece tek kişinin oturabileceği koltuk olması aracın daha da küçük boyutlarda ve kompakt boyutlarda bir tasarıma sahip olmasına ortam hazırlamıştır. 

6,1 kWh motor gücüne sahip olan Renault Twizy, maksimum 80 km hızlanma özelliğine sahiptir. AC akımlı elektrikli araba şarj istasyonu ile doğrudan prize takılarak 3,5 saatte sarj olabilmektedir. Ayrıca hızlı şarj istasyonları ile daha hızlı şarj olabilmektedir. Tam dolu şarj ile 100 km sürüş mesafesi sunabilmektedir. 

Tek Kişilik Elektrikli Araba: Solo Electric Vehicle

Solo Electric Vehicle, Kanada’da faaliyet gösteren Electra Meccanica markasının üretmiş olduğu %100 elektrikli ve tek kişilik araç modelidir. Adını da tek kişilik ve 3 tekerlekli olmasında ötürü “Solo” olarak almıştır. 

Karbonfiber gövde malzemesi sayesinde son derece hafif ve atik olan Solo Electric Vehicle modelinin 0-100 km/s hızlanma süresi 8 saniye olurken maksimum yapabileceği hız ise 130 km olmaktadır. Aracın üretiminde 16.1 kWh’lık lityum iyon batarya kullanılmıştır. Dolayısıyla da hava koşullarına ve sürüş tarzına göre değişkenlik gösterse de aracın tam dolu batarya ile ortalama menzili 160 kilometredir. Ayrıca küçük boyutlarda ve kompakt tasarımda üretildiğinden dolayı sürüş ve park etme açısından oldukça ergonomiktir. 

Solo Electric Vehicle, ev tipi olan 220V prizlere kablo ile bağlanarak elektrikli otomobil şarj istasyonları ile 3 saatte tam şarj olabilmektedir. Şehir içi kullanım için son derece işlevsel bir elektrikli otomobil olan Solo Electric Vehicle, iç tasarımıyla beklentileri üst seviyede karşılamaktadır. Araç içerisinde geri dönüş kamerası, bluetooth ve telefon şarjı için USB girişi gibi özellikler de bulunmaktadır.

Tek Kişilik Elektrikli Araba Özellikleri

Elektrikli araç şarj üniteleri ile kısa sürede şarj olabilen tek kişilik elektrikli otomobiller. Küçük ölçülere sahip tasarımlarda olmakla birlikte farklı özelliklere de sahip olabilirler. Ancak tek kişilik araçların genel olarak benzer özellikleri de vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tek kişilik arabalar küçük ölçülerde üretildiğinden kompakt tasarımlara sahip olmakla birlikte şehir içi kullanımına uygun ve park kolaylığı oldukça iyi düzeyde olan araçlardır. 
  • Araçlar %100 elektrikli olduğundan üretimlerinde sessiz çalışan ve sıfır emisyon özelliği olan elektrik motorları kullanılmıştır. 
  • Tek kişilik elektrikli otomobiller, sadece sürücü için dizayn edilmiş ve ikinci bir yolcu kapasitesi olmayan tasarıma sahiptir. Ayrıca genellikle maksimum hız seviyesi şehir içi hız sınırlarına uygundur. 
  • İç mekan tasarımı basit ve minimalist özelliklere sahip olsa da bazı modellerin iç tasarımında bluetooth, LCD ekran ve geri görüş kamerası gibi özellikler de yer alabilmektedir. 
  • Tek kişilik araçlar küçük boyutlarda olduğundan batarya kapasiteleri de küçüktür. Bu nedenle elektrikli araç şarj üniteleri ile 220 V ev tipi prizleri ile kısa sürede şarj edilebilir. 
  • Tek kişi kapasiteli olan elektrikli otomobiller, yakıt tasarrufu sunmasının yanı sıra işletme ve satın alma maliyetleri oldukça düşük olduğundan aynı zamanda ekonomik ulaşım seçeneğidir. 
  • Tek kişi kapasiteli ve basit tasarımlı araçlar olsalar da hava yastığı, çarpışma sensörü, ABS fren gibi farklı temel güvenlik sistemleri bulunmaktadır.
  • Küçük boyutlu kompakt tasarıma sahip olduklarından en yoğun şehir içi trafiğinde dahi manevra kabiliyeti ve park etme kolaylığı oldukça fazladır. 

Tek kişilik elektrikli arabalar küçük boyutlu araçlar olduğundan, üretimlerinde kullanılan elektrik motoru ve batarya sistemi de küçük kapasitelidir. Dolayısıyla, bu araçlar genellikle daha uygun maliyetli üretim süreçlerine sahiptir. Bu da elektrikli araba fiyatları açısından, tek kişilik elektrikli arabaların, daha geniş ve kapsamlı elektrikli araçlara göre daha uygun fiyatlı olmasını sağlamaktadır.

Araçların sıfır modelleri diğer modellere göre çok daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Ancak araçların modellerine, tasarım ve teknik özelliklerine göre de ücretler yine değişkenlik göstermektedir. Eğer ikinci el sahibinden araç alacak iseniz o halde yine aracın kaç kilometrede olduğu, hasar durumu ve benzeri gibi özellikler de ikinci el araçların satış fiyatı üzerinde doğrudan etkilidir. 

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.