Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Tesla Elektrikli Araba

Tesla Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Tesla elektrikli araba modelleri uzun menzilli, yüksek performanslı ve teknolojik donanımlarla donatılmış modellerdir. 

Elektrikli araba üretimleri ile birlikte dünya çapında tanınmaya başlanan Tesla markası, üst düzey teknolojiye sahip ve uzun menzilli elektrikli taşıtlar üretmektedir. Tüm teknolojik gelişmeleri elektrikli otomobil modellerine en iyi şekilde empoze eden Tesla modelleri de tıpkı diğer modeller gibi elektrikli araç şarj istasyonu ile şarj edilerek enerji ihtiyacını karşılamaktadır. 

Farklı elektrikli araba modelleri üreten Tesla markası, üst düzey teknolojik tasarımlara sahip olan elektrikli taşıtlarında yüksek kapasiteli batarya sistemleri kullanmıştır. Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünya genelinde çevre dostu elektrikli taşıtların büyük rağbet görmesi birçok araba üreticisi gibi Tesla markasının da geniş bir üretim yelpazesine sahip olmasına ortam hazırlamıştır. 

Tesla Elektrikli Araba Hangi Ülkenin?

Tesla markasının merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Tesla markası, Güney Afrika’da doğmuş ve girişimci olan Elon Musk tarafından kurulmuştur ve üretim merkezleri de Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. 

Tesla, ABD başta olmak üzere özellikle Çin ve Avrupa ülkeleri gibi pazarlarda geniş bir alana sahip olmaktadır. Ancak Tesla’nın faaliyetleri bu ülkelerle sınırlı değildir. Modelleri ile popüler olan Tesla markasına tüm dünya genelinde büyük bir ilgi olduğundan Tesla elektrikli araç modelleri genellikle tüm dünya ülkelerinde satışa sunulmaktadır. 

Tesla Elektrikli Araba Modelleri

Tesla elektrikli araba modelleri, genellikle uzun menzil ile yüksek verimliliğe sahip batarya sistemlerine sahiptir. Ayrıca araçların iç tasarımı son sistemin teknolojik tasarımlar ile donatılmıştır. Farklı modellerini kullanıcılarının beğenisine sunan Tesla üreticisi, bu sayede tüm dünya ülkelerinde popüler olan ve ilgi gören markalardan birisi haline gelmiştir. 

Tesla markası, güncel olarak model S, model X, model Y ve model 3 olarak 4 farklı modelin üretimini yaparak satışa sunmaktadır. 

Tesla Model S

Tesla Model S, 2,1 sn de 100 km/s hızlanma özelliğine ve maksimum 600 km menzile sahiptir. 322 km/s hızına kadar hızlanabilen Model S, 1.020 beygir gücündeki elektrikli araba motoruna sahiptir. Yüksek performans ve verimlilik ön planda tutularak üretilmiş olan Model S, sedan tipi tasarıma sahip olmakla birlikte aynı zamanda teknolojik tasarımlarla donatılmış ferah ve geniş bir iç mekana sahiptir. 

Tesla Model X

Tesla üreticisinin SUV modeli olan Model X, kanatlı arka kapı tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken eşsiz bir tasarıma sahiptir. Yüksek performansa ve geniş iç mekana sahip olan Model X; iç mekanında son sistem dokunmatik panel ve güvenlik sistemlerine sahiptir. 

543 km menzile sahip olan Model X, 1.020 beygir gücüne sahip elektrik motoru sayesinde 2,6 saniye gibi kısa bir sürede 0-100 km’s hızlanma özelliğine ve 9,9 sn ¼ mil özelliğine sahiptir. 

Tesla Model Y

Tesla’nın güvenlik için özel olarak tasarlanmış olan modeli Model Y, güvenlik standartlarının üzerinde tasarlanmış olup sağlam yapısının yanı sıra darbe koruması ve alçak ağırlık merkezi gibi özelliklere sahiptir. Gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde 2022 yılında Euro NCAP güvenlik derecelendirmesinden 5 yıldız alarak Küçük arazı aracı kategorisinde “En İyi” unvanını almıştır.

533 km menzil ve 2300+ bagaj hacmine sahiptir. Ayrıca üretiminde kullanılan AWD dört çeker çift motor sayesinde denge kontrol, yol tutuş ve çekiş performansı beklentilerin çok üzerindedir. Ayrıca ön ve arka teker torkunu dijital olarak kontrol altında tutan çift motoru sayesinde arazide ya da yağmur ve karlı koşullarda kullanımı son derece kolay ve güvenlidir. 

Tesla Model 3

Model 3, tıpkı diğer Tesla modelleri gibi güvenlik standartlarının üzerinde tasarlanmış olmakla birlikte sağlam yapıya, darbe korumasına sahiptir.  602 km menzile sahip olan Tesla Model 3, aynı zamanda 3,3 sn gibi kısa bir sürede 100 km/s hızına ulaşabilir. 

Tüm bu özelliklerin yanı sıra aynı zamanda hızlı elektrikli araç şarj süresi sayesinde 15 dakikada 275 km menzile ulaşabilecek şarj özelliğine sahiptir. Yüksek performans ve sürücü odaklı tasarıma sahip Model 3, rakipsiz teknolojiye sahip iç tasarıma sahip kusursuz bir modeldir. 

Tesla Elektrikli Araba Özellikleri 

Tesla, elektrik şarj istasyonları noktalarında şarj olabileceği gibi aynı zamanda ev tipi kullanım için üretilmiş elektrikli araç şarj üniteleri ile de hızlı şarj olma özelliğine sahiptir. Araçların hepsi yüksek performansa ve verimliliğe sahip elektrik motorlarına sahiptir. Bu sayede Tesla araçları yüksek tork üretimi, hızlı ivmelenme ve sessiz çalışma özelliğine sahiptir. 

Tesla arabalarının menzil özellikleri aracın batarya kapasitesine göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm araçlar yüksek performansa sahip geniş bataryalardan üretildiğinden uzun menzile sahip olmaktadır. 

Tesla markasının “Supercharger” adında hızlı şarj istasyonları ağı vardır. Bu sayede araçların hızlı şarj edilmesi sağlanırken menzil kaygısı da tamamen ortadan kalkmaktadır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti şarj süresine göre farklı olabilmektedir. Otonom sürüş özelliklerini en seviyede içerisinde barındıran Tesla araçlarında otomatik pilot sürüş destek sistemi vardır. Bu destek sistemi sayesinde biraz sürüş görevi otomatik olarak yapılarak sürüşü daha keyifli hale getirmektedir. 

Geniş ve ferah iç mekana sahip olan Tesla araçlarının iç mekan tasarımında genellikle büyük dokunmatik ekran kullanılmıştır. Dokunmatik ekran sayesinde araç ayarlarının kontrolü, navigasyon kullanımı, internet ve medya erişimi çok daha kolay hale gelmiştir. 

Neredeyse tüm Tesla modelleri, yüksek performansa sahiptir. Güçlü elektrikli motorların yanı sıra üretimde kullanılan tek dişli şanzıman sayesinde araçların etkileyici düzeydeki ivmelenme özelliği de dikkat çeken diğer özellikler arasındadır.

Nikola Tesla tarafından ilk elektrik akımının icat edilmesiyle birlikte Tesla tarafından üretilen ilk elektrikli araba dahi bu kadar gelişmiş özelliklere sahip olmasa da teknolojinin tüm gelişmiş özelliklerini içinde barındırmaktadır. 

Tesla Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?

Tesla elektrikli arabalar, genellikle üst düzey teknoloji ile üretildiğinden dolayı hızlı şarj olabilme özelliğine sahip olduğundan modellerin şarj süresi de kısa olmaktadır. Ancak araçların şarj süresi modelden modele bazı faktörler doğrultusunda değişebilmektedir. 

Öncelikle kullanılan şarj tipi şarj süreci üzerinde doğrudan etkilidir. Eğer AC tipi elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj ediliyorsa şarj süresi daha uzun olurken DC tipi elektrikli otomobil şarj istasyonları ile şarj ediliyorsa bu durumda Tesla araçların şarj süresi 2 saate kadar düşebilmektedir. 

Tesla elektrikli arabaların şarj süresi üzerinde etkili olan faktörlerden birisi de Supercharge şarj ağıdır. Tesla’ya ait şarj ağı olan Supercharge ağı, yüksek güçte DC akımlı istasyon olduğundan şarj süresini büyük oranda kısaltmaktadır. Ayrıca Tesla modellerinin birçoğu DC akımlı şarj istasyonları sayesinde 22 dakika gibi kısa bir süre içinde 200 km menzil yapabilecek şarj doluluk oranına ulaşabilmektedir. 

Tesla Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Tesla marka elektrikli arabaların menzil özelliği ve yakıt tüketimi her modelde batarya kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca sürüş modu, yol koşulları gibi faktörler de menzil üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Tesla elektrikli arabaların menzil özellikleri 420 km ile 680 km arasında değişkenlik göstermektedir. 

Tesla Elektrikli Araba 0 100 

Tesla elektrikli otomobillerin en çok göze çarpan özelliklerinden birisi de hızlı ivmelenme özellikleridir. Diğer markaların modelleri ile karşılaştırıldığında Tesla elektrikli taşıt modellerinin hızlanma sürelerinin daha başarılı olduğu yapılan hız testi ile de gözlemlenmiştir. Buna göre;

  • Tesla Model S: 2,1 saniyeTesla Model 3
  • Performance; 3,1 saniye
  • Long Rance; 4,4 saniye
  • Tesla Model X
  • Plaid; 2,6 saniye
  • Long Rance; 3,8 saniye
  • Tesla Model Y
  • Performance; 3,7 saniye
  • Long Rance; 5,1 saniye ivmelenme özelliğine sahiptir. 

Tesla Elektrikli Araba Fiyatları

Tesla, ürettiği tüm elektrikli araba modellerinde teknolojinin sınırlarını zorlayan donanımsal ve teknik özellikler kullanmaktadır. Dolayısıyla elektrikli araba fiyatları da modellerin özelliklerine göre çeşitlenmektedir. Tesla modellerin ücretler konusunda değişkenlik göstermesinde ise birçok faktör etkendir. 

Modellerin batarya kapasitesi, menzil özelliği, ivmelenme yeteneği başta olmak üzere tüm teknik ve donanım özellikleri fiyatlar etkiler. Ayrıca Tesla marka araçların tüm dünya genelinde satışa sunulduğu göz önünde bulundurulduğunda fiyatların bölgeden bölgeye de değişkenlik göstermesi mümkündür. 

Piyasada bazı Tesla modellerinin sadece sıfırları satışa sunuluyorken bazı modellerin ikinci elini bulmak da mümkündür. İkinci el satın almalarda ise sahibinden alımlar çok daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.