Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Black Friday İndirimleri: Fırsatı Yakala!
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Gün
Saat
Dakika
Saniye
Tüm kartlara vade farksız 3 Taksit: Fırsatı Yakala!
Toyota Elektrikli Araba

Toyota Elektrikli Araba

Yazı İçeriği

Toyota elektrikli araba modelleri, üst düzey tasarım ve performans özellikleriyle oldukça çeşitli şekilde üretilmiştir.

Elektrikli araba modellerinin her geçen gün çok daha fazla ilgi görmesiyle birlikte hemen hemen her araba üreticisi elektrikli araba üretimine yönelmiştir. Elektrikli şarj istasyonları ile şarj edilerek elektrik enerjisi ile çalışan ve bu sayede sıfır emisyon özelliği ile çevreye dost olan yeni nesil taşıt üretimi yapan üreticiler arasına Toyota markası da girmiştir.

Yeniliklere açık üretim anlayışı ve misyonu ile üretimlerinde teknolojik imkanları kullanmayı başaran Toyota markası, bu anlamda özellikle hibrit elektrikli araba modelleri üzerinde çığır aşabilecek modeller üretmektedir. Üst düzey iç ve tasarım özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda beklentilerin üzerindeki performans ve verimliliği ile Toyota elektrikli araba modelleri, en çok dikkat çeken modeller arasında yer almayı başarmıştır.

Toyota Elektrikli Araba Modelleri

Elektrikli araç üretimini adeta yeni bir boyuta taşıyan Toyota markası, ağırlıklı olarak hibrit yani hem elektrikli hem benzinli çalışan araçlar üretmiş olsa da son sistem ve son teknoloji ile ürettiği elektrikli araç modeli de bulunmaktadır.

%100 elektrikli Toyota elektrikli otomobil modelinin yanı sıra aynı zamanda markanın çok önceki dönemlerde üretmiş olduğu Corolla ve Yaris gibi modellerinin de hybrid modelleri piyasada mevcuttur. Modellerin her birisi farklı teknik ve tasarım özellikleri ile donatılmış ve gerek performans gerekse verimlilik açısından beklentileri karşılayacak düzeye ulaştırılmış modellerdir.

Toyota bZ4X Elektrikli Araba

Toyota markasının ilk %100 elektrikli ve en yeni modeli olan bZ4X modeli, aynı zamanda markanın 30 yıllık deneyimi il üst düzey performansta ürettiği bir modelidir. Sıfır emisyonlu olan Toyota bZ4X elektrikli araba, %100 elektrikli ve dolayısıyla da elektrik şarj istasyonları ile şarj olabilen bir modeldir.

Yüksek verimliliğe ve güçlü elektrikli araba motoruna sahip olan bZ4X modelinde 150 kW elektrik motoru olmakla birlikte aynı zamanda ön ve arkada 80 kW motorlar ile desteklenmiştir. 7,5 saniye gibi kısa sürede 100 km/s hıza ulaşabilmekle birlikte aynı zamanda 160 km/s maksimum hız özelliğine sahiptir.

Ön ve arka motorlar, ortalama güç sarfiyatının verimliliği arttıracak özelliğe sahip olduğundan yol özelliğine göre düşük tork gerektiren durumlarda araç sadece öndeki elektrik motorundan güç almaktadır.

Toyota markasının tam elektrikli SUV modeli olan bZ4X modeli, yoğunluğu yüksek olan ve 96 hücreye sahip lityum iyon 71.1 kapasiteli bataryaya sahiptir. Batarya -30 ila +60 derece arasında rahatlıkla çalışabilme potansiyelindedir. İlk su soğutma sistemine sahip bataryaya sahip olan model, her hücreyi itina ile soğutarak çalışma sırasında maksimum güç verimliliği sunmaktadır. Ayrıca üst düzey verimlilikte çalışan ısıtma pompası sayesinde bataryayı en uygun çalışma sıcaklığında tutmaktadır.

Üt düzey teknolojik donanımlar ile donatılan Toyota bZ4X elektrikli araç modeli, hızlı şarj istasyonları sayesinde oldukça kısa sürede şarj olabildiğinden elektrikli araç şarj süresi de oldukça kısadır. Hızlı şarj istasyonu maliyeti süreye göre farklılık gösterebilmektedir. Üstelik tek seferde tam dolu batarya ile aracın maksimum menzili 584 km gibi uzun bir mesafeye çıkabilmektedir.

Toyota Elektrikli Araba Hybrid

Yeni nesil çevreci araçlara yönelik yatırımları doğrultusunda teknolojik üretimler yapan Toyota markası, üretim önceliğini genellikle hibrit yani hem benzin hem de elektrik enerjisi ile çalışan araçların üretimine vermiştir. Dolayısıyla da Toyota ürün yelpazesi içerisinde birbirinden farklı teknik ve tasarım özelliklerinde hybrid araçlar bulabilmek mümkündür.

Toyota Corolla Elektrikli Araba

Toyota Corolla Hybrid, T-Mate teknolojisi sayesinde üst düzey güvenlik önlemleri ile donatılmış benzinli ve elektrikli araç modelidir. 25 yıllık hybrid teknolojisi ile üretilen bir Toyota modeli olmakla birlikte aynı zamanda kendini şarj eden sessiz ve üst düzey verimliliğe sahip hibrit motoru sayesinde güvenilir olduğu kadar aynı zamanda keyifli sürüş imkanı sunar.

Markanın en yeni modelleri arasında yer alan Toyota Corolla Hybrid, henüz yeni olduğundan fiyatları konusunda net bir fiyat bandı oluşmamıştır.

Toyota Yaris Elektrikli Araba

Toyota Yaris elektrikli araba, markanın hybrid modeli olarak kullanıcılarına 3 farklı versiyon seçeneğinde sunulmaktadır. Benzinle çalışabildiği gibi aynı zamanda elektrik şarj istasyonları ile de şarj olarak elektrik enerjisi ile çalışabilen Toyota Yaris Hybrid, geniş iç mekan ve iç mekanda üst düzey teknolojiye sahip tasarım özelliklerine sahiptir.

Akıllı telefon entegrasyonu, kablosuz şarj ünitesi ve 8 inç genişliğinde Toyota Touch 2 multimedya ekranı sayesinde kullanıcıların ve yolcuların tüm ihtiyaçları iç tasarımda düşünülmüş bir modeldir.

Toyota C-HR

Toyota markasının hybrid modellerinden en sevilenler arasında yer alan C-HR modeli, benzin ve elektrikle çalışan bir model olarak hem içten yanmalı hem de elektrik motoruna sahiptir. İç ve dış tasarımı beklentilerin üzerinde kusursuz bir şekilde tasarlanmış olan modelin6 farklı versiyonu üretilmektedir.

Güçlü performansı ve yüksek verimliliği olan Toyota C-HR; iç tasarımında akıllı telefon entegrasyonu, Android Auto, Apple CarPlay uygulamalarının yanı sıra aynı zamanda elektrikli enerjisinin tüketim oranını gösteren ekran sayesinde hibrit teknolojisinin en üst teknolojisine sahiptir.

RAV4

Toyota RAV4 modeli; ön LED farları, benzersiz şekli ve LED stop lambaları ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Markanın hybrid modelleri arasında yer alan RAV4, üst düzey iç ve tasarım özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda kusursuz güvenlik sistemleri ile de beklentileri en üst seviyede karşılayabilecek kadar iddialı bir modeldir. Başarılı yol tutuşu, geniş kabini ve üst düzey konforu sayesinde benzer SUV modellerinin çok üstünde bir modeldir.

Toyota Camry

Sedan kasa tipiyle dinamik bir tarza sahip olan Toyota Camry, duyuları harekete geçiren hibrit teknolojisi ile üretilmiştir. Minimum ses düzeyine sahi 2,5 litre kendi kendini şarj etme özelliğine sahip olan hibrit motoru ve üst düzey tepki kabiliyeti ile üstün hızlanma performansına sahiptir. Ferah ve geniş kabini ve tasarımı ile tüm beklentileri sunan hibrit modelidir.

Yaris Cross

Toyota tarafından 4 farklı versiyon seçeneği ile üretilen Toyota Yaris Cross Hybrid, eşsiz hibrit teknolojisi ile üretilmiş kusursuz bir SUV modelidir. Kendi kendini şarj eden hibrit motoru sayesinde sessiz ve konforlu sürüş imkanı sunarken aynı zamanda Apple CarPlay ve Android Auto uygulamalarının bulunduğu akıllı telefon entegrasyonu, 7 inç TFT ekranı ve kablosuz şarj ünitesi sayesinde yolculuk sırasında tüm ihtiyaçları üst düzeyde karşılayan iç tasarıma sahiptir.

Corolla Hatchback

Dinamik ve büyüleyici bir dış tasarıma sahip olan Toyota Corolla Hatchback modeli, ön LED farları ve sportif 17” alüminyum alaşımlı jantları ile tüm dikkatleri üzerine çekecek şekilde tasarlanmıştır. Elektrikli ve benzinli hibrit motoru ile üst düzey performans ve verim sunan model, aynı zamanda teknolojik özelliklerle donatılmış iç tasarımı ile gözleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Toyota Elektrikli Araba Özellikleri

Toyota elektrikli araba özellikleri genellikle hibrit teknolojisi üzerine kurularak dizayn edilmiştir. Elektrikli araba üretiminde hibrit teknolojisine ağırlık veren Toyota, bu noktada elektrikli araba ve hibrit modellerinin üretiminde 30 yıllık tecrübesini kullanmıştır.

Elektrikli araba şarj istasyonu ile şarj olabilen Toyota elektrikli araba modellerinin her birinin özellikleri farklı olsa da markanın modellerinin bazı ortak karakteristik özellikleri vardır. Öncelikle sıfır emisyon özelliğine sahip olan modeller, genellikle tek seferde şarj ile benzin motorunun desteğini de kullanarak uzun menzil özelliğine sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra üretimlerinde üstün teknolojik yöntemleri ve deneyimlerini kullanan Toyota markası, tüm elektrikli araçlarını sessiz, rahat ve konforlu sürüş için avangard teknolojiler ile donatarak üretmiştir.

Toyota Elektrikli Araba Yakıt Tüketimi

Toyota elektrikli araba yakıt tüketiminde ücretler aracın kullanım şekline, hava şartlarına, yol özelliklerine ve hatta motor gücüne göre farklılaşabilmektedir. Dolayısıyla da markanın her elektrikli ya da hibrit modellerinin teknik özellikleri farklı olduğundan net yakıt tüketimi de birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir.

Toyota markasının tüm elektrikli modelleri için bir genelleme yapmak gerekirse; modellerin geneli ortalama olarak 100 km’de 3,5 ila 4,5 litre arasında yakıt tüketimi yapmaktadır. Bu tüketim farklı faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Toyota Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Toyota elektrikli araba modellerinin tek seferde elektrikli otomobil şarj istasyonları ile doldurulan şarj ile ortalama sürüş imkanı 350 km ila 550 km arasındadır. Bu değerler sürüş hızı, araç kullanım şekli, aracın yük oranı hava ve yol şartları gibi unsurlara göre değişebilir. Mesela; aracın yüksek hızda kullanılması, yolların yokuş ya da havanın soğuk olması gibi durumlar sürüş mesafesinin daha kısa olmasına neden olacaktır.

Toyota Elektrikli Araba Fiyatları

Toyota elektrikli araba fiyatları aracın modeline, teknik donanımına, iç tasarım özelliklerine ve hatta satıldığı bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte yakıtlı araçlara göre elektrikli araçların bil, batarya ve motor sistemlerinin daha pahalı olması sebebi ile fiyatlar yakıtlı araçlara göre biraz daha yüksek seyretmektedir. Ancak elektrikli araçlar, uzun vadede bakım ve onarım ihtiyacı duymadığından aslında yakıtlı araçlara göre sahiplik maliyetleri çok daha düşüktür.

Toyota elektrikli araba modellerinin ikinci el fiyatları ise farklı unsurlara bağlı olarak değişir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; bir modelin galeriden alınan ikinci el fiyatı ile sahibinden alınan fiyat arasında ciddi düzeyde farklar olabilmektedir.

Sizlere daha iyi bir deneyim sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.